Inline brusle

Chcete se prohánět po asfaltových stezkách, projíždět v centru města nebo otestovat inline plochu na zimním stadiónu? Pak budete potřebovat pořádné inline brusle. Bez kvalitních bruslí si jízdu neužijete. S námi je výběr brusle hračka. Zvolte vhodný typ dle vašich preferencí a můžete vyrazit.

Jaký typ inline bruslí hledáte

Hledáte konkrétně…

Vyberte si inline brusle dle značky

Potřebujete poradit s výběrem bruslí?

Vybrat si inline brusle není jen tak. Před výběrem je vhodné znát svou velikost chodidla, předpokládanou frekvenci bruslení a samotný účel. Chcete brusle na občasné popojíždění na zpevněných cestách, na které se vydáte párkrát do roka? Postačí vám běžné fitness brusle. Budete hrát inline hokej? Pak je vhodné vybrat inline hokejové brusle. Pro všechny případy doporučujeme přečíst náš článek Jak vybrat kolečkové brusle, který vás navede na správnou cestu k výběru nejvhodnějších bruslí.

Nezbytné doplňky pro inline bruslaře

Kolečko se polámalo? Každé brusle občas potřebují servis. Ať už potřebujete nová kolečka, ložiska, či další doplňky pro inline bruslení, zde je najdete.

Nejnovější brusle na trhu

Bruslení na kolečkových bruslích

 Inline bruslení je jednou z nejoblíbenějších sportovních aktivit od jara do podzimu. Stačí si nazout inline brusle a můžete vyrazit. Ať už se plánujete prohánět po parcích, cyklostezkách, nebo klidných silnicích, neměli byste zapomenout na dostatečnou ochranu. I zkušený bruslař občas upadne, nemluvě o vnějších rizikách a ostatních bruslařích. Bruslení na kolečkových bruslích je zábavou na dlouhé hodiny, s partnerem i dětmi, stačí jen přízeň počasí a můžete hned vyrazit!

Kolečkové brusle formují postavu

Samozřejmě existuje pánská, dámská i dětská varianta a rozhodně neplatí, že tohle je sport jenom pro náctileté. Naopak, jde o sport vhodný pro unavené klouby, který zformuje postavu a dodá novou vitalitu. Otázkou hned pro začátek je, jak často hodláte bruslit. Máte málo volného času a najdete si chvíli tak jednou týdně? Nebo se projedete v blízkém parku každý všední den, když to počasí dovolí? Dle vaší odpovědi můžete začít vybírat své inline brusle. Na trhu je totiž rekreační model bruslí – měkký a komfortní – ale také fitness brusle, které přinesou oporu pro chodidlo při častějším sportování a nabízí rovněž delší životnost. Takže, co zvolit? A aby toho nebylo málo, vybírat můžete i z městských a závodních modelů, bruslí vhodných i do přírody nebo skateparku a dalších produktů.

Univerzální fitness kolečkové brusle

Nejuniverzálnějším typem jsou fitness kolečkové brusle, ale na výběr máte dost a dost variant. Když si zkoušíte různé modely v obchodě, není radno nic uspěchat, nechte si je nazuté alespoň deset minut a klidně se s nimi i trochu projeďte. Sedí vám pohodlně? A to včetně ponožek, které jsou prostě nezbytné? Lepší je mít maličkou rezervu, než počítat každý milimetr – puchýře na sebe jinak nenechají dlouho čekat!

Výběr typu bruslí

Když chcete zvolit co nejvhodnější model, musíte si položit několik základních otázek. Které to jsou?

  • Frekvence bruslení: Budete jezdit každý víkend nebo raději každý den, pokud to je možné?
  • Terén, kde se bude bruslit: Raději příroda nebo městský park, skatepark, další prostředí?
  • Rychlost: Pomalu a stabilně versus bleskově a rychle, tady je volba zcela ve vaší osobní režii…

Fitness kolečkové brusle

Fitness kolečkové brusle jsou ideální nejen pro sportovně nadané, ale i pro začátečníky, kteří si chtějí tento sport zatím jen vyzkoušet. Rovný povrch a pohodlná bota, průměr koleček lehce nad 80 milimetrů (obvykle 80-85, výjimečně 90), obvykle nechybí ani zadní brzda. Lehoučký model, jenž je naprosto univerzální a drtivá většina lidí, nejen začátečníků, po něm určitě sáhne. Nakonec, je i cenově dostupný a pak se sami rozhodnete, které brusle si koupíte jako své číslo dvě, kdyby vás tenhle sport opravdu bavil.

Street brusle mají o něco menší kolečka

Street brusle jsou výborná volba pro městské uličky, jak už název napovídá – chodník nebo frekventovaná silnice, vším se prokličkujete za malou chvíli. Menší rám a také menší kolečka (zhruba 75–80 mm), které jsou velmi stabilní a jízda bude připomínat hokejové elegány. Je však jasné, že tyhle brusle nejsou pro každého a začátečníci by se na ně stavět ještě neměli. Pokročilejší jezdec nebo zkušený veterán si na nich však už bude vědět rady. Chybí zde zadní brzda, ovšem pevná a komfortní bota vše vynahradí. Mají menší průměr koleček, takže nejsou tak rychlá jako u fitness, ale zatáčet se s nimi bude doslova až jedna báseň. Street bruslím nevadí ani větší překážky, jako je obrubník nebo víko kanálu.

Závodní Speed brusle

Dalším modelem jsou pak závodní brusle – takzvané speed. Rychlost je na prvním místě, disponují třemi, ale v některých případech až pěti kolečky, průměr minimálně 100 mm. Nízká bota a absence pohodlí, na druhou stranu, ta rychlost…Pozor, tyto inline brusle jsou jen a pouze pro pokročilé bruslaře! Na bruslích nenajdete žádnou brzdu a při bruslení musíte zvládnout změny směru ve vysoké rychlosti. Proto si dobře rozmyslete, jestli jste již na speed brusle připraveni.

Na trhu jsou ještě další dva modely kolečkových bruslí – „Aggressive“, tedy brusle do skateparků s minikolečky (cca 50-60 mm), s nimiž uděláte na rampách hodně triků i díky pevné fixaci noh. Nemusíte se ohlížet na opotřebování materiálu, aggressive jsou velmi pevné. Hlavně pro mladé? Asi ano. A pak tu jsou ještě „Nordic“, tedy inline brusle vhodné do přírody, dvě nafukovací kolečka pak fungují prakticky jako běžky, jen pro teplejší měsíce roku.

Hokejové inline brusle

Inline hokejové brusle nesmíme opomenout. Mezi hráči jsou už tradičně nejoblíbenější inline brusle Bauer, které se na hokejisty specializují. Pevná bota s parametry hokejové brusle je nutná pro inline hokej, ale i pro běžnou jízdu ulicemi, či na stezkách. 

A co kolečka? Jakou tvrdost mám zvolit?

Nevíte, jak vybrat inline kolečka? Záleží na tom, jestli jste začátečník nebo pokročilý a jak chcete brusle nejčastěji využívat. Tvrdost koleček je hodně variabilní, nakonec – kolečka se dají i různě kombinovat. Samozřejmě jsou na trhu tvrdší (80A nebo více, maximem je zde stovka) a měkčí (zhruba 75A). Tvrdá jsou vhodná pro zkušenější bruslaře, nabídnou vyšší rychlost, výdrž, ale také slabší tlumení otřesů a nerovnosti terénu tak zřejmě zanedlouho pocítíte i na vlastní klouby. Měkčí se lépe navážou na povrch, absorbují vibrace, nabídnou tak celkem pohodlnou jízdu. Ale bohužel, opotřebení je rychlé a jízda naopak pomalá (relativně). Pro začátečníky ale nejvhodnější…

Rozhodující je pak i velikost koleček, průměr je udáván v milimetrech a každý model jej má napsaný na boku. Větší kolečka zvládnou méně kvalitní povrch a nabídnou vyšší rychlost, jsou spíš pro pokročilé, protože se hůř ovládají. Malá kolečka znamenají stabilitu, pomalejší rozjezd, ale také lepší ovládání i pro nováčky. O kolečka se musíte pořádně postarat. Neuškodí vědět jak vyměnit inline kolečka.

Inline bota

Brusle potřebují i botu, někde je celá z tvrdého plastu, jindy nabídne víc komfortu. Pokud není bota pohodlná, měli byste zvážit při výběru i jiné modely. Inline brusle se váže na klasickou tkaničku nebo utahuje přezkou. Druhou z variant sice upevníte snadněji, ale tkanička stáhne lépe chodidlo a dokoupit náhradní přezku je velmi složité.

Pozor na větrání! Zvláště u celoplastových modelů. Noha by se neměla v botě příliš zpotit. Nechcete si přece přivodit kožní problémy? Nepodceňujte ani velikost, která je stejná jako u klasické obuvi. Na rozdíl od klasických bot ale bude lepší o půl čísla větší model, počítejte se sportovní  ponožkou.

Rám a ložiska brusle – aneb neméně důležité součásti celku

Co typ bruslí, to odlišný rám. Obvykle se sestávají z plastu nebo hliníku, druhá varianta je finančně nákladnější, ale nedá se označit automaticky za lepší. Šroubky nebo nýty? Raději to druhé, protože upevnění bude stabilnější. Levnější kolečkové brusle budou mít rám přilepený, což není z pochopitelných důvodů právě dvakrát dobré!

Ložiska mají vliv na rychlost jízdy, ale pokud nejezdíte pravidelně, nemusíte se jimi zabývat až tolik. Ložiska se musí dokonale otáčet, s dobrým utěsněním vydrží dlouho. Životnost ovlivní nejen terén, v němž se budete prohánět, ale také frekvence používání a rovněž váha jezdce – čas od času se musí proto ložiska vyměnit, s novými budete jezdit zase rychle jako blesk…

Nejnovější články o bruslích