velikost brankářských bruslí

Jak vybrat brankářské brusle

Výběr brankářských bruslí je velmi podobný jako je tomu u těch hráčských. Obecně platí, že jsou brankářské brusle o 1 až 1½ velikosti menší, než vaše běžné boty. U rodičů, kteří kupují brusle dítěti se často setkávám s názorem, že brusle o pár čísel větší neuškodí, ale opak je pravdou. Větší brusle budou malému brankáři

Jak vybrat brankářské brusle

velikost brankářských bruslí

Výběr brankářských bruslí je velmi podobný jako je tomu u těch hráčských. Obecně platí, že jsou brankářské brusle o 1 až 1½ velikosti menší, než vaše běžné boty. U rodičů, kteří kupují brusle dítěti se často setkávám s názorem, že brusle o pár čísel větší neuškodí, ale opak je pravdou. Větší brusle budou malému brankáři dělat puchýře, ztíží jeho obratnost, rovnováhu i hyb do stran.

Jak vybrat velikost brankářských bruslí

Velikost brankářských bruslí snadno zvolíte na základě tabulky velikostí. Každý výrobce hokejové výstroje má své definované velikosti a tak je vhodné hledat vždy v tabulce dané značky. Zde najdete spíše obecnou tabulku, která vám v prvním kroku pomůže. Následně, při zkoušení brusle doladíte detaily.

Seniorské brankářské brusle

brankářské brusle senior

Juniorské brankářské brusle

brankářské brusle junior

Dětské brankářské brusle

brankářské brusle pro děti

Jak zkoušet brusle

  • Když si půjdete do obchodu vyzkoušet brankářské brusle, vezměte si sebou ponožky, které používáte na hokej.
  • Jako první proveďte test velikosti brusle. Zatlačte nohu co nejvíce dopředu, tak aby jste tlačili prsty do špice. Do zadní části brusle by se vám měl vejít ukazováček, pokud je zde více místa, např. na dva prsty, brusle je příliš velká.
  • V druhém kroku usaďte nohu v brusli a kopněte patou k zadní části boty. Tím se správně usadí pata. Při šněrování se ujistěte, že chodidlo leží celou plochou na zemi. Při správně utáhlé brusli by se brankářova pata neměla zvedat. Jakmile máte dotaženo, zkuste se v brusli projít, abyste se ujistili, že jsou pohodlné.
  • Pamatujte, že brusle jsou navrženy tak, aby byly tuhé a změknou až při delším nošení. Tepelně tvarovatelné brusle se po vypečení přizpůsobí snadněji noze brankáře.

TOP brankářské brusle

Konstrukce brankářských bruslí

Proces výroby hráčských i brankářských bruslí je velmi podobný, je zde však několik odlišností. Brankářské brusle nejsou konstrukčně stavěny k neustálému bruslení a změnám směru, jako je tomu u hráčských. Místo toho jsou uzpůsobeny pro flexibilitu a pohyblivost nezbytnou k udržení postoje a pohybu do stran. Také odolnost jednotlivých prvků vypovídá o záměru udržet nohu brankáře v bezpečí. Brankářské brusle se liší od hráčské ve třech hlavních směrech:

  • Kryt – Kryt chrání brankářovy prsty a patu před nárazy. Novější brusle často postrádají kryt, ale obsahují extra odolný chránič špičky.
  • Nože – Nože pro brankářské brusle jsou delší a plošší, vytváří větší kontakt s ledem než hráčská brusle, což je užitečné pro rovnováhu a boční pohyb.
  • Kotník/ochrana šlach – Kotník na brankářské brusli je krátký a postrádá vysoký chránič šlach, který mají hráčské brusle, aby se přizpůsobil chráničům brankářových nohou a jeho potřebě krčit se a pohybovat se ze strany na stranu.

Kromě těchto tří vlastností jsou brankářské brusle víceméně totožné s hráčskými bruslemi, s mnoha stejnými konstrukčními prvky v závislosti na cenové hladině – různé materiály bot, plyšové jazyky a svěží vložky odvádějící vlhkost.

Broušení brankářských bruslí

broušení brankářských bruslí

Stejně jako u jiných bruslí budete muset pravidelně brousit nože svých brankářských bruslí. Ale jak často byste je měli ostřit, může být trochu záhadou. Pokud jste začínající brankář, který je na ledě jen párkrát za měsíc nebo jednou týdně, zkontrolujte si nože a nabruste je pokud mají poničené hrany či jinou vadu. Obecně se doporučuje brousit po každých 7 až 10 hodinách na ledě. Pokud jste pokročilý brankář, který je často na ledě, přemýšlejte o nabroušení nožů každých 5 až 7 hodin na ledě nebo kdykoli se vaše brusle dostanou do kontaktu s tyčí branky.

Vyberte si brusle pro vaši hru

Co by jistě nemělo chybět v hokejové tašce brankáře? Samozřejmě brousek na brusle. Ten vám pomůže v situaci, kdy nemáte možnost zanést brusle na nabroušení a nutně potřebujete opravit stav nožů. Novější modely bruslí umožňují také rychlou výměnu nožů. Pokud máte tuto možnost, přidejte si do tašky druhý pár nabroušených nožů.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *