drzeni hokejky

Držení hokejky, aneb na kterou stranu hraji

Jaký je první dotaz, na který se vás zeptá prodejce na každé prodejně při výběru hokejky?  Jaké máte držení hokejky? Levé nebo pravé? Zdánlivě jednoduchá otázka, ale i tak se velmi často stává, že jsou zákazníci po rozbalení balíku překvapeni zahnutím, které vám bylo doručeno. Následuje nepříjemné volání k prodejci a žádost o výměnu hole. Nebylo

Držení hokejky, aneb na kterou stranu hraji

Jaký je první dotaz, na který se vás zeptá prodejce na každé prodejně při výběru hokejky?  Jaké máte držení hokejky? Levé nebo pravé? Zdánlivě jednoduchá otázka, ale i tak se velmi často stává, že jsou zákazníci po rozbalení balíku překvapeni zahnutím, které vám bylo doručeno. Následuje nepříjemné volání k prodejci a žádost o výměnu hole. Nebylo by lepší, kdyby tato situace nenastala? 

Levé nebo pravé zahnutí hokejky?

držení hokejky

Velmi častým a chybným názorem je, že pokud píši pravou rukou, budu si vybírat hokejku napravo. U hokeje žádné takové pravidlo neplatí a s dominancí ruky, kterou více používáte, nebo se kterou píšete, výběr hole nesouvisí.

U hokejek se zahnutí dělí takto:

Levé zahnutí LFT – u levého zahnutí je levá ruka dole (viz. obrázek)

Pravé zahnutí RHT – u pravého zahnutí je pravá ruka dole (viz. obrázek)

 Nejlepší hokejky pro rekreační hokejisty

Vyberte si hokejku dle preferencí.

Jak zjistím vhodné zahnutí hokejky když jsem doma?

Udělejte si jednoduchý test. Stačí vám k tomu násada od smetáku. Vezměte ji do obou rukou, jakoby jste drželi hokejku. Vyzkoušejte držení s horní pravou i levou rukou. Uvidíte že jedna z variant bude jednodušší.

Tzv. Leváků je v hokeji daleko větší množství. Dle posledních výzkumů až 85%, pravák je tedy vzácnější. Proč? O tom se vedou diskuze, každopádně praváci mají výhodu vůči brankářům, kteří nejsou tolik zvyknutí na hráče s tímto držením hole.

 

První zahnutá hokejka

O první hokejce vůbec, jsme psali v článku Stará hokejka z Quebecu …, V tomto článku odhalíme jinou zajímavost a to první zahnutí hokejky. V rámci pokusů s úpravou výstroje jsou známy první záznamy o zahnutí hokejek už z 50 let. Jedním z hráčů, kteří hůl zahnuli, byl Andy Bathgate, hráče NHL v 50-70 letech, kterého můžete znát z hokejové síně slávy. Za „otce zahnutých čepelí“ se však považuje legendární Stan Mikita, který byl průkopníkem se vším všudy. Mimochodem jako jeden z prvních nosil hokejovou helmu. Jeho zahnutí vzniklo spíše náhodou, když mu hůl po střetu s protihráčem zůstala trčet v mantinelu. Po vytažení byla mírně ohnutá do tvaru banánu, se kterou mu puk snáze létal. Následně se móda ohýbání čepelí roznesla po celém světě a tak bylo nutné určit míry pro pravidla. Dnes je v NHL povoleno zahnutí o 19 milimetrech, dle pravidel IIHF je to 15 milimetrů.

Související produkty

Ať už nakupujete svojí první hokejku, nebo chcete hůl někomu darovat, je vhodné být zcela informován. Pro první kroky vám může pomoci i náš další článek – jak vybrat hokejku.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *