ŠVIHADLO, ZAPOMENUTÝ TRÉNINKOVÝ NÁSTROJ

 K zapomenutým, ale opravdu nenahraditelným pomůckám v kondiční přípravě hokejistů, v době kdy do hokeje vstupují nejnovější trendy a supermoderní pomůcky, by nemělo v žádném případě chybět švihadlo. Na rozdíl od řady moderních pomůcek totiž není švihadlo náročné ani rozměry, ani mobilitou. JEDNODUCHÝ FUNKČNÍ TRÉNINK Při správné volbě intervalů zatížení , odpočinku a dávkování sérií lze se švihadlem

ŠVIHADLO, ZAPOMENUTÝ TRÉNINKOVÝ NÁSTROJ

 K zapomenutým, ale opravdu nenahraditelným pomůckám v kondiční přípravě hokejistů, v době kdy do hokeje vstupují nejnovější trendy a supermoderní pomůcky, by nemělo v žádném případě chybět švihadlo. Na rozdíl od řady moderních pomůcek totiž není švihadlo náročné ani rozměry, ani mobilitou.

JEDNODUCHÝ FUNKČNÍ TRÉNINK

Při správné volbě intervalů zatížení , odpočinku a dávkování sérií lze se švihadlem pracovat v aerobní, smíšené i anaerobní zóně. Zařazením vhodných prvků lze rozvíjet rychlost, kombinací různých druhů přešvihů nervosvalovou koordinaci a svalovou synergii, noha-ruka. Začleněním přeskoků do tréninku se rozvíjí rytmika, intervalovým tréninkem rychlostní a silová vytrvalost dolních i horních končetin. Vhodnou kombinací přeskoků podporujeme rozvoj levé mozkové  hemisféry, odpovědné za kreativitu a zvládání nových pohybových technik a úkolů.

švihadlo

Ideálním dávkováním zatížení se dá posouvat laktátová tolerance organismu. Cvičení se švihadlem se kladně projevuje i na rozvoji odhadu a anticipace, výbušnosti, odrazu, vitální kapacity plic, svalstva předloktí a ruky, nervosvalové koordinace a rytmiky.,

Výživa hokejistů

Nedoceněný je význam švihadla také v rozvoji dětské motoriky. Mladší děti, 3-7 let , mají problémy s koordinaci a rytmem. Postupným zařazováním složitějších prvků a přešvihů vznikají nové spojení v centrální nervové soustavě a periférií oddílů pohybového aparátu. Švihadlo rozvíjí smysl pro rovnováhu a rytmus pohybu. Každý poskok, doskok a následný výskok vyvolá významné předpětí svalů a následnou aktivaci značného množství svalových vláken, což je podstatou plyometrických metod – nejefektivnějšího způsobu rozvoje výbušnosti. Ze stejných důvodů je švihadlo významným prostředkem rozvoje kondiční a pohybové způsobilosti i u věkové pokročilejších jedinců. Nedostatečné rozcvičení i samotný trénink je pro hokejistu stejný problém jako mít zlomené hokejky, také s nimi nepodáte maximální výkon.

Švihadlo je vhodné zapojit i do fáze předzápasového rozcvičení na zahřátí organizmu.

 I staré osvědčené tréninkové metody mohou být dobré. Nebraňte se jim.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *