Má za sebou už skoro sto let, ale pokud jde o historii, zaostává za CCM o celou generaci. Značka Bauer byla založena v ontarijském Kitcheneru v roce 1927, v současné době však sídlí v Exeteru, ve státě New Hampsire v USA. Zabývá se nejen výrobou hokejek a bruslí, ale také dalšího vybavení pro hokejisty – v podstatě je mimořádně komplexní. V roce 1933 se na trhu objevily první brusle Bauer, jejichž čepel byla rovnou připevněna k botě, tehdy revoluční novinka. Dřív se totiž brusle před zápasem musely nasazovat, jak si jistě fanoušci starých časů pamatují z vyprávění.

V roce 1995 vstoupila do Baueru firma Nike

Nike koupila Canstar, firmu, která zahrnovala i značku Bauer, v roce 1995. Akvizice za 395 milionů dolarů zněla zajímavě, v roce 2005 poprvé vyrukovala na trh Vapor XXX, hokejka sestavená z jediného kusu. Od sedmdesátých let a vynálezu držáku TUUK (jenž se nakonec používá až do dnešních časů) to byla další atraktivní novinka nejen v ohledu profesionálního hokeje. Nakonec, s Bauerem podepsal v roce 2011 dlouholetý kontrakt třeba hvězdný Alexander Ovečkin. Z malé obuvnické firmy, která v době hospodářské krize ve třicátých letech ani neměla na zakázky, se Bauer rozrostl opravdu až tak, že to bere dech…

V minulosti se tvářemi značky stali třeba Bobby Hull, Guy Lafleur nebo Jacques Lemaire, ale také sám člen rodiny Bobby Bauer, ikona Bostonu Bruins a člen Hokejové síně slávy. Dnešní obliba modrého loga Bauer je mezi profesionálními hráči ještě o poznání větší. Rukavice, chrániče holení a ramen, brankářské vybavení a veškerý sportovní textil – to je poměrně široká rodina vybavení. Nakonec, Bauer zahrnuje i značku Mission, která se specializuje na in-line hokejové produkty. Tak třeba, kdo všechno využívá značku Bauer?

Z obránců, kteří už nejsou aktivní, je to třeba Brian Rafalski. Bauer obléká i poslední vítěz Stanley Cupu Brooks Orpik. V ohledu útočníků bude výčet ještě pestřejší – Claude Giroux, Ryan Getzlaf nebo Taylor Hall a Patrick Kane. Nesmí chybět ani Tyler Seguin nebo Patrik Laine. Z českých hráčů proslavil Bauer například Aleš Hemský. A co brankáři? Legendární Mikka Kiprusoff, z dnešních severských hvězd například Henrik Lundqvist. Jmenovat ale určitě můžeme i Slováka Petera Budaje nebo bývalého vynikajícího českého reprezentanta Tomáše Vokouna.

Brusle jsou sice vlajkovou lodí, ale…

Když se řekne brusle Bauer, vybaví se jistě mnohým hokejovým fanouškům mimořádná kvalita. Firma se ale specializuje třeba i na brankářské betony nebo mřížky pro masky a nejrůznější chrániče. Podle různých statistik v NHL Bauer přímo dominuje – dodává totiž brusle 91 procentům aktivních hráčů, v KHL je tento podíl ještě o něco vyšší.

Sdílet na Pinterestu