výběr brankářských betonů

Dnešní článek je zaměřen na velmi oblíbené téma mezi brankáři a to jak vybrat brankářské betony. Hokejový brankář tráví během zápasu hodně času na kolenou a tak je nutné, aby mu brankářské betony správně seděly. Výběr betonů ovlivňuje výkon brankáře. Jak na to? Před samotným výběrem je vhodné se zamyslet nad následujícími body. Velikost, tvar betonů a výkonnostní úroveň.

Jak vybrat velikost betonů

Prvním krokem při výběru brankářských betonů je výběr vhodné velikosti. Velikost brankářských betonů můžeme rozdělit do čtyř věkových skupin – dětské (youth), juniorské, intermediate a seniorské. U některých značek je intermediate vynechána. Stejně jako u zbytku hokejové výstroje jsou i velikosti betonů uváděny v palcích. u některých výrobců se stále setkáváme s vzorcem měření, který vychází ze součtu délek nártu, holeně a stehna. Moderní výrobci však již vše zjednodušili a tak vám stačí změřit pouze jedna část a to délka nohy od země po střed kolene (měřte ideálně v sedě). Tento rozměr můžete porovnat v tabulce velikostí dané značky a máte vybranou velikost. V tabulce naleznete doplňkový parametr výška brankáře, ke kterému můžete také přihlédnout.

jak vybrat velikost brankářských betonů

Prodloužená velikost betonů

U brankářských betonů se setkáte s plusovými údaji jako např. 34+2, 33+1,5 a dalších. Tyto plusové údaje značí prodloužení části betonu o dané palce nad kolenem, oproti standardu. Toto prodloužení může brankáři pomoci, ale i ublížit a je vhodné se nad ním zamyslet. Přílišné prodloužení může brankáři bránit při bruslení i přesunech. Větší prodloužení tak doporučuji pouze zkušeným brankářům.

prodloužení betonů

Tvar brankářských betonů

Buřtíky, desky nebo hybridy? Jedna z otázek, kterou si musíte položit v druhém kroku při výběru brankářských betonů. Co jednotlivé názvy znamenají?

  • Buřtíky – označení buřtové betony „buřtíky“ používáme u měkčích betonů, které jsou charakteristické dvěma a více zlomy (buřtový předěl na koleni). Tento tvar je velmi pohodlný, neodráží tolik puky a je nejčastěji využíván začínajícími brankáři.
  • Hybridy – označení hybridní betony napovídá, že jde o kombinaci buřtíků a desek. Hybridy mají vyšší tvrdost než buřtíky, mají méně zlomů a jsou vhodné pro nevyhraněné brankáře.
  • Desky – označení desky se používá pro nejtvrdší variantu betonů. Většinou jsou bez zlomu a jejich nespornou výhodou je potenciál ke slidování. Deskové betony hodně odráží puky od brankáře. Obecně se tento typ doporučuje pokročilejším brankářům.

Výkonnostní úroveň brankáře

Také u brankářských betonů se setkáme s výkonnostní úrovní. Tu můžeme rozdělit na: začátečníci a děti, poloprofesionální a profesionální úroveň. Zde můžete promítnout jak úroveň kterou se chystáte chytat, ale i vaše cenové možnosti. Betony jsou totiž nejdražší částí brankářské výstroje. Čím vyšší řadu betonů si vyberete, tím se setkáte s vyšší ochranou, nižší hmotností ale i vyšší cenou.

Design betonů

Vzhled nemá na funkci žádný vliv ale nejen pro brankáře je důležitý. Design betonů je u retailových variant pevně daný. Custom, tedy betony na míru umožňují kromě technického řešení i volbu individuálního designu, což mnohý brankář ocení. Zde je však nutné počítat s vyšší cenovkou.

Koleno brankáře musí bezpečně sedět tam, kde je v rámci betonů  jeho místo navrženo – tzv. kolébka. Příliš velké nebo příliš malé betony způsobí, že brankářovo koleno nesedí na určeném místě a  může při rozkleku dopadnout přímo na led, což může způsobit vážné zranění. Osobně doporučuji, aby střed kolene byl níže než 1 palec od přesného středu kolébky. Toto usazení lze označit jako ideální. Nevybírejte betony podle značky, nebo designu, ale vždy porovnávejte parametry! Ty vám pomohou k výkonu. Brankářské betony časem změknou a dochází k tzv. vybouchání, kdy začnete cítit nejen střely, ale i nárazy při rozkleku. V tomto případě lze betony opravit, resp. vyměnit vnitřní desky.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.