výběr brankářských betonů

Jak vybrat brankářské betony

Dnešní článek je zaměřen na velmi oblíbené téma mezi brankáři a to jak vybrat brankářské betony. Hokejový brankář tráví během zápasu hodně času na kolenou a tak je nutné, aby mu brankářské betony správně seděly. Výběr betonů ovlivňuje výkon brankáře. Jak na to? Před samotným výběrem je vhodné se zamyslet nad následujícími body. Velikost, tvar betonů

Jak vybrat brankářské betony

výběr brankářských betonů

Dnešní článek je zaměřen na velmi oblíbené téma mezi brankáři a to jak vybrat brankářské betony. Hokejový brankář tráví během zápasu hodně času na kolenou a tak je nutné, aby mu brankářské betony správně seděly. Výběr betonů ovlivňuje výkon brankáře. Jak na to? Před samotným výběrem je vhodné se zamyslet nad následujícími body. Velikost, tvar betonů a výkonnostní úroveň.

Jak vybrat velikost betonů

Prvním krokem při výběru brankářských betonů je výběr vhodné velikosti. Velikost brankářských betonů můžeme rozdělit do čtyř věkových skupin – dětské (youth), juniorské, intermediate a seniorské. U některých značek je intermediate vynechána. Stejně jako u zbytku hokejové výstroje jsou i velikosti betonů uváděny v palcích. u některých výrobců se stále setkáváme s vzorcem měření, který vychází ze součtu délek nártu, holeně a stehna. Moderní výrobci však již vše zjednodušili a tak vám stačí změřit pouze jedna část a to délka nohy od země po střed kolene (měřte ideálně v sedě). Tento rozměr můžete porovnat v tabulce velikostí dané značky a máte vybranou velikost. V tabulce naleznete doplňkový parametr výška brankáře, ke kterému můžete také přihlédnout.

jak vybrat velikost brankářských betonů

TOP brankářské betony

Prodloužená velikost betonů

U brankářských betonů se setkáte s plusovými údaji jako např. 34+2, 33+1,5 a dalších. Tyto plusové údaje značí prodloužení části betonu o dané palce nad kolenem, oproti standardu. Toto prodloužení může brankáři pomoci, ale i ublížit a je vhodné se nad ním zamyslet. Přílišné prodloužení může brankáři bránit při bruslení i přesunech. Větší prodloužení tak doporučuji pouze zkušeným brankářům.

prodloužení betonů

Tvar brankářských betonů

Buřtíky, desky nebo hybridy? Jedna z otázek, kterou si musíte položit v druhém kroku při výběru brankářských betonů. Co jednotlivé názvy znamenají?

  • Buřtíky – označení buřtové betony „buřtíky“ používáme u měkčích betonů, které jsou charakteristické dvěma a více zlomy (buřtový předěl na koleni). Tento tvar je velmi pohodlný, neodráží tolik puky a je nejčastěji využíván začínajícími brankáři.
  • Hybridy – označení hybridní betony napovídá, že jde o kombinaci buřtíků a desek. Hybridy mají vyšší tvrdost než buřtíky, mají méně zlomů a jsou vhodné pro nevyhraněné brankáře.
  • Desky – označení desky se používá pro nejtvrdší variantu betonů. Většinou jsou bez zlomu a jejich nespornou výhodou je potenciál ke slidování. Deskové betony hodně odráží puky od brankáře. Obecně se tento typ doporučuje pokročilejším brankářům.

Výkonnostní úroveň brankáře

Také u brankářských betonů se setkáme s výkonnostní úrovní. Tu můžeme rozdělit na: začátečníci a děti, poloprofesionální a profesionální úroveň. Zde můžete promítnout jak úroveň kterou se chystáte chytat, ale i vaše cenové možnosti. Betony jsou totiž nejdražší částí brankářské výstroje. Čím vyšší řadu betonů si vyberete, tím se setkáte s vyšší ochranou, nižší hmotností ale i vyšší cenou.

Design betonů

Vzhled nemá na funkci žádný vliv ale nejen pro brankáře je důležitý. Design betonů je u retailových variant pevně daný. Custom, tedy betony na míru umožňují kromě technického řešení i volbu individuálního designu, což mnohý brankář ocení. Zde je však nutné počítat s vyšší cenovkou.

Koleno brankáře musí bezpečně sedět tam, kde je v rámci betonů  jeho místo navrženo – tzv. kolébka. Příliš velké nebo příliš malé betony způsobí, že brankářovo koleno nesedí na určeném místě a  může při rozkleku dopadnout přímo na led, což může způsobit vážné zranění. Osobně doporučuji, aby střed kolene byl níže než 1 palec od přesného středu kolébky. Toto usazení lze označit jako ideální.

Vyberte si ty nejlepší betony

Nevybírejte betony podle značky, nebo designu, ale vždy porovnávejte parametry! Ty vám pomohou k výkonu. Brankářské betony časem změknou a dochází k tzv. vybouchání, kdy začnete cítit nejen střely, ale i nárazy při rozkleku. V tomto případě lze betony opravit, resp. vyměnit vnitřní desky.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *