Brousek na brusle

Značka

Mít nabroušené brusle, znamená být připraven na trénink. Připravenost může být i to, že máte v tašce brousek na brusle. Hokejové brusle je třeba kontrolovat před každým tréninkem a v případě poškození hran je nutné je opravit. Hrany nožů jsou často během chůze z ledu do šatny poškozeny díky kamínkům nebo nečistotám. Výsledkem je zhoršení odrazu při bruslení, problémy v zatáčkách, či brždění. Ve většině případů je nutné nože nechat znovu nabrousit, nebo napravit hrany pomocí speciální vidličky na brusle. Pro běžnou nápravu lehce poškozených hran je ideální pomůckou brousek na brusle. Během pár sekund dokážete opravit poškozenou část nože a můžete dál pokračovat ve hře.

Jak nabrousit brusle brouskem

Nabroušení hran zvládne každý. Stačí přiložit brousek a tahem, s mírným tlakem přejet nůž z jedné strany na druhou. Nezáleží na tom, zdali postupujete od patky ke špičce či naopak. Důležitá je preciznost tahu. Používáte-li jednostranný brousek, nezapomeňte nabrousit i druhou hranu brusle. U modernějších brousků jsou broušeny obě hrany současně. Využíváte-li k broušení tzv. vidličku, soustřeďte se, aby se její střed nedostal k hraně a tím ji více nepoškodil. S každým opakováním dochází k částečné nápravě hrany, avšak ne vždy dojde k její plné obnově. Pokud je hrana příliš poškozená, opravu nezvládne ani sebelepší brousek na brusle a je nutné nechat nově nabrousit brusle. Na hokejman.cz se tématu broušení bruslí věnujeme opravdu hodně a tak se můžete začíst do článků jako : První broušení bruslí, Údržba hokejových bruslí, nebo Broušení bruslí, kdy a jak brousit brusle.

Náhradní hokejové nože

S nástupem rychlo-měnitelných nožů se přebroušení během hry u profesionálů často nevidí. Každý profi hráč má ve své výbavě náhradní hokejové nože, které jsou nabroušené a připravené k okamžité výměně. V případě poškození hrany tak stačí nacvaknout nové nože a jde se znovu do akce. Pokud máte možnost měnit své nože na bruslích, jistě o tom popřemýšlejte. Každému hráči se někdy stane, že hraje na stadiónu, kde zrovna chybí brusič což vás může v případě tupých nožů vyřadit ze hry ještě před jejím začátkem.

Chrániče na brusle

Kvalitní žlábek zaručuje stabilitu hokejisty na bruslích a snižuje riziko zranění vinou „strhnuté“ hrany. Pro udržení stálého žlábku je vhodné o brusle pečovat. Prevencí mohou být také chrániče na nože, či častější broušení bruslí.