Brusky na brusle

Značka

Bruslení je oblíbeným zimním sportem a rekreační aktivitou, ať už jste začátečník nebo pokročilý bruslař. Abychom si však užívali bruslení plnými doušky, je klíčové mít vhodně nabroušené brusle. Brusky na brusle hrají klíčovou roli v tom, jak pohodlně a bezpečně se na ledu pohybujeme. V tomto článku se podíváme na důležité aspekty brusek a jak správně pečovat o ostří bruslí.

Broušení bruslí je proces, který dle dostupných informací započal již v roce 1800, ručně poháněným brusným kotoučem. Postupem času se proces broušení dostal do sféry ševců, kovářů a brusičů nožů, kteří začali k broušení nožů bruslí používat motorizované vertikální brusné kotouče. Objevy o tomto procesu byly učiněny v průběhu času… jedním z nich bylo, že čím menší je průměr vertikálního brusného kotouče tím ostřejší jsou hrany ostří. To vedlo k poznání, že hlubší prohlubeň (menší poloměr) poskytla bruslaři větší pohyblivost (zákus do ledu) a že mělčí prohlubeň (větší poloměr) zvýšila rychlost skluzu.

Tradiční broušení bruslí

Tradičně byly brusle broušeny kruhovým (obloukovým) pohybem. Tento oblouk (dutina) může mít různou hloubku. Jak se mění hloubka prohlubně, mění se i funkčnost ostří nože. Jak se prohlubeň zvětšuje, hrany jsou ostřejší a výraznější. Obvykle to vede k tomu, že bruslař je schopen řezat ostřejší oblouky a je agilnější, ale zrychlení vyžaduje větší úsilí. Čím je prohlubeň mělčí, hrany jsou méně výrazné a nůž se zdá být plošší, tím je bruslař schopen bruslit rychleji, ale řezání obloučků vyžaduje více úsilí. (Čím ostřejší je ostří, tím více se hokejové nože ponoří do ledu). Menší ostří vytváří snadnější skluz, protože větší část nože je na povrchu ledu).

Moderní brusky na brusle

Po letech používání svislého kotouče bylo zjištěno, že umístění brusného kotouče vodorovně a otáčení brusle v jednodnobodovém úchytu, nabízí více variant poloměru broušení, které navíc zvládne obsluhovat i běžný uživatel bez letitých zkušeností. Tato změna způsobila doslova revoluci v broušení bruslí. Dnes jsou všechny profesionální brusky na brusle nastaveny pouze pro broušení ve vodorovné poloze.

Je důležité vědět, na jaký žlábek jste zvyklí brousit, protože to ovlivňuje vaši techniku bruslení. Znalost vašeho poloměru/dutiny vám také umožní dosáhnout stejného nabroušení, na jaké jste běžně zvyklí, i když brousíte v jiném místě než obvykle. Pro ochranu ostří nožů doporučujeme používat chrániče na brusle při chůzi k ledové ploše i převozu výstroje v hokejové tašce. Při jemném poškození ostří využijte k nápravě hran speciální brousek na brusle.