CCM

Hokejová značka CCM má mezi hokejisty velké zastání. Spolu se značkou Bauer dominují v počtu hráčů, hrajících na jejich výstroji a hokejkách. CCM HOCKEY, to už je kus hokejové historie. 

CCM hokej

Hráčská výstroj CCM

Novinky hráč

Brankářská výstroj CCM

Novinky brankář

Nejnovější články o CCM

Historie hokejové značky CCM

Hokej je populární teprve pár generací, ale některé firmy, co jsou s nejslavnějšími ledovými arénami světa úzce spjaté, jsou možná ještě starší. CCM vznikl už v době, kdy v našich zemích vrcholil hospodářský boom První republiky, historie značky dokonce sahá do minulosti ještě mnohem hlouběji – konkrétně do roku 1899. A vznikla samozřejmě v Kanadě, dokonce také v provincii Ontario, právě jako Bauer. Přitom ale začínala s cyklistickými doplňky a věnovala se i auto-moto segmentu, propojení s hokejem přišlo až ve třicátých letech minulého století.. a bylo to opravdu skvělé propojení! Víte co vlastně znamená CCM? Tento název byl zkratkou  Canada Cycle and Motor.

Vše začalo výrobou hokejových bruslí

Dnes už jsou jiné metody, využívá se prvotřídní oceli, každý hokejista má specifické požadavky, co mu CCM musí splnit na milimetr přesně – ostatně, sponzorské smlouvy jsou hodně přísné. V roce 1905 se ale začalo tak, že hokejové brusle se vyráběly doslova z odpadu vzniklého při výrobě jízdních kol a aut. Ocel samozřejmě byla i tak kvalitní, ale asi by nesplňovala dnešní přání Crosbyho, Tavarese nebo Fleuryho. Tehdejší brusle ale slaví úspěch a o dva roky později firma vstupuje na trh i v oblasti další hokejové výstroje.

První brusle CCM

Pokud sledujete a nebo se pohybujete okolo hokeje, jistě znáte označení brusle CCM Tacks. Označení Tacks vzniklo nákupem značky Tackaberry, z jejichž názvu je Tacks odvozeno. V roce 1937 spatřila světlo světa vznikla vůbec první kolekce bruslí s tímto názvem. Samotné označení Tacks se přestalo používat v roce 2006 a jeho znovu uvedení proběhlo v roce 2014. V průběhu let jste byli postupně představeny další řady jako Vector, U+ řada, RBZ, nebo Jetspeed. Všechny tyto řady bruslí představovali množství novinek, které napomohli k zrychlení hokeje.

Brusle CCM během jedné generace obouvalo až devadesát procent hráčů NHL, což samozřejmě o něčem svědčí. Mezi léty 1939 a 1969 také všichni lídři střeleckých tabulek jednotlivých sezon oblékali brusle Tackaberry s ostřím od firmy CCM, takže i historie NHL patří této slavné značce.

Krach značky CCM

CCM došla bohužel ke krachu na začátku osmdesátých let (1983) a musela povstat doslova jako bájný Fénix z popela. Naštěstí se v roce 2004 dostala pod křídla společnosti Reebok, která dobře věděla, jaký klenot v CCM vlastně má. Vždyť roli prvního oficiálního mluvčího značky v roce 1936 zastával King Clancy, po němž je pojmenovaná trofej NHL pro skutečnou osobnost na ledě i v životě. Kromě jiného ji dostali třeba Ron Francis, Saku Koivu nebo bratři Sedinové. Po nutných ozdravných změnách se značka znovu rozjela a v průběhu let přikoupila další značky jako, Koho, Titan, Canadian, Jofa a Heaton.  Titan a Canadian přitom byli velmi oblíbené značky se kterými mimo jiné hrál i Wayne Gretzky. (Slavná hůl Titan 2020)

Kdo obléká hokejovou výstroj CCM

Ani v jednadvacátém století rozhodně nehraje CCM druhořadou roli. Její vybavení používali dřív Paul Henderson nebo Mark Messier, dnes jsou to třeba Pavel Dacjuk, Sidney Crosby, John Tavares, Vladimir Tarasenko a Connor McDavid, zapomínat bychom neměli ani na maskované muže – za všechny zmiňme třeba Careyho Price. Nebo třeba Marca-André Fleuryho? Záleží na tom, který hráč je vaším oblíbeným!

Dnes už sice nesídlí v malém Westonu v Ontariu, centrála se přesunula tam, kde je hokej takřka náboženstvím – do Montrealu v Québecu a proměnilo se i logo společnosti. Dřívější dvě bílá C v červeném poli a bílé M v poli modrém nahrazují v novém tisíciletí tři stylizované bílé písmena na červeném poli.

Adidas odprodal vloni CCM jisté kanadské firmě

Od roku 2017 je CCM v držení kanadské firmy Birch Hill Equity Partners, transakce vydělala Adidasu sto milionů dolarů. Dnes je situace na trhu taková, že jediným přímým rivalem CCM je značka Bauer. A kdo všechno si vlastně CCM oblíbil? Výčet je hodně pestrý, zahrnuje všechny hokejové posty, národnosti a věkové skupiny. Adidas se posunul ještě dál a to díky smlouvě s NHL – Adidas získal práva na NHL repliky dresů.

Z obránců jsou to třeba Niklas Kronwall a Roman Josi, ale také Brent Burns. Útočníci? Tady bychom dali dohromady skutečně elitní formace – Sidney CrosbyMatt DucheneJohn Tavares a Pavel Dacjuk. Z těch úplně nejmladších určitě zaslouží pozornost vycházející hvězda Edmontonu Oilers Connor McDavid nebo Nico Hischier. A brankáři? Carey PriceSemjon Varlamov, Corey Crawford, Marc-André Fleury a také Roberto Luongo! A mimochodem, dnešní logo je už celé černé.