Lokty na hokej

Lokty na hokej překlenují mezeru mezi chrániči ramen a rukavicemi. Jejich výběr je důležitý pro mobilitu a ochranu rukou hráče. Chrániče loktů jsou důležitou součástí ochranné výstroje hokejisty. Jsou speciálně navrženy tak, aby chránily před nárazy, pády a srážkami na ledě, a jsou nepostradatelné pro hráče napříč celým spektrem dovedností, od amatérů až po profesionály. Na trhu je k dispozici pestrá škála velikostí a provedení, z nichž každé je zaměřeno na poskytnutí individuálního přizpůsobení jednotlivým hráčům. Význam výběru správné velikosti a konfigurace nelze přeceňovat: chrání nejen loketní kloub a přilehlé svaly, ale také zlepšuje ovládání puku a celkový rozsah pohybu během zápasů.

Jakou velikost holení hledáte?

Vyberte si holeně dle značky

Potřebujete poradit s výběrem chráničů na holeně?

Pokud vybíráte nové lokty na hokej, jistě vám přijde vhod náš článek Jak vybrat chrániče na lokty, ve kterém se krok po kroku věnujeme výběru a určení správné velikosti loktů. Přesná velikost je základem pro účinnou ochranu a volnost pohybu na ledě. Většina výrobců nabízí velikostní tabulku, která koreluje velikost chráničů loktů s délkou paže hráče a někdy i s velikostí hrudníku, či výšce hráče. Můžete se obrátit i na nás, rádi vám poradíme.

Nejnovější holeně na trhu

Jakou mají lokty na hokej konstrukci?

Správně nasazené lokty na hokej musí při pohybu držet na svém místě a nesmí docházet k otáčení či posunu tam a zpět. Pokud při výběru zvolíte příliš velký chránič, je velmi pravděpodobné, že vám nebude držet na místě a vy se tam vystavíte riziku, že při úderu nebude na svém místě. Příliš malé lokty sice budou držet na místě, ale svým rozsahem nezvládnou pokrýt celou oblast lokte, a tak vzniknou nechráněné oblasti na předloktí i bicepsu.

Výběr správné velikosti chrániče na lokty

Pokud vybíráte nové lokty na hokej, můžete jako manuál využít náš článek, jak vybrat chrániče loktů, kde vás krok po kroku provedeme výběrem. Pokud se vám nechce číst, zde verze ve třech krocích.

  • Krok 1: Natáhněte paži směrem dolů k podlaze.
  • Krok 2: Změřte vzdálenost mezi středem bicepsu a středem předloktí.
  • Krok 3: Pomocí tohoto měření určete délku chrániče lokte, dle tabulky velikostí.

Naměřená délka a k ní přiřazená velikost by měla odpovídat druhému rozměru, výšce postavy. Porovnáním obou délek naleznete ideální velikost. Jakmile naleznete správnou velikost, je vhodné nasadit chrániče ramen a zjistit, jestli lokty s rameny sedí.

Složení chrániče na lokty

Existují tři varianty výroby skořepin, dle kterých jsou chrániče loktů konstruovány. Mohou být z jednoho kusu, ze dvou kusů pro vyšší flexibilitu, nebo mohou být ze tří kusů, které jsou vzájemně propojeny.

Složení z jednoho kusu – jednodílné chrániče jsou vyrobeny z jedné souvislé podložky, která chrání od předloktí až po konec bicepsu. Tyto chrániče nabízejí velkou mobilitu a vysokou bezpečnost. Jednodílné lokty bývají nejlehčí a užívají se u základních řad.

Dvoudílné chrániče loktů – první chránič chrání od předloktí nad loket, druhý chránič kryje biceps. Toto nastavení nabízí větší flexibilitu mezi loktem a nadloktím.

Třídílné chrániče loktů – Rozdělení chrániče loktů na tři části poskytuje hráči největší ochranu a flexibilitu. Oproti dvoudílnému složení je mírně těžší, ale umožňuje větší rozsah. Tyto špičkové chrániče nabízejí větší ochranu ve spodní části, což oceníte při blokování střel nebo při kontaktu s mantinelem.

 Upínání chrániče na lokty

Většina hokejových chráničů na lokty má upínání rozděleno do dvou, nebo tří popruhů, které pevně drží chránič na svém místě. Ve většině případů je jeden popruh umístěn na předloktí, druhý na bicepsu a v případě třetího bývá jeho umístění uvnitř chrániče ve středu. Popruhy jsou vyrobeny z odolného nylonu, pružné gumy a neoprenu.

Vnitřní vložky

Složení vnitřní vložky se bude lišit v závislosti na výkonnostní úrovni. Čím sofistikovanější složení, tím dražší bude také chránič. Amatérské lokty na hokej mají obecně nylonovou vložku, která bude funkční, ale méně pohodlná. Vyšší řady chráničů budou mít pohodlnější vložku s použitím kompozitních materiálů, systému pro boj s bakteriemi a odvodem potu.

Chrániče předloktí a bicepsu

Lokty na hokej chrání mnohem více než jen samotný loket. Ochranu poskytují také bicepsu a předloktí, kdy snižují riziko zranění v oblastech, které nejsou chráněny ostatními chrániči. U jednodílného chrániče loktů je ochrana bicepsu i předloktí minimální. Dvojdílné a trojdílné chrániče již poskytují kvalitnější ochranu.

Péče o chrániče na lokty

Jak můžete svým chráničům na lokty prodloužit jejich životnost? Kvalitní péčí. I když lze lokty na hokej prát, doporučujeme spíše využít některý z desinfekčních prostředků na hokejovou výstroj, se kterým lokty zbavíte bakterií a plísní. Některé vady na loktech lze opravit. Zejména prasklé nitě, mohou být nahrazeny novými. Pokud na chrániči najdete prasklinu, je čas na pořízení nových.

Nejnovější články o chráničích na lokty