Páska na hokejku

Páska na hokejku, ang. hockey tape je nejčastěji kupovaným doplňkem u hokejistů. Pásku si každý hráč kupuje stejně automaticky, jako například v běžném obchodě vždy vezmete pečivo. Páska na hokejku je takovým denním chlebem pro hokejky hokejistů. V naší nabídce obchodů naleznete mnoho barevných variant, díky kterým se můžete sladit s barevnou kombinací svého týmu, nebo se odlišit od klasických barev, tedy černé a bílé. I u pásek jsou rozdíly, o kterých byste měli vědět. Vše potřebné se dozvíte v článku Trhací a netrhací pásky na hokejku, nebo v článku Jak vytvořit optimální omotání hole.

 

Proč používat pásku na hokejku

Páska na hokejku chrání vaši čepel a při pravidelné péči dokáže významnou měrou prodloužit její životnost. Led a voda, se kterými je čepel během hraní neustále v kontaktu, narušují strukturu hole a v případě, že je již narušena, dokáží jí nenávratně poškodit. Proto je vhodné používat a udržovat pásku na hokejku v perfektním stavu.

 

Typy pásek na hokejku

Pásky na hokejku lze rozdělit dle struktury na trhací a netrhací. Netrhací, dříve označované jako „silonové“ se už skoro nevyrábí. Tyto pásky byly odolnější a jejich struktura byla voskovaná, tedy odpuzovala vodu, což bylo vhodné zejména u dřevěných hokejek. Netrhací pásky však byly výrazně těžší a tlustší, což v trendu odlehčování nemělo nárok na přežití. Trhací pásky používáme dodnes. Kromě bílé a černé varianty jsou na trhu k dispozici barevné pásky na hokejku, které i profi hokejisté využívají, např. při svátcích, či k podpoře boje proti rakovině. Zejména mezi mladšími hokejisty se projevuje trend v užívání tzv. Blade Tape, které jsou takové nalepovací gumové pásky na čepel.

 

Kde používat pásku na hokejku

Páska na hokejku je určena k ochraně hole, jak už její název vypovídá. I tak ji někteří hráči využívají místo pásky na holeně, zřejmě pro její vyšší pevnost. S páskou na hokejku můžete vytvářet koncovku hole pro lepší držení (tzv. špunt), zesilovat grip na holi a samozřejmě omotávat čepel hokejky.

 

Voskování pásky na čepeli

Jak prodloužit životnost pásky a hokejky zároveň? Používejte vosk na hokejku. Speciální vosk funguje jako ochranný štít, který zabrání vodě a ledu, aby pronikly do hole. Led, který se dostane do hole, může díky rozpínání poškodit strukturu hole, či ji úplně prasknout. Někteří hokejisté používají místo vosku hokejový puk, kterým vyhladí pásku na holi do hladka a ta pak silněji drží čepel hokejky.

 

Jak omotat žerď hokejky

Nezbytnou částí hráčské hokejky je tzv. páska na koncovku, špunt, či na žerď, tedy pro místo, kde hráč drží hokejku. Úchop na horním konci hole usměrňuje hůl při hraní. Proto byste na omotání této zóny neměli zapomenout. Každý hráč preferuje jiný tvar omotávky, který mu vyhovuje a cítí ho skrz rukavici. Pro omotání horního konce hokejky se nejčastěji používá klasická páska na hokejku, se kterou nejprve několika kolečky vytvoříte zarážku – hok. špunt a následně omotáte část shaftu dle vlastních preferencí. Pokud s hokejem začínáte, je dobré si vyzkoušet obě varianty a následně se rozhodnout.

  • Kratší omotání shaftu – pokud má hráč radši více volnosti a chce, aby mu hůl proklouzávala v rukavici, velmi často zde provede pouze dvě otočky pod špuntem. Malíková hrana tak zůstane na opoře, ale zbytek rukavice může klouzat po shaftu.
  • Delší omotání shaftu – pokud má naopak hráč rád pevnější úchop, volí delší omotání, minimálně na šířku úchopu rukavice. Díky tomu získá pevné spojení mezi hokejkou a rukavicí.

U hráčů, kteří chtějí opravdu pevné spojení hole s rukavicí, je doporučováno využívat tzv. Grip pásky.

Co je to Grip páska

Grip páska je speciálním druhem pásky, která se používá pouze na vytvoření koncovky hole. Její struktura je velmi měkká a jemná, a tak by při použití na čepeli dlouho nevydržela. Grip pásky se stejně jako hokejové pásky prodávají v mnoha barevných variantách, kterými můžete odlišit svou hokejku. Grip páska má vysokou elasticitu a je šetrná k rukavici vůči prodření. Její povrch je impregnován přírodním latexem, který umožňuje perfektní přilnavost. Páska má dobrou pevnost v tahu, ale i přesto lze dobře trhat ručně v obou směrech.

Nasouvací koncovka na hokejku

Bull grip, RocketGrip a další nasouvací koncovky, které mají předem definovaný tvar, který je po celou dobu hraní neměnný, získali velmi rychle své místo na trhu. Tyto koncovky jen nasadíte na shaft, polijete horkou vodou a máte hotovo. Koncovka se přilepí k shaftu a vy můžete vyrazit na led.

Špunt na hokejku

Pokud patříte mezi hokejové pamětníky, jistě si pamatujete klasický hokejový špunt z černé gumy, který stačilo nasadit na hokejku, oblepit páskou a bylo hotovo. Tento hranatý, nebo kulatý špunt byl dlouho neodmyslitelnou součástí dřevěných hokejek, kde chránil rukavice proti prodření. Dnes s ním už hraje jen málokdo a k vidění je spíše u rekreačních bruslařů.