Branka na hokej

Značka

Hokejová branka, svatyně každého brankáře, který ji střeží a také cíl každého hráče, který se ji snaží ohrozit. Dalo by se nacházet další a další příměry, které na toto téma sedí. Zásadní však je, že branka na hokej je místem, kde se rozhodují zápasy. Původní hokejové branky byly do 30.let 20. století dřevěné, až později se přešlo na kov.

Velikost hokejové branky

Branka na hokej se skládá z dvou svislých kovových tyčí, které jsou v horní části spojeny jednou vodorovnou. Branková konstrukce musí být červené barvy, spodní rám na ledě však musí být bílý. Dle platných pravidel je mezera mezi tyčemi 183 cm (72“ palců – 182,88 cm) s výškou břevna, jak se středové spojnici říká, 122 cm (48“ palců – 121,92 cm). Vnější průměr tyče musí být 5 cm. Pro soutěže IIHF musí být branka na hokej vybavena pružnými brankovými kolíky, které ji udržují na místě, ale umožňují její vychýlení. Otvory pro brankové kolíky jsou dle pravidel umístěny přesně na brankové čáře.

Síť do hokejové branky

Síť do hokejové branky by měla být zavěšena na konstrukci brány s hloubkou 0,6 až 1,12 metrů. Síť je vyrobena z odolných nylonových šňůr a musí zabránit puku vniknout do branky jiným způsobem než zepředu. Zavěšení sítě na brankovou konstrukci bylo poprvé použito v roce 1900, kdy ji rozhodčí Francis Nelson umístil na konstrukci pro větší přehled ve hře a ochranu diváků za bránou.

Pravidla dále nařizují, aby umístění branky od zadního mantinelu bylo minimálně 3 metry.  Každé hřiště musí mít dvě branky, umístěné otevřenou stranou do středu hřiště. Hokejová branka a brankoviště nesmí být nijak upravena, aby zvýhodňovala pozici brankáře.

Tréninková hokejová branka

Hokejová branka je jednou z nejdůležitějších tréninkových pomůcek. Výrobci branek nabízejí více rozměrů s různým složením materiálů. Pokud tedy nevyžadujete oficiální rozměr branky, můžete si vybrat z dalších velikostí.

  • Oficiální velikost 72“ – šířka 183 cm
  • Střední hokejové branky – 60“ – šířka 152 cm
  • Malé hokejové branky – 54“ – šířka 137 cm

Pokud je branka na hokej označena jako Heavy Duty, je možné na ni střílet plnou silou hokejovými puky. V případě, že takto branka není označena, je vhodná pro střelbu míčkem na street hokej.

Bočnice na hokejovou branku

Máte-li branku umístěnou na zahradě, či v garáži, kde hrozí, že puky budou lítat k sousedům, či ohrožovat okolí, je vhodným upgradem pořízení bočnic na hokejovou bránu. Bočnice na hokejovou bránu zachytí kotouč a ochrání tak váš majetek. Postranní sítě lze koupit s setu s brankou, nebo samostatně.