Fitness brusle

Značka

Velikost

Fitness brusle jsou nejrozšířenějším typem inline bruslí. Jsou univerzální a hodí se zejména pro rekreační jezdění. Sluší jim především rovný povrch, takže je využijete na upravených stezkách nebo podobném hladkém povrchu.

Fitness kolečkové brusle jsou vhodné pro úplné začátečníky, stejně jako pro pokročilejší jezdce.  Vybírat můžete z celé řady modelů. Důležité je, aby měly brusle správnou velikost, dobře vám seděly a nikde netlačily. Svoji roli hraje i velikost koleček, která ovlivňuje rychlost a stabilitu jízdy. Design je to poslední, na co byste se měli při výběru dívat – přesto i tady máte možnost volit z obrovské škály barev a stylů.

Aby brusle padly jako ulité

Modely fitness bruslí se obvykle dělí na pánské, dámské a dětské. Liší se nejen velikostí, ale i tvarem a hmotností. Chcete-li nakupovat přes internet, je potřeba znát správnou velikost. Ta se rozhodně nemusí shodovat s velikostí vašich bot! Proto si pečlivě přeměřte chodidla – nejlépe tak že se postavíte na papír, patu opřete o zeď a tužkou uděláte značku u palce. Výsledek změřte a porovnejte s velikostní tabulkou výrobce bruslí. Pokud se naměřené rozměry nacházejí na pomezí dvou velikostí, sáhněte raději po té větší. Nohy mohou během jízdy trochu natéct, takže o chlup větší brusle není na škodu. Menší by naopak začala tlačit a z příjemné aktivity by se stalo utrpení.

Materiál fitness bruslí

Co se týče materiálu, měl by být především pevný a odolný, aby brusle něco vydržela. Bota je obvykle vyrobená z plastu doplněného o textilní prvky. Uvnitř by samozřejmě měla být polstrovaná pro větší pohodlí jezdce. K tomuto účelu se nejčastěji využívá nylon nebo latex. Pokud si trochu připlatíte, můžete mít brusle polstrované paměťovou pěnou, která se dokonale přizpůsobí vašim chodidlům. Brusle by také měly mít odvětrávací otvory, protože noha se při jízdě přirozeně potí.

Většina modelů se buď zavazuje tkaničkami, nebo zapíná přezkami. Výhodou přezek je, že se rychleji upnou. Snáze se s nimi manipuluje také dětem. S tkaničkami to trvá déle, zato jimi brusli většinou lépe utáhnete. Při jejich poškození se navíc velmi snadno vymění za nové.

Fitness bruslím obvykle nechybí praktická brzda, kterou využijí zvlášť začínající jezdci, kteří se ještě nenaučili brzdit jinými způsoby.

Jak vybrat kolečka

Fitness brusle mají standardně čtyři kolečka. Velikost koleček má vliv na rychlost bruslí a zároveň jejich ovladatelnost. Obecně platí, že větší kolečka znamenají rychlejší jízdu a tím pádem nižší ovladatelnost. Velikost koleček u fitness bruslí se obvykle pohybuje od 80 do 90 milimetrů. Začátečníci by se měli při výběru držet spíše spodní hranice, zatímco zkušenější jezdci mohou sáhnout po kolečcích větších.

Dalším faktorem, který je u koleček třeba brát v potaz, je jejich tvrdost. Ta určuje přilnavost brusle k povrchu. U měkčích koleček je vyšší a naopak. Tvrdost se značí číslem – čím menší je, tím jsou kolečka měkčí – a písmenem A.

U fitness bruslí by začátečníci měli volit kolečka s tvrdostí kolem 75A, pokročilejší bruslaři jistě zvládnou i 80A, případně tvrdší.

Kolečka se obvykle vyrábějí z polyuretanu kombinovaného s dalšími materiály. Pokud sáhnete po nejlevnější verzi, dostanete kolečka z PVC – ta ale nejsou nijak kvalitní. Jestliže si naopak chcete připlatit, můžete zkusit kolečka z takzvané duální směsi. Vnitřek koleček je v tomto případě měkčí, zatímco vnějšek tvrdší. Výsledkem je lepší přilnavost i odolnost.

Jestliže chcete na fitness bruslích vyjíždět na dlouhé výlety, kde vás může zaskočit i déšť, je dobré zainvestovat do koleček určených i pro mokrý povrch.