Hokejové ribano

Značka

Velikost

Barva

Hokejové ribano je nejspodnější vrstvou, která chrání před chladem tělo hokejisty. Původně však nebylo vůbec určené pro sport. U severských národů, které si vynález ribana přisvojují, bylo nošení teplého overalu během zimních měsíců nepostradatelné. Také Kanada, resp. jejich policie poukazuje na svou historii, kde zateplené spodky, byly součástí jízdní policie. Slovo underwear nalézáme v mnoha překladech ve všech koutech světa, a tak nalézt původce by bylo zdlouhavé.

Jak vybrat hokejové ribano

Co byste měli vědět dříve, než půjde kupovat ribano? Ke správnému výběru stačí znát své míry a rozhodnout se, jaké materiály chcete na svém těle nosit. Každý hokejista preferuje jiné složení materiálu, které mu během hry poskytují komfort, nebo funkční výhodu. Hokejové ribano můžeme dle materiálu rozdělit do dvou kategorii.

Druhy hokejových riban

  • Bavlněné hokejové ribano
  • Funkční hokejové ribano

Bavlněné hokejové ribano

Bavlněné hokejové ribano je klasikou, která je sice už trochu ohraná, ale stále má mnoho zastánců. Bavlna je prostě příjemná na těle, a to ocení mnozí, především hobby hráči. Bavlněné hokejové ribano udržuje hráče v teple během hraní. Jeho nevýhodou je, že nasává pot, a díky němu těžkne. Pokud je ribano příliš mokré, nedokáže dále nasávat pot a ten tak zůstává na hráči. Také chlad je v případě propocení nepřítelem ribana. Pokud se hráč přestane hýbat, riskuje, že se ribano ochladí a již nebude tak komfortní. Co je nespornou výhodou bavlněného ribana? Nízká cena.

Funkční prádlo na hokej

Funkční prádlo na hokej je moderní alternativou, vyrobenou nejčastěji z polyesteru v kombinaci s dalšími funkčními materiály jako jsou spandex, polyamid a další. Funkční ribano dokonale obepíná tělo hráče a vytvoří ochranou vrstvu proti chladu. Podobně, jako například termoprádlo, dokáže i funkční prádlo na hokej odvádět pot od těla a tím ho udržovat v tepelném komfortu. Oproti bavlně nijak nevsakuje pot, a tak se nemění ani jeho hmotnost. Pokud budete ve výstroji trávit více času, například mezi zápasy, bude pro vás funkční prádlo vhodnější variantou.

Jednodílné a dvoudílné ribano

Co si představit pod pojmem jednodílné hokejové ribano? Jde o takový overal se zipem v oblasti hrudníku, do kterého se oblečete během pár sekund. Pokud nejste příznivci dlouhého oblékání hokejové výstroje, jednodílné ribano budete milovat. Jednodílná varianta je dostupná pouze v bavlněném provedení, kde zip nijak neovlivní váš komfort. Dvoudílné ribano najdeme u obou variant. Hráč si může kombinovat libovolné materiály, nebo využít suspenzoru v dlouhých elastických kalhotách, které spodek ribana nahrazují.

Péče o ribano

Hokejové ribano je doslova spotřební materiál. Díky pravidelnému nošení a odírání od ostatní výstroje dostává velmi zabrat. První „oděrky“ v místech s největším třením se dostaví po pár týdnech používání. Také pot dává ribanu značně zabrat. My na Hokejman.cz doporučujeme v rámci péče o ribano pravidelné praní na nízké stupně v prášku, který je určen na sportovní materiály. Rozhodně neperte ribano s ostatním textilem, mohlo by dojít k vzájemnému znečištění a poškození.