Hokejka na hokej

Chcete si pořídit novou hokejku a nejste si jistí s výběrem? Jaká hokejka na hokej pro vás bude ta nejlepší? Na Hokejman.cz pomáháme s výběrem všem hráčům a hráčkám ledního hokeje, ať už je hokej vaše hobby nebo denním chlebem, jistě oceníte námi připravené rady, díky kterým snadno zvolíte ideální hokejku pro vaši hru. V naší nabídce naleznete více než 1200 typů holí od výrobců jako jsou Bauer, CCM, Warrior, Winnwell a další.! Stačí si jen vybrat.

Jaký typ hokejky hledáte?

Vyberte si hokejku dle značky

Máte oblíbenou značku hokejky? U nás jsou hole řazeny dle výrobců, stačí si vybrat.

Potřebujete poradit s výběrem hokejky?

Výběr hokejky závisí na několika aspektech. Nejdůležitějším je výběr účelu. Budete hrát pravidelně soutěžní hokej nebo jen párkrát do roka, když zamrzne rybník? Tato otázka vás posune do kategorie kompozitových/dřevěných holí. Hokejka na hokej by vám měla vyhovovat. Nikde není psáno, že s dřevěnou holí nesmíte do soutěžního zápasu nebo s kompozitovou na rybník. Záleží jen na vás. Pokud nechcete výběr podcenit, začněte u našeho článku Jak vybrat hokejku, který vás výběrem hole provede.

Nejnovější hokejky na trhu

Historie hokejové hole

Hokejové hole, téma o kterém se hokejisté dokáží bavit celé hodiny. Kam až sahá jejich historie? První zmínky o hokeji se mohou lišit v závislosti na tom, čemu říkáme hokej. Existuje mnoho rozepří, které hry podobající se hokeji dali tomuto úžasnému sportu jeho finální podobu. Nejstarší hokejová hůl byla nedávno vydražena za 300 000 dolarů (asi 7,2 mil korun) Hokejka na hokej byla ručně vyrobena z javorového dřeva a to zhruba mezi roky 1835 a 1838. První hole u nás byly přivezeny pražskými hráči, kteří se zúčastnili turnaje v Chamonix 1909, kde tehdejší nové hole zakoupili.

Dřevěné hokejky

dřevěná hokejky

Hokejové hole můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Dřevěné a kompozitové hokejky. Dřevěné hokejky jsou stálicí na hokejovém trhu, zejména mezi hobby hokejisty. Dřevěná hokejka na hokej je v porovnání s kompozitovou výrazně levnější a je tedy vhodná pro hráče, kteří nechtějí investovat do hokeje mnoho peněz. Hokejové hole ze dřeva bývají vyrobeny ze dvou různých stromů, osiky a břízy. Zemí, s největší produkcí dřevěných hokejek, je stále Švédsko a jejich hole jako Jofa Titan 4020, jsou pro znalé hokejisty stále pojmem.

Složení dřevěných hokejek

„Naše“ dřevěné hokejky jsou ve větší míře dovezeny ze zemí, které výrobou dřevěné hokejky prosluli. Zejména to jsou země jako Finsko a Švédsko. Ve většině případů jsou hole vyrobeny z více druhů dřeva jako jsou bříza a osika a jsou obaleny vrstvou laminátu tak, aby třísky z hole nekončily v rukavicích hráče. Dnes už dřevěné hokejky nejsou tolik používány u profesionálních hráčů, kteří vyžadují zejména nízkou hmotnost. Proto od konce 90. let začaly zaplavovat trh kompozitové hokejky. Co bude v budoucnosti dál, budou ještě dřevěné hokejky dostupné na trhu, nebo bude dřevo použito už jen pro hokejky na rybník?

Kompozitové hokejky

kompozitová hokejka

Kompozitové hokejky jednoznačně dominují v oblíbenosti před dřevěnými holemi. Kompozitové hole nabízí daleko více variant, ze kterých si musí vybrat každý hráč. Na výběr máte velké množství zahnutí čepelí, tvrdostí hole (flex), povrchů jako jsou grip, nebo clear a samozřejmě rozdílnou hmotnost hokejky, která je pro hráče velmi důležitá. I když se to na první pohled možná zdá, výběr hokejky není žádná alchymie. Stačí se držet našeho návodu a vše zvládnete bez problémů.

Zahnutí kompozitových holí

Většina výrobců nabízí velmi podobné zahnutí čepelí, jen s odlišným názvem, který se většinou marketingově označuje dle některého ze slavných hokejistů. Pro příklad zahnutí Ovečkin, Jágr, McDavid. Pro samotného hráče však může být velký problém srovnat tyto názvy, aby mohl bez problémů vyzkoušet jinou značku hokejky. Tomuto tématu jsem se již věnoval v článku Zahnutí hokejových čepelí. Pokud přecházíte na jinou značku hokejky, jistě vás bude zajímat série článků o nejčastějších zahnutích holí a jejich srovnání – Zahnutí hokejek.

Co jsou kompozitové hokejky?

Kompozitové hokejky jsou plnohodnotnou náhradou dřevěných hokejek. Díky jejich speciální odlehčené konstrukci získáte lepší kontrolu nad pukem. Specifikum „kompozitek“ tkví v tom, že si můžete zvolit libovolnou tvrdost hole/flex – od 35 do 120 – (Co je flex hokejky), což u dřevěných hokejek nelze. Dále si hráč může zvolit povrch, či typ zahnutí. Pro jednotlivé věkové kategorie jsou k dispozici různé tvrdosti holí a tak se můžete setkat s názvy jako YTH, JR, INT, nebo SR. Co tyto zkratky znamenají se dozvíte v článku: Rozdělení kompozitových holí, nebo v článku Jak zvolit tvrdost hokejky. V neposlední řadě si můžete také zvolit výkonnostní třídu hole, která je obvykle rozdělena do tří skupin. Profesionální, poloprofesionální a hobby, nebo též amatérské hokejové hole. Kompozitové hokejky dokáží posunout hráčovu technickou úroveň. Pokud si nevíte rady s jejím výběrem, obraťte se na nás, rádi Vám doporučíme vhodnou hůl.

Složení kompozitových hokejek

Z čeho se nové kompozitové hokejky vyrábí? Jak už sám název napovídá, nejčastěji je v holi obsažen kompozit. Čím více ho hokejka na hokej obsahuje, tím je zpravidla vyšší výkonnostní třída hole. Dalšími materiály, které se do holí přidávají, jsou sklolaminát, grafit a u prvních modelů holí i hliník. Více se můžete dozvědět v článku: Základní rozdělení mezi holemi a jejich složení.

Povrchy hokejek ( povrchová úprava holí)

Povrch hokejové hole, je ta část, se kterou přicházíme neustále do styku v hokejové rukavici. Nejčastěji se používají tyto tři povrchy: Grip, Clear a Velvet. Každá struktura je něčím odlišná a přitahuje jiný typ hráčů. Více o tomto tématu můžete číst v článku Povrchy kompozitových holí. U profesionálních hokejek se navíc objevují tzv. corners, což je styl vroubkování, který zajistí, že hůl více cítíte v prstech.

Hokejový shaft

shaft hokejové hole

Dnes už minimálně používaný hokejový shaft, který svého vrcholu dosáhl na konci 90 let a byl svým způsobem předskokanem pro celokompozitové hokejky. Hlavní výhodou shaftu bylo, že pokud jste zlomily čepel, stačilo nasadit novou a můžete hra pokračovala. Hokejové shafty byly taktéž velmi oblíbené i mezi hokejbalisty, u kterých dochází velmi často k rozedření čepele a tak musejí častěji čepele měnit.

Co je hokejový shaft?

Shaft, je ta část hokejky, na kterou je možné nasadit náhradní hokejovou čepel. V době, kdy na trh začínaly pronikat kompozitové hokejky, byly shafty zejména díky nižší ceně, velmi oblíbené. Možnost výměny čepele, či prodloužení shaftu, uspokojilo mnoho hokejistů. Shafty bylo možné pořídit v několika základních tvrdostech (85,95,100…) S vývojem technologii, se začali výrobci více soustředit na celokompozitové hole a tak šly shafty do pozadí.

Nástavec na hokejku

Úzce spjaté s shaftem, jsou nástavce na hokejku. Tento původně dřevěný doplněk pro kompozitové hole a shafty, se na rozdíl od samotných shaftů používá dodnes. Nástavec na hokejku je ideální řešení pro vyšší hráče, kteří chtějí prodloužit svoji kompozitovou hokejku. Kompozitové hole se vyrábí ve standardních rozměrech, což často vyšším hráčům nevyhovuje. Pokud si hráč nenechá vyrobit hokejku na míru, která je o mnoho dražší, potřebuje k získání ideální délky hole nástavec (kolík). Nástavec na hokejku může být kompozitový, nebo dřevěný. Dřevěný nástavec je více vyhledávaný, zejména kvůli nízké ceně. Nasazení nástavce na hokejku je velmi jednoduché. Stačí nahřát hůl horkovzdušnou pistolí, dále nahřát kolík s připraveným lepidlem a tyto dvě části spojit.

Prodloužení hokejky

K prodloužení hokejky je často hráč donucen, pokud zlomí čepel a rozhodne se, že si na hokejku nasadí novou. Při zlomení čepele musíte odříznou hokejku nad krčkem hole, díky čemuž se hokejka výrazně zkrátí. Po nasazení čepele musíte délku hole dorovnat nástavcem tak, aby vám délka vyhovovala. Nasazení nástavce na hokejku není nikterak složité. Čtenáři našeho hokejového blogu si mohou přečíst krátký návod: Jak nasadit nástavec na hokejku. Víte že mnoho hráčů během sezóny i několikrát změní délku svojí hole? Mimo jiné je k tomu vedou i zdravotní problémy se zády. Stačí však prodloužit hokejku a tím zmenšit úhel/předklon hráče, čímž dojde k uvolnění/napřímení se v zádech.

Hokejová čepel

Hokejová čepel je ta nejcitlivější část hokejky. Každý hráč se musí starat o svoji čepel, pravidelně ji omotávat hokejovou páskou, voskovat apod. Vnitřek čepele se liší dle výkonnostní třídy hole. Většina čepelí využívá pěnové jádro, případně grafitové, které je pro vyšší pevnost obaleno, nebo doplněno kompozitovými vlákny, či vložkami. Za dob vrcholu hokejových shaftů byly samostatné čepele velmi žádanou veličinou. Dnes jsou již jen součástí holí.

Značky hokejek

Posledním bodem jsou značky hokejek. Každým rokem se výrobci hokejové výstroje předhánějí, kdo uvede více a lepší novinky, které budou v hledáčku hokejistů. Vývoj směřuje ke stále lehčím a odolnějším materiálům, ale též k vyšším cenám. Pro mnoho hráčů je značka hokejky srdcovou záležitostí a „svoji“ značku brání. Která hokejka na hokej nebo značka je podle vás ta nejlepší?

Kompletní průvodce světem hokejek

Jak vybrat hokejku
Držení hokejky
Jak vybrat velikost hokejky
Věkové rozdělení hokejek
Jak zvolit tvrdost hokejky
Oprava hokejek
Co je to flex hokejky?
Povrchy hokejových holí
Rozdělení hokejek dle materiálu
Jak nasadit nástavec na hokejku
Jak omotat hokejku
Jak vytvořit koncovku na hokejku

Nejnovější články o hokejkách