jak nasadit brankářskou výstroj

Jak obléct brankářskou výstroj

Stoupnout si do hokejové brány není jen tak. Musíte se 100% koncentrovat a připravit se na to, že jste neustále ostřelováni puky, kdy chvilka nepozornosti znamená gól ve vaší brance, či možné zranění. Pro brankáře je důležité, aby si správně nasadili každou část výstroje – od nejspodnějších chráničů, až po masku. V tomto článku je

Jak obléct brankářskou výstroj

Stoupnout si do hokejové brány není jen tak. Musíte se 100% koncentrovat a připravit se na to, že jste neustále ostřelováni puky, kdy chvilka nepozornosti znamená gól ve vaší brance, či možné zranění. Pro brankáře je důležité, aby si správně nasadili každou část výstroje – od nejspodnějších chráničů, až po masku. V tomto článku je tento proces rozdělen do jednoduchých kroků, které zajistí, že budete plně připraveni do brány.

Vše o brankářské výstroji

Pořadí pro oblékání brankářské výstroje

Postup oblékání hokejového brankáře je jednoduchý, ale metodický, přičemž každá část výstroje vyžaduje specifickou pozornost.

Ribano, ponožky, suspenzor.. Začněte s nejspodnější vrstvou. Hokejové ribano, ponožky, brankářský suspenzor, štulpny. Tyto části brankářské výstroje nejsou viditelné, ale pro komfort a bezpečí brankáře velmi důležité. Popruh suspenzoru, by měl pevně sedět, aby nedocházelo k posunu chrániče při pohybu.

Kalhoty, brusle, chrániče kolen.. V druhém kroku je možné pořadí libovolně přeházet. Mnozí brankáři začínají s kalhotami, následují brankářské brusle a na závěr chrániče kolen. Jiní nasazují kalhoty až jako poslední krok. Brankářské kalhoty se zajišťují v pase, ale je možné ponechat volný pas a uchytit je pomocí kšand na ramenou. Chrániče kolenou umístěte tak, aby koleno bylo v jedné rovině se středem chrániče, a zajistěte jej pásky pro dosažení rovnováhy mezi pružností a přizpůsobením.

Betony, vesta, nákrčník… Máte-li zavázané brusle, můžete přistoupit k nasazení betonů. Ty mívá většina brankářů přivázané ke špičce bruslí ve spodní části, čímž dojde ke spodní fixaci betonů. Betony dle svých preferencí upněte k nohám pomocí fixačních pásku a přezek. Před nasazením vesty upevněte nákrčník tak, aby vám nezavazel při otáčení hlavy do stran. Pro nasazení vesty je třeba znát malý fígl. Vestu nasaďte přes hlavu a před nasunutím rukou do rukávů dotáhněte trup pomocí pásků. Pokud byste nejdříve vsunuli ruce do rukávů, nejspíš nedosáhnete na přezky a budete muset požádat někoho o pomoc.

Dres, maska, rukavice… Dres by měl mít takovou velikost, aby zakrýval veškeré vybavení horní části těla a vyvaroval se přílišné volnosti, či naopak omezování brankáře. Masku je třeba nastavit tak, aby bezpečně padla na hlavu brankáře a neomezovala jeho pohyblivost hlavy ani výhled. Lapačku a vyrážečku dotáhněte na rukou pomocí popruhů, aby nepadaly.

Hokejka a jde se na věc… Před odchodem z šatny ověřte, zda vám jednotlivé položky sedí a jsou pohodlné, a podle potřeby je upravte, abyste předešli problémům s vybavením uprostřed hry. Vezměte si brankářskou hokejku a můžete vyrazit na ledovou plochu.

Tipy pro začínající hokejové brankáře

 • Než se pokusíte o kompletní nákup brankářské výstroje, seznamte se s jednotlivými částmi.
 • Pravidelná údržba a čištění pomáhá zlepšit výkon i životnost výstroje a měla by se stát pravidelnou součástí vaší rutiny.
 • Uvažujete-li o custom řešení, obraťte se o radu na zkušené brankáře a trenéry

Nejčastější dotazy k oblékání brankářské výstroje

Co nosit pod brankářskou výstrojí?
Vyberte si hokejové ribano odvádějící vlhkost, abyste si zachovali pohodlí a chránili se před třením pod výstrojí.

Jak se obléká dětská hokejová výstroj?
U nejmenších brankářů jistě trenéři prominou asistenci rodičů v šatně. Dítě vyžaduje pomoc dospělého, aby bylo zajištěno správné umístění a dotažení výstroje na těle brankáře.

Co nosí profesionální hokejoví brankáři pod chrániči?
Hokejoví brankáři často nosí pod chrániči specializované kompresní oblečení, které podporuje svaly a klouby. Tyto oděvy mohou mít v některých oblastech přidané vycpávky, které tlumí nárazy a pomáhají chránit před zraněními způsobenými vysokou rychlostí puku a fyzickou hrou.

Nosí se pod brankářskými betony hokejové štulpny?
Ano, hokejové štulpny se nosí přes chrániče kolen, ale pod betony.

Související produkty

Mohlo by vás zajímat

2 komentáře: „Jak obléct brankářskou výstroj“

 1. Marcel avatar
  Marcel

  Proc maji brankari na fotkách jine lapacky na tréninku a jine na zapase?

 2. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Dobrý den, mnoho profi brankářů používá na tréninky tvrdší lapačky, které více chrání jejich ruce. Při obrovském objemu střel může hrozit riziko poranění a tak raději šáhnou po tvrdší lapačce s větší výstelkou. Na zápas naopak chtějí měkčí lapačku, kterou dokáží rychle zavřít a nebudou z ní vypadávat puky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *