exotický draft

Draft a zajímavosti: Kdy prošel osudím Číňan, Brit, Srb nebo Španěl?

Hokejové velmoci jsou jasně dané – Rusko, Kanada, USA, Švédsko, historicky do užší skupiny patří i Finové, Češi a Slováci, nyní se nahoru derou třeba Dánové nebo Švýcaři. Tradičních hokejových národností není mnoho. Ale víte, že Joe Sakic má chorvatské kořeny, maminka Valerije Charlamova pocházela ze Španělska a Milan Lučič má i srbské občanství? Patrick

Draft a zajímavosti: Kdy prošel osudím Číňan, Brit, Srb nebo Španěl?

Hokejové velmoci jsou jasně dané – Rusko, Kanada, USA, Švédsko, historicky do užší skupiny patří i Finové, Češi a Slováci, nyní se nahoru derou třeba Dánové nebo Švýcaři. Tradičních hokejových národností není mnoho. Ale víte, že Joe Sakic má chorvatské kořeny, maminka Valerije Charlamova pocházela ze Španělska a Milan Lučič má i srbské občanství? Patrick Kane je zase Ir, Wayne Gretzky má pořádný podíl polské krve. Pojďme si tedy připomenout další netradiční hokejové národy, které přesto občas promluví do pořadí na každoročním draftu NHL…

Kdy přišel na řadu čínský hokejista?

Čína měla velké plány, na domácí olympiádě se dobře předvést. Ale hokej je zde navzdory historické účasti jednoho týmu i v KHL stále spíš v plenkách. V roce 2015 se však dočkal v šestém kole draftu první čínský hokejista v historii! Byl to obránce Andong Song a důvěru mu dal New York Rangers. Jeho kariéra je však více spojena s „jen“ NCAA. Ono také – 183 cm, 76 kg, to nejsou ani parametry pro průměrného beka naší extraligy.

V sezoně 2018 se dočkal i třetí britský hokejista v dějinách! Po Deanu Willersovi (1977) a Brettu Perlinim (2010) to byl Liam Kirk, kterého si v sedmém kole jako číslo 189 vybrala Arizona Coyotes. Mladík si jde za svým snem dál v nižších soutěžích. Na NHL to však už nevypadá.

Vše pro fanoušky NHL

A co Litevci? Ty dva určitě dobře znáte

Dainius Zubrus a Darius Kasparaitis. Přišli na řadu v prvních kolech draftů 1996, respektive 1992. Oba sice dříve reprezentovali Rusko, ale po čtyřicítce se rozhodli následovat své kořeny a pozvednout litevský hokej. Ten už je zase o úroveň výš, ale s tak malým národem bude cesta dlouhá. K cestě mezi nejlepší by museli Litevci pravidelně porážet třeba Korejce, Japonce, Kazachy nebo Maďary.

Jak jsou na tom Japonci? Jediným hráčem, který se prosadil do NHL, byl Yutaka Fukufuji. Draftovaný v osmém kole v roce 2004 Los Angeles Kings, s nepříliš velkým úspěchem odehrál čtyři zápasy v sezoně 2006/2007. Pravda, v AHL si vedl velmi dobře a neztratil se ani v ECHL, ovšem na angažmá v NHL to zdaleka nebylo. Dodnes chytá v Asijské lize za Nikko Icebucks a reprezentuje také rodnou zemi, která se snaží dostat zase do A skupiny MS…jenže kdeže sněhy přelomu milénia jsou…

Že v NHL nikdy nehrál žádný Srb? To vůbec není pravda, Boston Bruins si jako celkovou jedenáctku v roce 1969 vybral Ivana Boldireva. A udělal dobře, rodák ze Zranjaninu, který byl současně držitelem kanadského občanství, odehrál v NHL hned 1052 zápasů. A rozhodně se neztratil, 361 branek a 505 asistencí budí respekt, i když to bylo v jiné době.

Na závěr si zmiňme i jediného draftovaného španělského hokejistu, jímž byl v roce 1986 jako celkově 110. Miguel Baldris. Buffalo Sabres v něj vkládalo určité naděje, ale bohužel – přes QMJHL se nedostal a kariéru odehrál hlavně ve Španělsku (ano, i za Barcelonu!) nebo ve Francii. Rodnou zemi reprezentoval i na mistrovství světa skupin C, D a D2.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *