V ledním hokeji je hra v ofsajdu definována jednoduše: puk musí vstoupit do útočného pásma dříve než útočící hráči. Ofsajd v hokeji je tedy situace, kdy hráč útočícího týmu vstoupí do útočného pásma dříve než puk. Pokud má hráč obě brusle za modrou čárou v útočném pásmu a puk přejde celým objemem tuto čáru, hráč je v ofsajdu.
Při určování ofsajdu je třeba brát v úvahu postavení puku a hráčů ve středním pásmu nebo útočné zóně. Obvykle puk vstupuje do útočného pásma nebo je opouští, když zcela překročí modrou čáru. Hráč je stále ve středním pásmu, pokud je některá z jeho bruslí v neutrální zóně nebo se dotýká pomyslné roviny vycházející nahoru z přední hrany modré čáry, v opačném případě je v útočné zóně.
Pokud dojde k přestupku proti pravidlům o postavení mimo hru, čárový rozhodčí přeruší hru. Pro obnovení hry se pak vhazování koná na místě, které je nejblíže přestupku, obvykle ve středním pásmu, nebo v případě odloženého trestu na místě v obranném pásmu bránícího týmu, který trest vyfasoval. I když čárový rozhodčí chyboval při odpískání ofsajdu, vhazování se přesto uskuteční.
Pravidlo o odloženém ofsajdu
Podle pravidla o zpožděném ofsajdu dochází k přestupku, pokud se při hře v ofsajdu dotkne puku nebo vyvíjí aktivitu na soupeře v útočném pásmu. Když dojde ke zpožděnému ofsajdu, čárový rozhodčí drží ruku nahoře, aby jej signalizoval, a všichni útočící hráči musí vyjet zpět do středního pásma, aniž by se dotkli puku nebo vyvíjeli aktivitu směrem k soupeři. Pokud se útočící hráč během odloženého ofsajdu dotkne puku, hra je přerušena.
Náhledy na ofsajd v hokeji
NHL i Mezinárodní hokejová federace (IIHF) používají podobná pravidla pro určování ofsajdu. Hráč je v ofsajdu, pokud obě jeho brusle zcela překročí modrou čáru oddělující útočné pásmo od středního dříve, než puk zcela překročí stejnou čáru. V obou organizacích je důležitá poloha hráčových bruslí. Nemohou používat hokejku ani jinou část těla, aby zůstali v ofsajdu. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je, že brusle útočícího hráče mohou předcházet puk do útočného pásma, když bruslí pozadu a pokud má puk pod kontrolou. Ofsajd v hokeji se určuje podle polohy bruslí, když puk zcela překročí modrou čáru. Pokud byl puk v útočném pásmu, dotkne se modré čáry a poté zcela opustí modrou čáru zpět do útočného pásma, má se za to, že puk byl po celou dobu v útočném pásmu, takže se ofsajd neurčuje a puk zcela nepřešel modrou čáru.
Pokud je některý z hráčů v ofsajdovém postavení, je v ofsajdu celé jeho mužstvo.
Výjimky z pravidel
Podle pravidel NHL i IIHF (pravidla 83.1 a 83.2) existují dvě podmínky, za kterých může být máván ofsajd i v případě, že jsou hráči v útočném pásmu před pukem.
Bránící hráč legálně vyvezl puk z vlastního pásma a poté přihrává puk zpět do vlastního pásma jen proto, aby byl puk zachycen útočícím hráčem.
Bránící hráč vyveze puk z vlastního pásma, ale puk se poté odrazí od jiného bránícího hráče na neutrálním ledě zpět do vlastního pásma.
Vše pro trénink hokejistů
Mgr. Jiří Tobiáš
AutorJiž více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu.
Napsat komentář