V ledním hokeji je zakázané uvolnění (icing) přestupek, ke kterému dochází, když hráč vystřelí, odpálí nebo tečuje puk z vlastní poloviny (přes středovou červenou čáru) přes brankovou čáru soupeře, aniž by vstřelil gól.
Hlavním účelem tohoto pravidla je zabránit obrannému týmu v zdržování hry tím, že relativně snadno pošle puk na druhou stranu kluziště.
Typy zakázaného uvolnění
Existují čtyři varianty pravidel pro zakázané uvolnění, ale v našich ligách se používá pouze jedno: dotykový , automatický , hybridní a bez dotyku. Většina profesionálních lig se používá hybridní icing, zatímco mnoho amatérských lig po celém světě používá automatický.
Výjimky
Zakázané uvolnění se neodpíská, pokud nastane některá z následujících situací:
- Tým, který icing spáchal, hraje v oslabení.
- Čárový rozhodčí posoudí, že hráč soupeře (kromě brankáře) mohl puk hrát předtím, než přešel brankovou čáru.
- Puk je odpálen přímo z vhazování.
- Brankář opustí brankoviště a pohybuje se směrem k puku.
- Brankář se dotkne puku.
- Jsou splněny podmínky pro hybridní icing.
Signalizace zakázaného uvolnění
Když hra směřuje k icingu, čárový rozhodčí zvedne ruku, aby signalizoval, že může být odpískáno zakázané uvolnění. Pokud je odvolán, rozhodčí spustí ruku a dá signál rozpažením obou rukou do stran ve výšce ramen.
Když dojde k icingu, čárový rozhodčí zastaví hru. Hra se obnoví vhazováním v obranné zóně útočícího týmu, který přestupek spáchal. Pokud je zde zpožděný trest, bude se vhazovat na neutrálním místě útočícího týmu. Pokud čárový rozhodčí chybně zastaví hru kvůli icingu, vhazování se provede na středovém vhazovacím bodě (pokud zde není zpožděný trest).
V současnosti většina lig (IIHF, NHL, AHL, KHL, NCAA, evropské profesionální ligy a několik menších severoamerických lig jako ECHL, CHL a SPHL) používá hybridní icing.
Automatický icing
Při automatickém icingu je hra zastavena, jakmile puk přejde brankovou čáru. Tato varianta se u nás dříve používala.
Hybridní Icing představuje nejbezpečnější variantu už v tak dost nebezpečném sportu, jakým hokej je.
Hybridní zakázané uvolnění
Při hybridním zakázaném uvolnění je hra zastavena, pokud hráč soupeře dosáhne na vhazovací bod jako první, místo aby musel přejet celou brankovou čáru a dotknout se puku. Tento typ icingu má za cíl snížit počet kolizí u mantinelů.
Historie zakázaného uvolnění
NHL zavedla pravidlo icingu v září 1937, aby eliminovala běžnou taktiku zdržování používanou týmy k ochraně vítězného náskoku. Jeden extrémní příklad, který vedl k zákazu této praxe, se stal 18. listopadu 1931 během zápasu mezi New York Americans a Boston Bruins. Americans, chránící vedení 3-2 nad Bruins, odpálili puk přes 50krát. Dav se rozzuřil a házel odpadky na led, což způsobilo zpoždění, zatímco týmy byly poslány do šaten. Když se týmy znovu setkaly 3. prosince v New Yorku, Bruins na oplátku odpálili puk 87krát v bezgólové remíze.
Pravidlo bylo upraveno v červnu 1951, kdy bylo přidáno jeho zrušení, pokud se brankář dotkne puku. V sezóně 1990–91 liga opět upravila pravidlo, aby byl icing zrušen, pokud puk prošel nebo se dotkl brankoviště. NHL upravila pravidlo i potřetí- icing byl zrušen, pokud se brankář pohyboval směrem k puku.
IIHF přijala pravidlo automatického icingu po incidentu v Československé první hokejové lize v roce 1990, kdy Luděk Čajka, spěchající k puku v situaci icingu, narazil do mantinelu, utrpěl těžká zranění páteře a o několik týdnů později zemřel.
Hybridní icing v NHL: Nová pravidla a jejich dopad
NHL začala používat pravidla hybridního icingu v sezóně 2013–14, po několika desetiletích používání dotykového. Tento přechod následoval po kariéru ukončujícím zranění Joniho Pitkänena, který narazil do mantinelu při snaze získat puk před jeho dojetím za čáru. Po skončení mistrovství světa v roce 2014 přešla na hybridní icing také IIHF.
Další úpravy pravidel v NHL
Od sezóny 2017–18 nesmí provinivší se týmy po icingu využít timeout. V sezóně 2019–20 byla zavedena změna pravidel, která umožňuje útočícímu týmu rozhodnout, na kterém bodě vhazování se bude po icingu konat. Tato změna má za cíl poskytnout poziční výhodu týmům, které jsou silnější na určité straně.
Mgr. Jiří Tobiáš
AutorJiž více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu.
Napsat komentář