jak vybrat kolečka

Jak vybrat inline kolečka

Inline kolečka jsou neustále vystaveny tlaku a odírání, čímž je jejich životnost omezená. Když nastane čas na nákup náhradních inline koleček, měli byste svůj výběr založit na několika kritériích. Jsou to: váha bruslaře, bruslařská plocha, tedy povrch, na kterém budete bruslit a výkonnostní úroveň bruslaře. Pojďme si jednotlivé body projít. Tvrdost koleček inline Inline kolečka

Jak vybrat inline kolečka

jak vybrat kolečka

Inline kolečka jsou neustále vystaveny tlaku a odírání, čímž je jejich životnost omezená. Když nastane čas na nákup náhradních inline koleček, měli byste svůj výběr založit na několika kritériích. Jsou to: váha bruslaře, bruslařská plocha, tedy povrch, na kterém budete bruslit a výkonnostní úroveň bruslaře. Pojďme si jednotlivé body projít.

Tvrdost koleček inline

Inline kolečka jsou vyrobena z pryže, nebo pogumovaného materiálu, který má přiřazenou tvrdost (číslem). Čím nižší je hodnota tvrdosti, tím měkčí jsou kolečka a tím větší přilnavost budou poskytovat. Čím vyšší je hodnota tvrdosti, tím je kolo tvrdší a odolnější. Měkčí kolečka s přilnavějším povrchem jsou určena pro hladké halové povrchy. Tvrdší kolečka s menší přilnavostí jsou určena pro venkovní povrchy, jako je asfalt. Těmto kolečkům nevadí drsnější textura. Měkká kolečka jsou určena pro speciální povrchy. V případě nevhodné volby budou: měkká kolečka na drsném povrchu během pár jízd zničena. Tvrdá na inline ploše budou klouzat.

Střední tvrdost koleček je často považována za „univerzální, nebo multi-povrchové“ a lze na nich bruslit na všech površích. Stejně jako celoroční pneumatiky nedokáží přilnout tak dobře jako zimní pneumatiky a nepomáhají zajistit optimální výkon, jako letní pneumatiky. Jednoduše řečeno, vícepovrchové pneumatiky nikdy nebudou fungovat na jednotlivém povrchu tak jako specializovaná kola pro daný povrch.

Výběr top koleček

Rozdělení tvrdosti koleček

Zde je stručný přehled hodnocení tvrdosti koleček a vysvětlení, co to znamená. U koleček je označení vždy viditelně vytištěno na líci kolečka a skládá se z číselné hodnoty a písmene A.

  • 72A (XX-Soft) – Kolečka s tvrdostí 72A by měli používat pouze lehcí bruslaři do 70 kg. Měkká kolečka jsou vhodná pouze pro vnitřní inline plochy.
  • 74A (X-Soft) – Kola s tvrdostí 74A jsou nejlepší pro hráče do 90 kg na hladkém vnitřním povrchu.
  • 76A (Soft) – Bruslaři, kteří váží do 100 kg, mohou používat kolečka 76A na vnitřních plochách.
  • 78A (Multi-Surface) – Kola s tímto hodnocením jsou považována za „multi-povrchové“, protože poskytují dostatečnou tvrdost pro použití na cementových a dřevěných površích. 78As poskytují dostatečnou přilnavost na hladkých vnitřních površích, zejména pro těžší hráče v rozsahu od 90 do 100 kg.
  • 80A (Multi-Surface) – Kola 80A jsou sice stále považována za multi-povrchové, ale jsou méně přilnavá než kola 78A a nejlépe fungují na betonových površích
  • 82A (outdoor) – Tato kolečka fungují velmi dobře na většině venkovních povrchů a jsou skvělým univerzálním venkovním kolečkem na chodníky a asfalt – zejména pro bruslaře do 80 kg.
  • 84A (outdoor/asfalt) – Pokud plánujete bruslit pouze venku na chodnících, betonu nebo asfaltu, kolečko 84A je to pravé pro vás. Je to nejtvrdší dostupné kolečko a vydrží hodně použití na velmi drsném povrchu. Nedoporučuje se však pro žádné vnitřní použití.

Velikost inline koleček

Jakou velikost koleček potřebujete, závisí na vaší aktivitě a vaší brusli. Velká kolečka (až 110 mm) poskytují větší rychlost, zatímco menší kolečka (59 mm a méně) dělají brusle ovladatelnější. Obecně platí, že čím větší kolečka, tím zkušenější by bruslař měl být.

  • Aggressive kolečka– vhodné pro triky a bruslení na rampě. Inline brusle mají malá kolečka, od 56 do 59 mm, pro rychlost a ovladatelnost nezbytnou k provádění skoků a triků.
  • Fitness a rekreační kolečka– Vzhledem k tomu, že rekreační bruslaři mají široké spektrum dovedností, jejich kolečka mohou měřit od 70 do 90 mm, v závislosti na úrovni, dovedností a preferencích jednotlivého bruslaře. Menší kolečka jsou vhodnější pro začínající nebo mladé bruslaře, protože nevytvářejí tolik rychlosti, zatímco zkušenější bruslaři často volí kolečka větší velikosti. Lidé, kteří bruslí pro zábavu na stezkách, obvykle chtějí kolečka, která udržují rychlost.
  • Inline hokejové kolečka – Tyto brusle mají kolečka, která poskytují vhodnou kombinaci rychlosti, obratnosti a výkonu. Obvykle o velikosti mezi 72 a 80 mm. Hokejisté kupující náhradní kolečka si musí pamatovat, že mnoho inline hokejových bruslí má konfiguraci „hi-lo“, s menšími 72mm kolečky vpředu a dvěma většími 80mm zadními kolečky na podvozku pro dospělé. V posledních letech se objevují i tříkolečkové varianty bruslí pro inline hokej.
  • Výjimkou jsou brankářské brusle, které se dodávají s malými kolečky, obvykle mezi 47 mm a 59 mm. Brankáři nebudou dělat ten druh přímého bruslení nebo vysokorychlostní zatáčení jako hráči. Místo toho vyžadují manévrovatelnost, stabilitu a schopnost odrážet se pomocí vnitřních hran kol. Většina koleček pro brankářské brusle je nyní vyrobena se čtvercovými hranami, které to umožňují.
  • Závodní kolečka– Inline závodní brusle vyrobené pro rychlostní nebo dálkové závody – kde je klíčová efektivita kroku – mají obvykle největší kolečka pro nejplynulejší jízdu a nejvyšší možnou rychlost. Kolečka závodních bruslí obvykle nejsou menší než 90 mm a často až 110 mm.

Středové náboje

Kromě různých možných velikostí koleček se kolečka pro inline brusle dodávají také v jedné ze dvou velikostí nábojů koleček:

Standardní náboj 608 / 688 mikro náboj

Tyto různé velikosti nábojů pasují na ložiska a distanční podložky 608 nebo 688 a na osu 6 mm nebo 8 mm. Vzhledem k tomu, že výrobci ustupují od koleček s mikronáboji, může být chytré upgradovat vaše současné nastavení na standardní velikosti, pokud jste tak ještě neučinili.

Související produkty

Nákup nových inline koleček není tak složitý. Ideálním výsledkem výběru jsou inline kolečka, která vám poskytnou maximální přilnavost a odolnost k ploše, na které bruslíte. Poznejte své schopnosti a povrchy, na kterých obvykle bruslíte, a vyberte si. Pokud zvolíte kolečko, které je pro váš povrch příliš tvrdé, vaše brusle nebudou mít požadovanou přilnavost, což bude mít za následek mnoho klouzání a prokluzování. Pokud si vyberete příliš měkké kolečka, pravděpodobně se příliš rychle zničí a nebudou poskytovat požadovanou odolnost.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *