V letních měsících patří bruslení na kolečkových bruslích mezi nejoblíbenější sporty. A nejen v létě, prakticky po celý rok vyjma měsíců, kdy je příliš mokro, nebo padá sníh, můžeme na cyklostezkách potkávat bruslaře. Pokud se teprve chystáte s inline bruslením začít, jistě vám přijde vhod návod, jak vybrat kolečkové brusle. V článku poradíme začátečníkům i pokročilejším bruslařům. Pokud jste již navštívili sportovní prodejnu, jistě jste dostali mnoho obecných rad a doporučení, která vám v daný moment moc nepomohou. Pokud neznáte detaily, na které se zaměřit, může se stát, že koupíte brusle, kterých se prodejce potřeboval zbavit místo bruslí, které opravdu potřebujete. Dříve než si nazujete první pár a uslyšíte slova jako ložiska ABEC9, rám se slitiny hliníku, či tvrdost 84A, je třeba se zamyslet.
Podle čeho vybrat inline brusle?
U nás na hokejman.cz doporučujeme při výběru inline bruslí přihlédnout k těmto bodům. Začít můžete také otázkou, proč si brusle pořizuji a k jakému účelu.
- Věk bruslaře
- Zkušenost bruslaře
- Povrchu, na kterém budete jezdit
- Kvality ložisek
- Velikosti a tvrdosti koleček
Věk bruslaře
Je obrovský rozdíl mezi specifiky inline bruslí pro děti a pro dospělého. Inline brusle pro děti mají svá specifika. Je to například nastavitelný podvozek, menší průměr koleček, měkčí kolečka, základní ložiska a celkově měkčí podvozek, což u seniorských bruslí nenajdete.
Dětské inline brusle
Zkušenosti bruslaře
Jak vybrat kolečkové brusle? Začněme u zkušeností bruslaře. Zkušenost bruslaře můžeme rozdělit na tři úrovně. Začátečník, pokročilý a zkušený bruslař. Začátečník je ten, kdo chce s bruslením začít, nebo jezdí na výlet v pohodovém režimu s bezpečnou rychlostí. Pokročilý bruslař již nějaké zkušenosti má, třeba s zimním bruslením a jeho bruslení je ve svižnějším tempu. Zkušený bruslař plně ovládá brusle, jeho tempo je vysoké a nemá problémy se změnou směru, či zastavením. Ke každé úrovni bruslaře lze přiřadit vhodné brusle, díky kterým si jízdu užijete.
Inline brusle dle zkušeností
Povrch pro inline bruslení
Rozdělení bruslí dle povrchu je také velmi důležité. Je velký rozdíl, jestli plánujete bruslit na cyklostezce, nebo na umělé ploše, či U-rampě. Aktuálně jsou v nabídkách obchodů tyto inline brusle. Fitness brusle, které se používají pro jízdu na cyklostezkách a chodnících. Trekové brusle (Quad), které jsou tzv. dvouřadé a používají se na tanec a freestyle. Streetové brusle, které jsou velmi podobné fitness, brusle na inline hokej, které jsou pevnější a chrání proti střelám a mají výrazně měkčí kolečka. Speed brusle, které se používají na bruslařských oválech a jsou typické velkými kolečky. Poslední variantou jsou Nordic, nebo také terénní brusle, určené pro lesní cesty a nezpevněné povrchy.
Kvalita ložisek
Ložiska jsou sice na první pohled neviditelné, ale plní nejdůležitější funkci v bruslích. Čím kvalitnější jsou ložiska, tím menší tření v nich vzniká a tím lehčeji se vám bruslí. Kvalitu ložisek určuje normalizační komise, Annular Bearing Engineering Committee. Z tohoto názvu plyne označení ložisek ABEC, které dnes používá většina výrobců in-linových bruslí. Čím vyšší mají ložiska ABEC, tím jsou kvalitnější. Pokud tak u bruslí naleznete informaci o úrovni ABEC, získáte představu, jaké úrovně jsou i brusle. Ložiska je možné vyměnit za kvalitnější, případně pokud se některé poškodí, můžete ho snadno vyměnit.
Kvalitní inline ložiska
Velikost a tvrdost inline koleček
Inline kolečka lze pořídit v různých velikostech a tvrdostech. Ty ovlivňují rychlost i kvalitu jízdy. Moderní kolečka jsou vyrobena z lytého polyuretanu, který se ve formách tvaruje na požadovanou velikost. Velikost koleček je udávaná v milimetrech a samotná velikost přímo ovlivňuje rychlost bruslení. Zde platí pravidlo: Čím větší kolečka, tím větší rychlosti můžete dosáhnout.
Pokročilost
|
Velikost koleček
|
Začátečníci a bruslaři vyžadující dobrou manévrovatelnost | 78-80 mm |
Mírně a středně pokročilí bruslaři | 82-84 mm |
Zkušení bruslaři a jezdci preferující rychlou jízdu | 90 a více mm |
Tvrdost koleček je označována číslem a doplňkovým písmenem A. např. 80A. Tvrdá kolečka jsou rychlejší, pomaleji se opotřebovávají, ale jsou méně komfortní. Měkká kolečka naopak dobře absorbují nerovnosti, ale rychleji se opotřebují.
Kolečka pro každý terén
Jak vybrat inline brusle
Pokud jste dočetli až sem, jistě už máte představu, na co se zaměřit. Osobně doporučuji odpovědět si na tyto tři otázky.
- Kde budu bruslit?
- Jak dobrý bruslař jsem?
- Jak často budu jezdit?
Pokud si na ně dokážete odpovědět, bude pro vás otázka: Jak vybrat kolečkové brusle, hračkou. Pro mnohé bruslaře je značka bruslí důležitá. Já osobně jsem je zařadil až na konec.
Značky Inline bruslí
Každá značka bruslí je samozřejmě jiná a každá má své priority, na které se zaměřuje. Na pultech prodejen se nejčastěji setkáme se značkami jako:
Výměna Inline koleček
Pravidelný servis je důležitý a u kolečkových bruslí to platí dvojnásob. Pokud nechcete každý rok kupovat nové kolečka, můžete pomocí jednoduchého triku prodloužit jejich životnost. Stačí kolečka proházet dle jednoduchého návodu. Pokud máte kolečkové brusle se čtyřmi kolečky, vyměňte kolečka z první pozice (u špičky brusle) za třetí pozici a kolečka z druhé pozice za čtvrté. Tím se více opotřebené kolečka schovají na méně namáhaná místa.
Několik rad na závěr
- Nepodceňujte údržbu bruslí! Ať už se jedná o dotažení koleček, jejich čištění či promazání. Zanedbání údržby může způsobit i zranění.
- Používejte chrániče rukou a loktů a především nezapomeňte helmu.
- Pozor při změnách počasí, déšť v kombinaci s asfaltem může klouzat.
- Dbejte bezpečnosti provozu
Napsat komentář