Inline brusle jsou čím dál tím oblíbenější zábavou, kterou si do sytosti užívají jak dospělí, tak děti. Někdo si dopřává krátké projížďky v parku, jiný naopak dlouhé poklidné výlety na stezkách. Ale co když chcete svištět s větrem o závod? Co když vám přináší radost především rychlá jízda, ale zároveň potřebujete brusle co nejlépe ovládat? Pak pro vás nejspíš budou nejlepší ty tříkolečkové.
Čtyřkolečkové brusle jsou klasika
Nejčastější kolečkové brusle, se kterými se můžete setkat, jsou takzvané fitness inline brusle. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Standardně jsou osazené čtyřmi kolečky, která mohou mít různou velikost. Ta se obvykle pohybuje od 80 do 90 milimetrů. Přitom platí, že větší kolečka přinášejí rychlejší jízdu. Nevýhodou ale je nižší ovladatelnost bruslí.
Pokud jste tedy již zkušenější jezdec a chcete zrychlit, máte dvě možnosti. Pořídit si sadu čtyř větších koleček – 100 nebo 110 milimetrových a smířit se s tím, že už tyto brusle nebudete mít vinou delšího rámu tolik pod kontrolou. Na rovném hladkém povrchu to nemusí tolik vadit.
Vyberte si z nabídky fitness bruslí
O kolečko míň
Pokud ovšem z ovladatelnosti slevit nechcete, sáhněte raději po tříkolečkové variantě. V takovém případě si můžete vybrat kolečka o velikosti 100, 110 nebo i 125 milimetrů. Rám přitom zůstane kratší, takže ovládání bruslí bude plně ve vaší režii.
Z tohoto důvodu se pouhými třemi kolečky často osazují brusle závodní, maratonské, případně i hokejové.
Ale tříkolečkové brusle nejsou jen doménou velkých závodníků. Najdete je totiž i mezi dětskými bruslemi, případně dámskými bruslemi malých velikostí. Je to logické – malá bota má krátký rám a na ten se občas zkrátka čtyři kolečka nevejdou.
Potřebujete nová kolečka?
Tři versus čtyři kolečka
Už jsme si řekli, že varianta inline bruslí se třemi kolečky se liší především rychlostí, při zachování dobré ovladatelnosti. Další výhodou může být také nižší váha bruslí.
Inliny se čtyřmi kolečky mají samozřejmě také svoje plusy. Při stejném průměru koleček na nich můžete dosáhnout stejné rychlosti. Srovnáte-li tedy proti sobě brusle s kolečky 4×110 mm a 3×110 mm, budou první z nich rychlejší, nicméně hůře ovladatelné, což se nevyplácí zejména na nerovném povrchu. Budete-li používat čtyři kolečka, je benefitem také to, že se pomaleji opotřebují.
Je tedy jen na vás, abyste si zhodnotili svůj jízdní styl a požadavky, které na inline vybavení máte.
Jak tříkolečkové brusle vybrat
Abychom mohli potenciál bruslí se třemi kolečky plně využít, nemůžeme sáhnout po jen tak ledajakých. Rychlost, kterou nám mohou tyto brusle poskytnout, je totiž vedle velikosti koleček ovlivněna i dalšími faktory. Tou je samozřejmě samotná technika jezdce, jeho síla i správný odraz. Dosáhnete jich logicky léty tréninku, ale bez kvalitního vybavení to nepůjde.
Proto se při výběrů tříkolečkových bruslí rozhodně nevyplatí koukat na cenu. Myslete raději na to, aby byla každá část brusle vyrobena z co nejlepších materiálů. Pevná bota, která padne jako ulitá, tuhý rám, kvalitní kolečka i ložiska… na to všechno je potřeba dát si při nákupu pozor. Za takové brusle si přirozeně připlatíte, ale vězte, že je to potřeba.
Pokud byste lovili v laciných vodách a chtěli na inline bruslích se třemi kolečky šetřit, byla by to sice menší, nicméně zbytečná investice. Takové brusle vám totiž rozhodně nepřinesou kýžené výhody. Jejich jízdní vlastnosti mohou být naopak horší – například, co se týče stability nebo přesnosti odrazu.
Je dobré si uvědomit, že správně vybrané kvalitní brusle vám mohou sloužit léta, takže se z dlouhodobého hlediska nejedná o tak hroznou útratu. Určitě si s nimi užijete spoustu zábavy a třeba i stovky najetých kilometrů.
Napsat komentář