Speed brusle neboli závodní brusle jsou určené pro jezdce, kteří upřednostňují rychlost. Proto by po nich měli sáhnout jen a pouze zkušení bruslaři. Musíte si na nich umět poradit, i když budete svištět s větrem o závod – zvládnout změnu směru i nějakou tu nerovnost na cestě. Pokud máte bruslení v malíku a jste příznivci vysoké rychlosti, pak si můžete speed brusle s klidným svědomím pořídit.
Jiné a rychlejší bruslení
Speed brusle se od běžných fitness bruslí liší často už vzhledem, takže je poznáte na první pohled. Bota je výrazně nižší a tvrdší. Není tím pádem tak pohodlná, zároveň ale umožňuje dokonale přenést sílu jezdce do pohybu.
Odlišný je také počet koleček. Zatímco u univerzálních bruslí najdete čtyři, speed brusle mohou mít tři, nebo dokonce pět koleček umístěných obvykle na delším rámu.
Velikost koleček určuje rychlost i ovladatelnost brusle. Platí tu pravidlo „čím větší, tím rychlejší“. Není tedy divu, že speed brusle disponují kolečky velkými – jejich průměr začíná na 100 milimetrech. Díky tomu můžete na těchto bruslích skutečně svištět. Pozor ale – větší kolečka znamenají taky nižší ovladatelnost, takže se na nich hůře zvládají nerovnosti na cestě.
Kromě velikosti rozlišujeme u koleček také jejich tvrdost. Ta se označuje číslem a písmenem A. Tady platí, že čím je číslo vyšší, tím jsou kolečka tvrdší. A tvrdší kolečka zároveň znamenají rychlou jízdu a nižší přilnavost k povrchu. U závodních bruslí jsou tedy logicky kolečka tvrdší, většinou 90A a více.
Že jsou speed brusle určené hlavně pro pokročilé poznáte i podle toho, že nedisponují brzdou. Tu najdete běžně u fitness bruslí a pomáhá hlavně začátečníkům. Rychlobruslaři musí být schopní zastavit sami – třeba takzvaným „téčkem“ nebo otočkou.
Pozor na velikost kolečkových bruslí
Při každém nákupu inline bruslí řešíme samozřejmě správnou velikost. U těch závodních si na ni musíme dávat obzvlášť pozor. Jak už bylo řečeno výše, jsou tyto brusle tvrdší. To může znamenat jisté nepohodlí a v horším případě i riziko otlaků a puchýřů. O ty ale žádný bruslař nestojí. Speed brusle by proto měli padnout naprosto perfektně.
Při výběru velikosti se rozhodně nespoléhejte na svoji velikost bot. Ta totiž v tomto případě většinou neodpovídá. Raději vsaďte na pečlivé přeměření chodidel a tabulku výrobce.
Při měření postupujte následovně – chodidlo položte na papír, patu u zdi, případně u jiné pevné překážky. Snažte se chodidlo co nejvíce roztáhnout a udělejte si značku u palce. Změřený rozměr porovnejte s tabulkou.
Pokud máte chodidla různě velká (což se běžně stává), berte v potaz rozměr toho většího. Jestliže jste se trefili přesně mezi dvě velikosti, sáhněte raději po té větší.
Inline brusle tvarujte teplem pro vyšší pohodlí
V současné době jsou moderní speed brusle tvarovatelné teplem. To znamená, že si je můžete dokonale uzpůsobit svému chodidlu v troubě nebo pomocí horkovzdušné pistole. Postupujte vždy podle pokynů výrobce. V opačném případě se může stát, že na bruslích způsobíte vady, na něž se nebude vztahovat reklamace.
Obecný postup zahrnuje odmontování koleček a následné zahřátí boty, třeba v troubě nastavené na nižší teplotu (80 °C až 90 °C). Asi po deseti minutách skořepina změkne. Brusle můžete vytáhnout a nechat trochu vychladnout, abyste si nespálili chodidla. Poté si je obujte a pečlivě utáhněte, tak jako byste se chystali bruslit. Čekejte, dokud brusle úplně nevychladnou.
Díky horkovzdušné pistoli můžete zahřát konkrétní místo, které vás v botě tlačí, a pomocí vhodného zakulaceného předmětu jej dotvarovat. Pak už budou brusle sedět jako ulité.