Jen málokterý hráč se může pochlubit zlatou olympijskou medailí a současně Vezinovou trofejí. Možná si jako první vzpomenete na Dominika Haška, ale podobnou slávu má na svém kontě i Carey Price. Toho si v draftu v roce 2005 vybral na pátém místě Montreal Canadiens a zdá se, že zde tento skvělý brankář vydrží až do konce kariéry. Smlouva je totiž podepsána až do léta 2026 a není důvod obsazení brankoviště, jakkoliv měnit…
Číslo 31 je pro fanoušky Habs doživotním oblíbencem
Získal si náročný Montreal se vším všudy (i když třeba neúspěch v play-off v roce 2009 mu pořádně okořenili), rodák z Britské Kolumbie má teprve jednatřicet, ale hokej jej baví snad stále víc – a Canadiens s ním, i když si zrovna tým prochází přestavbou a výsledky nejsou v posledních sezonách kdovíjaké. Draft v roce 2005 přinesl zrod mnoha hvězd, jako první šel na řadu Sidney Crosby, následován Jackem Johnsonem, Anže Kopitarem nebo Mattem Niskanenem. Pátým celkově a prvním z brankářů byl právě Carey Price, jemuž tehdy bylo ještě sedmnáct let, ale ve WHL dosahoval skoro až neuvěřitelných čísel. Copak je normální a běžné, aby měl mladík v této juniorské lize statistiku úspěšných zákroků na hranici 92 procent?
Price se stal hvězdou juniorského šampionátu v roce 2007, kde Kanadě vychytal v senzačním tažení zlato, když v semifinále vyřadil domácí Švédy a ve finále si poradil také s ruskými střelci. O sedm let později pak přišel vrchol jeho kariéry, nominace na olympiádu do Soči, kde Kanada zkrátka neměla soupeře – ale bez Price v brance by byla nepochybně mnohem zranitelnější. Titul získal i na Světovém poháru v roce 2016, kde příjemně zahájil sezonu pro celou Kanadu.
A jak to bude dál? Kam až dokráčí Canadiens?
Bohužel, Price má trochu smůlu na tým – alespoň v NHL. Nikdy se nedostal přes druhé kolo play-off, dokonce v něm už dvakrát chyběl a rozhodně ne svou vinou. Vždyť ve vyřazovacích bojích zatím vždycky zářil, a i díky tomu se dočkal v roce 2017 přímo pohádkového kontraktu o dalších osm let. Rodák z Vancouveru vydělává v průměru 10,5 milionu amerických dolarů hrubého ročně, mezi brankáři tak jasně dominuje.
Vše pro fanoušky NHL
Patří ostatně k tomu nejzkušenějšímu, co současná NHL nabízí. 41. místo v počtu odehraných zápasů mezi brankáři historie – 624 startů ve třinácti sezonách. Lépe je na tom z aktivních maskovaných mužů jen Kari Lehtonen s Henrikem Lundqvistem. V brance Canadiens si drží úspěšnost 91,8 %, což je zvláště poslední roky při kvalitě obrany hodně složitá věc, i když situace se pomaličku vylepšuje.
Osobní život aneb skvělé zázemí pro hokejovou star
Price je ženatý, s Angelou (za svobodna Webberovou) se seznámil už při svých juniorských hokejových letech v Tri-City Americans. Mají spolu už dvě dcery, brali se v srpnu 2013 ve městě Bentonu. Potkali se přitom při rande naslepo, Angelina kamarádka chodila tehdy s Priceovým spolubydlícím a slovo dalo slovo…
Podobně jako řada dalších moderně laděných brankářů, i Price chytá stylem „motýlek“ a vyniká perfektními reflexy. I díky tomu byl letos už posedmé v kariéře vybrán do NHL All-Star Game, víkendu plného zábavy a oddechu se ale podobně jako Alexander Ovečkin nezúčastnil. V roce 2015 získal William M. Jennings Trophy, stejně jako Hartovu a Vezinovu trofej. Snad jen škoda, že v této sezoně se počet odchytaných utkání play-off zastavil na dvanáctce. Jaké to asi bude v příštím ročníku, dočká se Price konečně alespoň konferenčního finále? V jednatřiceti má ještě dost času, vyzrálým brankářem se vším všudy je ale už teď!
Napsat komentář