V druhé polovině června budeme svědky každoročního draftu NHL, který přitahuje zájem hokejových fanoušků z celého světa. Kdo bude letos pravděpodobně jedničkou a kolik evropských talentů bude tažených z osudí? Dostane se i na nějakou českou nebo slovenskou mládež? Potvrdí svou pozici juniorské velmoci Švédové, kteří ovládli poslední šampionát do osmnácti let věku? A co Kanada, ukáže, že je pořád hokejovou jedničkou, bez ohledu na cokoliv a kohokoliv? Můžeme zatím jen hádat, rozhřešení nám dá až 21. a 22. červen letošního roku a 217 vybraných jmenovek u jednotlivých klubů…
Vše pro fanoušky NHL
Vancouver bude hostit draft už potřetí v historii
Poté, co pozbyl svou hegemonii Montreal, se draftový víkend konal v mnoha dalších městech. Letos se už potřetí (1990 a 2006) dočká Vancouver. Oproti minulým loteriím v Chicagu a Dallasu se budeme stěhovat trochu na sever, ale právě u Kosatek se dá očekávat skvělá show. Vždyť kultovní bratry Sediny zná každý a Canucks mají za sebou skvělou historii. A kdo je žhavým kandidátem na post jedničky?
Americká osmnáctka sice nestačila v semifinále na Rusko a Jack Hughes zazdil poslední nájezd, ale kvůli jedné chybě není jeho pozice nijak ohrožena. Ani nemůže být, v juniorské USDP si mladičký talent dělá ze soupeřů slalomové tyče, na šampionátu osmnáctek nasbíral 20 kanadských bodů v 7 utkáních, dobře se prezentoval i na dvacítkách, kde i přes zdravotní problémy bral bod na zápas. Dá se očekávat, že Devils si jej zvolí jako jasnou jedničku. Po něm připadají v úvahu hrdina šampionátu do dvaceti let Kaapo Kakko, který hraje za TPS Turku a finskou reprezentaci dotáhl k senzačnímu zlatu. Trojkou by se mohl stát kapitán Sborné do 18 let Vasilij Podkolzin. A jak to vlastně bude dál?
Naděje se dává i německým mladíkům, Češi v žebříčcích chybí
Týmy NHL se sice v mnohém spoléhají na sebe, ale určitě také berou v potaz žebříčky zpracované nezávislými organizacemi, jako je Future Consideratios, ISS Hockey, Hockeyprospect.com nebo Mckeen´s Hockey. Hodnocení se každý měsíc mění, lépe řečeno mírně upravuje, protože první místa jsou obvykle spíše jasnou záležitostí.
V tom letošním draftu by se mohlo dostat i na německého obránce Moritze Seidera, jenž se objevuje jako možnost pro první kolo u více různých predikcí. Dostat by se mělo i na několik švédských, ruských nebo finských tváří. Dominantní samozřejmě zůstane USA a Kanada, i když evropské zastoupení je letos na velmi dobré úrovni. Svědčí o tom třeba právě Kakko a Podkolzin, kteří by měli být v draftu hodně vysoko. Podobně jako Svěčnikov a Kotkaniemi v tom loňském…
Je velmi těžké dopředu odhadnout přesné pořadí, ale podle většiny specialistů by čeští hokejisté neměli mít v letošním draftu zastoupení v prvním kole. O kom se mluví pro případná kola další? Je to třeba Marcel Barinka, litvínovský Dan Bartoš, Matěj Blümel hrající za Waterloo Black Hawks v USHL nebo talentovaný bek Martin Hugo Haš, hrající finskou juniorskou SM-liigu za Tapparu. Relativně vysoko by se mohlo dostat i několik Slováků, třeba Michal Mrazík ze švédského Rögle BK nebo Maxim Čajkovič, hrající za Saint John Sea Dogs v zámořské QMJHL. O dlouhodobém ústupu obou národností ze slávy však bohužel nelze pochybovat a nedá se také čekat, že se stav věcí v příštích letech nějak výrazně změní.
Draft v roce 2018 dal šanci jedenácti Čechům
2018 – dvacet Rusů, šestnáct Finů, třicet Švédů. Ale také jednapadesát Američanů, 74 Kanaďanů a jedenáct Čechů nebo pět Slováků. Je to málo nebo hodně? Když se podíváme na statistiku třeba z roku 2000, kdy přišlo na řadu 24 českých a 16 slovenských nadějí, rozhodně se tu stala nějaká chyba
Napsat komentář