Inline bruslení je nesmírně populární sport, který si užívají malí i velcí. Jak začít s inline bruslení, abyste zbytečně neriskovali zdraví a užili si hodiny zábavy? Kromě zábavy a radosti z jízdy nám přináší i řadu dalších benefitů, protože zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. Naučit se jezdit na bruslích přitom není zas tak těžké a zvládnete to v každém věku. Pak už můžete vyrážet na pravidelné projížďky – ať už sami, s partnerem nebo s přáteli.
Pro radost i pro zdraví
Bruslení na inlinech má řadu nesporných výhod. Patří totiž mezi jeden z nejzdravějších sportů. Posílíte při něm nejen nohy, ale také hýždě nebo paže. Přitom nedochází k negativním jevům, jako je například zatěžování kloubů, s nímž mívají potíže běžci.
Při bruslení si také zlepšíte fyzickou kondici a vytrvalost a naučíte se lépe pracovat s udržováním rovnováhy a koordinací pohybů. V neposlední řadě můžete velmi úspěšně zhubnout.
Pohyb na čerstvém vzduchu samozřejmě prospívá také naší psychice. Jak budete svištět s větrem o závod, odplavíte stres a zlepšíte si náladu.
Inline brusle pro děti
Nenáročné bruslařské vybavení
Pokud se chystáte s inline bruslením začít, věřte, že je to jednoduché. Tento sport není nijak náročný na výstroj – stačí vám kolečkové brusle, přilba a ideálně chrániče. Používají se kolenní, loketní a zápěstní.
Vyrazit můžete prakticky kdykoli, stačí, když je aspoň trochu přívětivé počasí. Nevhodný je pouze déšť, protože na mokrém povrchu je jízda poněkud nebezpečná, zvlášť pro začátečníky.
Na bruslení je ideální rovný a hladký povrch – tedy inline stezka nebo cyklostezka – ale vyjet můžete i na jakoukoli jinou vyasfaltovanou cestu.
Jaké inline brusle pořídit
Co se týče výběru bruslí, měli byste se nejprve zamyslet, kam s nimi hodláte jezdit. Většina lidí si pod pojmem „inline bruslení“ automaticky představí vyjížďky nebo výlety po stezce, ale existují samozřejmě i jiné disciplíny.
Relaxační bruslení na stezkách je každopádně základní a nejběžnější. Využívají se k němu takzvané fitness brusle. Jsou pohodlné, s velikostí koleček obvykle v rozmezí 80 a 90 mm.
Brusle ale mohou sloužit i jako obyčejný způsob dopravy. Na takzvaných městských bruslích se můžete jednoduše přesouvat v ulicích. Zvládnou i nějakou tu nerovnost na cestě, ale jejich uživatelé už by měli být přece jen zkušenější.
Pro milovníky rychlosti existují závodní neboli speed brusle. Mají větší kolečka, ale hůře se ovládají, takže by po nich měli sáhnout jen zkušení jezdci.
Pokud toužíte po provádění nejrůznějších triků ve skate parku, pak jsou pro vás vhodné aggressive brusle. Jsou sice pomalejší, ale stabilnější. Zvládnete na nich skákání, jízdu po rampě nebo slalom mezi překážkami.
Jestliže si chcete na inlinech zahrát hokej, potom volte speciální inline hokejové brusle. Můžete na nich sprintovat, dělat nejrůznější otočky i prudce zatáčet – zkrátka všechno, co budete na hřišti potřebovat.
Techniku je potřeba trénovat
Pokud jste, co se inline bruslení týče, začátečníci, bude to chtít chvilku času, než se naučíte potřebnou techniku. Nejdřív se zkuste jenom postavit a udržet rovnováhu. Nezapomeňte na pokrčená kolena a mírný náklon vpřed. Potom začněte s prvními krůčky, které budete postupně prodlužovat. Pokročilejší jezdec se ve výsledku nenadře tolik jako začátečník, protože na bruslích sviští pomocí opravdu dlouhých skluzů. Při pravidelném tréninku se na tuto úroveň časem jistě taky vypracujete.
Když se zvládnete rozjet, je potřeba naučit se taky zastavit. Začátečník může využít brzdičku, která je na jedné z bruslí. Tu dejte během jízdy před sebe a brzdu zadrhněte o zem. Ideální je předtím snížit postoj, abyste lépe drželi rovnováhu.
Později se můžete naučit i jiné způsoby zastavování, stejně jako nejrůznější otočky, jízdu dozadu a případně další triky. Chce to jen odhodlání, nadšení a dobrou náladu. Uvidíte, že to bude zábava.
Napsat komentář