výroba hokejky

Jak se vyrábí hokejky

Na první pohled vypadají všechny hokejky stejně a svým způsobem i stejné jsou. Na ledových plochách plní svoji práci bez ohledu na to, jestli se jedná o značku Bauer, CCM, Warrior, True a další. Čím se hokejky liší jsou bezpochyby materiály, které jednotlivé značky k výrobě používají. Velkým rozdíl najdeme také mezi profesionálními holemi s

Jak se vyrábí hokejky

Na první pohled vypadají všechny hokejky stejně a svým způsobem i stejné jsou. Na ledových plochách plní svoji práci bez ohledu na to, jestli se jedná o značku Bauer, CCM, Warrior, True a další. Čím se hokejky liší jsou bezpochyby materiály, které jednotlivé značky k výrobě používají. Velkým rozdíl najdeme také mezi profesionálními holemi s označením custom a retailovou hokejkou, se kterou se setkáváme na prodejnách. I když tyto retailové hole nesou jména TOP hráčů, mají s jejich holemi pramálo společného.

Výroba dřevěné hokejky

Dřevěné hokejky sloužili svému účelu po staletí.  Za posledních 50 let však došlo k mnoha změnám a to ve výrobě a zejména v materiálech. Některé ze starších hokejek byly údajně vyrobeny z jednoho kusu dřeva, tedy šlo o vyřezávané hokejky z masivu. Ve 20. letech 20. století vznikly první lepené hole, tedy dva díly hokejky spojené do sebe. Jako pojivo se nejčastěji používala pryskyřice v kombinaci s epoxidovou složkou. Nejčastěji se využívalo dřevo v kombinaci osiky a břízy, tedy kombinace tvrdší a měkčí dřeviny, s rozmístěním dle preferencí výrobce. Osika má skvělé vlastnosti pro vlhká prostředí, kdy doslova tuhne. K obalení dřeva se nejčastěji používal sklolaminát, který jim dodal na pevnosti a snížil jim hmotnost.

Až do 50. nebo 60 let měly hokejky rovné čepele. Několik hráčů začalo experimentovat se zahnutou čepelí, z čehož se brzy stal trend. V 90 letech podepsal Wayne Gretzky smlouvu s Easton, v níž se zavázal hrát s jejich novou hliníkovou holí. Hliník byl lehčí a téměř nezničitelný. Díky spojení značky a jména Gretzky raketově vzrostla obliba těchto holí. V polovině 90. let se na trh dostali také kompozitové čepele a od roku 2000 následovaly první jednodílné kompozitové hole. V roce 2004 již téměř všichni hráči v NHL používali kompozitové hokejky.

Klasika, která neomrzí

Dnešní hokejky jsou oproti původním dokonalé technologické zázraky. Pro jejich výrobu se používají uhlíková vlákna, kevlar, či titan. Výrobci svádí technologický závod, který bude mít jednoho vítěze. Hráče.

Útočníci ze Síně slávy NHL – Paul Kariya a Joe Sakic byli v 90. letech průkopníky co se týče používání kompozitových hokejek. Kariya i Sakic velmi brzy objevili novou technologii, která jim pomohla lépe ovládat puky a tvrději střílet.

Výroba kompozitové hokejky

Kompozitové hokejky mají dvě základní části: čepel a shaft. Výroba může probíhat formou tzv. one piece tedy jednodílnou, kdy je hůl vytvořena bez spojů nebo two piece, kdy se shaft a čepel vyrábí samostatně a jsou do sebe nataveny.

Výrobní proces začíná syntetickou tkaninou. Dále se na ni aplikuje grafit – hlavní vyztužovací vlákno– spolu s malým množstvím Kevlaru či jiné kompozitové směsy. Výroba probíhá tzv. lisováním, kdy se čepel a shaft obalí dlouhými listy kompozitních materiálů, které následně lisovací stroj stlačí do požadovaného tvaru.

Tři možné způsoby výroby kompozitových hokejek

  1. Forma na čepel je obalena kompozitovým materiálem a vložena do duplicitní dělené formy. Po uzavření vnější formy je kompozitový materiál uvnitř zhutněn hydraulickým tlakem.
  2. Další možná metoda je podobná metodě hydraulického lisu, ale místo toho používá podtlak k přitlačování kompozitního materiálu proti formě, dokud se nevytvaruje.
  3. Méně používanou formou je využití nafukovacího vaku, který je využit jako vnitřní forma. Poté se forma nafoukne, aby se prvky vytvarovaly do požadovaného tvaru.

V pozdější fázi výrobního procesu se přidává kyslík, aby pomohl epoxidu, nylonu, uretanu a polyesteru přilnout k novému výtvoru. Špičkové kompozitové hole jsou vyrobeny výhradně z karbonu se směsí kevlaru pro zvýšení pevnosti. Neobsahují žádné dřevěné nebo sklolaminátové prvky. Pokud se hůl vyráběla ze dvou kusů, je v závěru čepel a shaft spojena.

Zejména elitní hráči upřednostňují jednodílné hokejky, protože jsou lehčí a mají preciznejší flex.  Na začátku sezóny 2017-18 portál sportsnet.ca uvedl, že Joe Thornton a Patrick Marleau byli jedinými hráči v NHL, kteří používali dvoudílné hole.

Proč jsou kompozitové hokejky lepší?

Profesionální hráči trvají na tom, že kompozitové hokejky usnadňují manipulaci s puky a umožňují tvrdší střelbu. Kompozitové hole jsou lehčí, pružnější a dokáží rychleji přenést vloženou energii.

Rozdělení hokejky

Nákup nové hokejky je složitý proces. Pokud čtete náš blog, jistě máte představu, na co se při výběru zaměřit. Nyní zabrousíme více do hloubky hole. Víte na jaké vlastnosti má hokejka ?

Vlastnosti shaftu

  • Velikost – Maximální délka shaftu v NHL je 160cm, pokud nejste vyšší než 190 cm, pak můžete požádat o výjimku a může vám být udělena délka shaftu 165 centimetrů.
  • Tvar – Existuje široká škála tvarů a šířek shaftu, od obdélníkových po kulaté, zkosené nebo dokonce konkávní strany.
  • Povrchová úprava – Špičkové hokejky mohou mít na některých místech shaftu různé typy gripu a textury.
  • Hmotnost – Hole mohou být navrženy až na gram přesně dle délky, šířky nebo zúžení.
  • Flex – Určí, jakou sílu musí hráč vyvinout na shaft, aby došlo k jeho prohnutí. Útočníci často volí nižší flex hokejky, protože to lépe funguje při střelách zápěstím . Obránci chtějí tužší shaft, s vyšším flexem.

Vlastnosti čepele

  • Velikost – Čepel hokejky může být maximálně 31,5 cm dlouhá a musí být minimálně 5 cm a maximálně 7 cm na výšku.
  • Zahnutí čepele – také nazývané vzor. Měří zahnutí od špičky až k patce. Zahnutí může být na špičce, což je oblíbené pro střely zápěstím a manipulaci s pukem, nebo na patce, což je lepší pro střely golfem a je upřednostňováno defenzivními hráči.
  • ÚhelBlade Lie je úhlem mezi shaftem a čepelí. Toto měření se provádí, když je čepel naplocho na ledu.
  • Tvar špičky – Tvar konce čepele. Obvykle je buď zaoblený, nebo hranatý. Tvar špičky může ovlivnit schopnost hráče vytvářet stahovačky
  • Úhel čepele– Podobně jako u golfových holí, otevřenější čepel umožňuje hráči vystřelit puk výše na kratší vzdálenosti.
  • Hmotnost čepele – Hmotnost čepele je součinem materiálů, ze kterých je vyrobena, a její délky, výšky a šířky.

Rozdíl mezi amatérskou a profi hokejkou

O rozdílech jsme psali dříve ve článku Profesionální hokejka vs. retailová hokejka, tedy jen krátce. To co používají profesionálové, není to co najdete na pultech obchodů. Profesionál má plně upravenou hokejku dle svých požadavků a společným prvkem je pouze design dané hole. Na rozdíl od běžného hráče profesionál nemusí každý rok testovat nový model, ale dostává od výrobce stále stejnou hůl. Neznamená to však, že by retailová hokejka nebyla kvalitní. Ve své hokejce naleznete většinu funkcí, jako mají ty profesionální, včetně technologií, vyspělých materiálů apod.

Související produkty

Zajímavosti v pravidlech

Hráč nesmí hrát se zlomenou hokejkou. Ihned po zlomení musí hůl upustit. Pokračování ve hře se zlomenou holí se trestá dvouminutovým trestem za nebezpečnou výstroj. Hráč si před odpykáním může zajet na střídačku pro novou hůl, nebo mu ji může dovézt jiný hráč. Pokud hůl zlomí brankář, také s ní nesmí hrát, ale novou hůl mu musí dovézt spoluhráč. Na led nelze házet náhradní hole ze střídačky během hry.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *