
Od tragické smrti hráče Adama Johnsona v říjnu 2023, se stalo téma zda povinně nosit nákrčník na hokej, číslem 1 v hokejových diskuzích po celém světě. Hokejové svazy okamžitě zavedly povinné chrániče krku pro všechny hráče hrajících soutěže spadající pod IIHF. Někteří hráči NHL je vyzkoušeli, ale většina z nich se jim i nadále brání. Proč tomu tak je?
Změny jsou těžké, zejména pro hokejisty, kteří jsou náchylní ke svým zvykům a rutině. Otázkou tedy je, zda mají nákrčníky skutečně nějaký význam? Mohou zabránit tomu, aby se ostrá brusle zařízla do zranitelné oblasti krku hráče? Poskytují hokejistům ochranu, kterou potřebují? Odpovědí by mělo být jasné „ano“, ale v tomto příspěvku se na ochranu krku při hokeji podíváme hlouběji.
Proč si chránit krk během hokeje?
Přestože hokejisté nosí celou řadu ochranných pomůcek, je oblast krku jednou z mála oblastí, která zůstává u hokejistů zranitelná. U jiných sportů, jako je fotbal, jsou krky také nechráněné, ale nehrají se na bruslích ostrých jako břitva a nepoužívají se hokejky.
Není možné vytvořit hokejovou helmu se zabudovanou ochranou krku, jelikož by takové zařízení bránilo v pohybu. Proto vznikly samostatné chrániče krku – hokejové nákrčníky. Ty však stále ponechávají odkryté mezery, které mohou případný nebezpečný předmět vpustit do kontaktu s krkem.
Připouštíme, že zásahy bruslí do krku jsou neuvěřitelně vzácné, což je důvod, proč můžeme za posledních více než 30 let jmenovat jen několik málo incidentů – přesto jsou tyto incidenty strašidelné a v posledním případě i smrtelné.
Hokejové chrániče krku jsou vyrobeny z moderních materiálů, které jsou lehké a vysoce odolné proti nárazu. Tyto chrániče jsou obvykle vyrobeny z kombinace pěnového polstrování a vyztužených plastů a nabízejí rovnováhu mezi pohodlím a ochranou. Materiály jsou pečlivě vybírány tak, aby pohlcovaly a rozptylovaly sílu nárazů a snižovaly tak pravděpodobnost vážného zranění.
Rychlost a sílu nárazů, které vznikají při hokejových srážkách, je v laboratorních podmínkách velmi těžké napodobit a je opravdu těžké napodobit všechny možné scénáře. Nelze tak zaručeně říci, že jste s chráničem na krku v 100% bezpečí.
Možnosti ochrany krku hokejistů
I zde však existují alternativy, kterými se hráči mohou chránit. Pokud vám klasický nákrčník na hokej nesedí, můžete vyzkoušet „hokejový rolák„, tedy spodní tričko, které má v části u krku zabudovanou látku na ochranu proti proříznutí. V čem je tato ochrana lepší? Ochrana krku zabudovaná do trička, drží na místě, tedy se chránič během hry neposouvá. Jedním ze skvělých příkladů je vložka na ochranu krku od výrobce Aycane, která je vyrobena ze směsi 65 % polyethylenu, 14 % polyesteru, 13 % elastanu a 8 % skla. Toto složení slouží jako ochranná bariéra, která vás chrání před ostrými bruslemi. Navíc díky použití moderní technologie odvodu vlhkosti si téměř nevšimnete, že ho máte na sobě.
Volba je na vás
Ať už zvolíte klasický nákrčník na hokej nebo moderní variantu hokejového ribana s ochranou krku, jste na dobré cestě být chráněni. Zvyknout si na nošení chrániče, či ribana s tímto vysokým límečkem je opravdu malá cena za vaši bezpečnost.
Já osobně využívám nákrčník na hokej zabudovaný v ribanu a to již hraji pouze hobby ligu. Zvyknout si na tuto změnu mi trvalo jen pár tréninků a dnes o chrániči ani nevím. Pokud i vy patříte mezi hokejisty, kteří pro sebe nebo své děti hledají dokonalou rovnováhu mezi ochranou krku a pohodlím, vyzkoušejte základní variantu ochrany krku s ribanem. Nabídka jednotlivých hokejových značek se stále rozšiřuje a jistě mi dáte po pár trénincích za pravdu. Investovat do ochrany zdraví se vyplatí!
Mgr. Jiří Tobiáš
AutorJiž více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu.
Napsat komentář