Inline brusle nejsou jen o klasickém fitness jezdění na stezkách. Dá se s nimi užít mnohem víc – řádit ve skate parcích, zkoušet freestyle nebo třeba hrát inline hokej. Pokud pokukujete po nějaké takové zábavě, určitě vám přijde vhod i speciální vybavení. Nejde jen o samotný typ bruslí, ale třeba i o rám a nastavení koleček. V této souvislosti se užívají pojmy flat setup a rockered setup. Pojďme si vysvětlit, co se pod nimi skrývá.
Vyberte si z nabídky inline bruslí
Typy nastavení koleček
Flat setup je nastavení koleček, které u inline bruslí všichni dobře známe. Je totiž nejtradičnější a najdete jej u většiny běžných modelů. Kolečka jsou v tomto případě stejně velká a nastavená v jedné rovině, takže se všechna čtyři (případně všechna tři) dotýkají země. Na klasické jezdění je to ideální, a to jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé bruslaře.
Rockered setup (nebo česky „kolébkové nastavení“) je naopak takové nastavení, při němž se některá z koleček země nedotýkají. Je to dáno buď jejich menší velikostí, nebo speciálně uzpůsobeným rámem brusle. U tohoto nastavení existují tři základní varianty.
- Front rocker: První z nich je takzvaný front rocker. V tomto případě je první z koleček menší, takže se logicky nedotýká země. Tím pádem můžete snadněji překonávat nejrůznější nerovnosti na trati. Zároveň ale nejste ochuzeni o rychlost. Malinko pomalejší sice budete, tři zadní inline kolečka vám však stále umožní pěkný skluz i pořádný odraz. Pozor ale na stabilitu, ta bude přece jen o něco horší. Na druhou stranu budete snáze měnit směr, což ocení hlavně hokejisté nebo street bruslaři.
- Rocker: Další varianta nastavení se nazývá jednoduše rocker, česky bychom mohli říct „kolébka“. V tomto případě zůstává nad zemí první a poslední kolečko, zatímco prostřední dvě se jí dotýkají. Toto nastavení umožňuje jezdci velmi dobrou obratnost, takže se vyplatí, pokud chcete na bruslích zkoušet nejrůznější triky a otočky. Na klasické jezdění se nehodí, protože takto uzpůsobené brusle jsou dost pomalé.
- Anti-rocker: Můžete se setkat také s nastavením anti-rocker. Jak název napovídá, jedná se o opačnou verzi předchozí varianty – první a poslední kolečko je tentokrát velké, respektive klasicky na zemi, zatímco dvě prostřední na zem nedosahují. Takové nastavení najdete především u aggressive bruslí. Těch se využívá hlavně ve skate parcích – pokud chcete skákat, jezdit po rampě, překonávat zábradlí nebo předvádět další podobné kousky.
- Hi-Lo sestup: Zmínit si můžeme ještě nastavení, kterému se říká Hi-Lo setup. Při něm jsou první dvě kolečka menší než ta zadní. Jsou však zasazená v rámu tak, že se všechna čtyři dotýkají země (proto se nejedná o klasický rockered setup).
Kolečka do inline bruslí
Na hokej i na stezku
Takovéto nastavení najde svoje uplatnění hlavně v inline hokeji, ale dá se využít i u fitness bruslí, se kterými se běžně jezdí na stezkách. Umožňuje dobré zrychlení i pořádně svižný sprint. Jezdec bude mít i nižší těžiště, což mu zaručí lepší stabilitu a obratnost.
Se speciálním rámem je nastavení hračka
Pokud jste se zhlédli v netradičním rockered nastavení, a přesto nechcete osazovat brusle různě velkými kolečky, je řešení jednoduché. Jak už bylo řečeno výše, můžete si pořídit rám, který je speciálně uzpůsobený pro rockered setup. V něm drží kolečka v různé výšce, přesně podle vámi zvolené varianty. Pak už se můžete pustit do objevování nových bruslařských možností a zlepšovat se v bruslařském umění. Zkoušejte a hledejte, co vám vyhovuje a hlavně, co vás baví.
Napsat komentář