Hokej se neustále vyvíjí a s ním se technologicky posouvají i všechny části hokejové výstroje. Každý rok nám výrobci představují nové zahnutí hokejky „blade pattern“, které nesou jméno některého ze slavných hráčů nebo číselné označení. Jak se zorientovat v široké nabídce a výrobců a které zahnutí hokejky jsou totožná? To se dozvíte v tomto článku.
Hledáte konkrétní značku hokejky?
První zahnuté hokejky
V době, kdy dřevěné hokejky byly jedinou variantou, si hráči běžně zahýbali čepele dle své představy a tak vznikali mnohdy i kuriózní záhyby, díky kterým hokejisté snadněji zvedali puk, či jinak získávali výhodu oproti konkurenci. Dnes se úprava zahnutí hokejky neprovádí a extrémy jsou díky pravidlům o nepovolených zahnutích hokejek vyloučeny. Výjimkou jsou custom hole (hokejky na míru), kde si hráč zadává přesnou specifikaci čepele.
Retailové zahnutí hokejek
Běžní hokejisté mají v obchodech k dispozici celou řadu typizovaných zahnutí, které jsou v souladu s pravidly a tak záleží čistě na individuálních preferencích hráče, co si vybere. Univerzální rada jak si vybrat optimální zahnutí nejspíše neexistuje. Každý hráč si musí vyzkoušet řadu zahnutí, než pozná tu pravou. Pokud za sebou nemáte dlouhou kariéru a přesně nevíte, jak začít, bude pro vás nejjednodušší, vybrat si záhyb, z často dostupných a u více značek vyráběných zahnutí. Tím budete mít jistotu, že hůl s tímto zahnutím bude dostupná na trhu i v budoucnu.
Pokud vás zajímá největší možné zahnutí hokejky, tak dle pravidel je povoleno takové zahnutí, pod kterým nepodjede puk při položené hokejce na ledě. Někteří hráči používali pro případ kontroly i hokejku s menším záhybem. Nejčastěji se používá tzv. podkouření hole, což je mírné zaoblení a mírné stočení spodní části směrem nahoru (to zlehčuje zvedání puku).
Jak jsou záhyby označeny?
Nejčastěji čísly nebo dle jmény slavných hráčů. Ti však s podobným záhybem většinou nikdy nepřišli do styku. Dříve jste se setkali se zahnutím Sakic, Jágr, Naslund, Bacsktrom, dnes narazíte na Ovečkin, McDavid, Backstrom a další. Bohužel každé jméno je spojeno pouze s jednou hokejovou značkou a tak při výběru hokejky od jiného výrobce budete hledat přesnou shodu s jiným jménem. Pro usnadnění jsme pro vás vytvořili přehled nejčastějších zahnutí u všech značek..
Vyberte si z nabídky hokejek
-
Hokejka CCM Vizion JR5429 Kč
-
Hokejka CCM Vizion INT7059 Kč
-
Hokejka CCM Vizion SR8899 Kč
-
Hokejka True HZRDUS 9X4 SR7999 Kč
Nejčastější zahnutí hokejky
Často dostáváme dotazy, jaký záhyb je podobný takovému, nebo jak se aktuálně jmenuje tento záhyb. Problematika nestálosti v zahnutích hokejek je stále aktuální téma.
P92, SAKIC, BACKSTROM,19…
Nejoblíbenější zahnutí hokejky mezi amatérskými hráči je zahnutí historicky známé jako Sakic. Je to ideální zahnutí, se kterým lehce zvednete puk, vykouzlíte elegantní stahovačku i bez problémů nahrajete. S tímto zahnutím se setkal snad každý hráč a stále s ním hraje více než 90% hráčů. Jak už jsem zmiňoval, každé zahnutí má u svého výrobce jiné označení, i když se jedná o to samé. Zde jsem pro Vás připravil jednoduchý přehled dle výrobců hokejek.
- Bauer: P92 Backstrom
- Easton: P3 Hall, Sakic
- Reebok: P19
- CCM: P29
- Salming: 11
- Sher-Wood: PP26 Stastny
- True: HCS
- Warrior: P03 Kopitar/ Henrique (W03)
Jak takové zahnutí vypadá? Pojďme si ho popsat. Toto zahnutí je na první pohled kulatější, jeho zahnutí se odvíjí od středu čepele, v horním pohledu je otevřené a délka čepele je střední. (délka čepele se dělí na 3 varianty – malá, střední, velká)
P02,5, LINDSTROM, KROMWAL, E5 …
Typickým představitelem oblíbeného, ale málo dostupného zahnutí, je záhyb „P02„. Toto zahnutí čepele poznáte na první pohled tím, že má rovnou špici. Takovýchto zahnutí totiž není moc. Zahnutí P02 je vedené od patky, je velmi otevřené a díky tomu je i čepel dlouhá.
- Bauer : P02 Kronwal
- CCM: 5 Burns
- Easton: E5 Getzlaf
- Reebok: 5 Hedman
- Sherwood : PP05 Lindstrom
- Warrior: W02 Lindstrom / Jovanovski
PM9,P14, MC2, Malkin….
Třetím zahnutím, se kterým se můžete setkat na pultech obchodů je PM9, dlouhá léta doplněná jménem Malkin, či Zetterberg. Čepel, která je nejméně zahnutá ze všech záhybů, které jsou na trhu. Logicky tak bude vyhovovat hráčům, kteří rádi střílejí bekhendem. Díky velmi rovnému zahnutí umožňuje lepší práci s pukem. Pro technické typy se jedná o zakřivení, které se rozvíjí od středu hole, a je na první pohled kulaté, až uzavřené.
- Bauer PM9, Larkin, Stamkos, Malkin, Modano
- CCM P14, P15
- Easton E4, Cammalleri (P4) Zetterberg
- Sher-Wood (PP96) Bouchard
- True: MC2
- Warrior W01, Lupul, Burrows, Savard, Fedorov
P28, W28, TC4
Tento typ zahnutí hokejky je velmi oblíbený a je kupodivu u většiny výrobců označen stejným kódem P28. Zahnutí P28 je velmi často označeno jako PRO zahnutí, protože mu na chuť přichází stále více hráčů – profesionálů. Specifikem tohoto zahnutí je, že má více zahnutou špičku hole. Celkově se zahnutí velmi podobá nejvíce hranému „P92“ zahnutí, jen špice je více zahnutá. To ocení zejména techničtější hráči, kteří dělají mnoho stahovaček.
- Bauer P28, Eichel, Giroux
- CCM P28, McDavid
- Easton P28, Kreps
- Sherwood PP28
- True (TC4)
- Warrior W28, Yakupov
P12, W12, Karlsson, Heatley
Toto zahnutí se v obchodě jen těžko hledá. Podobně jako Lindstrom má toto zahnutí rovnou špičku, díky které se snadněji sbírají puky od mantinelu. Čepel se točí už od patky a je mírně podkouřená (otevřená). Jedná se o velmi specifické zahnutí, které v případě zájmu, budete muset hledat.
- Bauer P12
- Easton E9, Heatley
- CCM P45, Tavares, P38, Datsyuk
- Warrior W12, Pavelski, Wisniewski, W16, Karlsson,
- Sher-Wood PP12
P91A, W05, PP20, Staal, Kovalev
Jedna z nejpopulárnějších patkových (podkouřených) čepelích. Na rozdíl od jiných tohoto typu nemá zarovnanou špici, ale kulatou, což ji více přibližuje k holím, které si vybírají útočnici.
- Bauer P91A, Staal
- CCM P15, Jones, Galchenyuk, P36 Phaneuf PRO, H15
- Easton (E6) Parise, Drury
- Sher-wood PP20
- True HCR
- Warrior W05, Granlund, Kovalev
P88, W88, P40
Ve světě, je toto zahnutí velmi oblíbené, ale u nás je málo k vidění. Jedná se o zahnutí velmi podobné P99, ale bez otevření/podkouření. Je to tedy takový pravidelný půlměsíc, často označován jako midblade, středové zahnutí.
- Bauer P88, Kane, Lindros
- CCM P40, Mackinnon, Hossa, Perron, Thorton
- Easton E36, Mid Blade, Iginla
- Sher-Wood PP88, Lindros
- TRUE MC, Mackinnon
- Warrior W88, Zetterberg
Hokejky na míru „mírovky“
Často se setkávám na bazarech a fórech s nabídkami hraných „mírovek“ a k mému údivu si je lidé kupují k hraní, místo ke sběratelským účelům. Osobně bych chtěl před těmito holemi varovat. Hokejky na míru jsou tak specificky upravené, že stejné nastavení hole nebudete schopni sehnat mezi retailovými holemi. Pokud se tedy s holí sžijete a budete chtít další, bude to marné.
Profesionálové nekupují kompozitové hokejky tak jako ostatní v obchodech, ale mají své vlastní vzory (mold), uložené v továrnách. Se vzorem se po odsouhlasení nic nedělá, jen se využívá jako předloha pro výrobu. Tím má hokejista jistotu, že si po celou sezónu nebudou muset zvykat na jiný záhyb sklon nebo váhu hokejky. Každý hokejista vám potvrdí, jak je těžké najít optimální zahnutí hokejky nebo si zvyknout na nové. Možnost zachovat své nastavení, je tedy pro hráče velkou úlevou.
Časté otázky týkající se zahnutí čepele
Existuje nějaký nepovolený typ zahnutí čepele? V současné době se nevyrábí žádné maloobchodní zahnutí čepele, které by byly považovány za nepovolené.
Jak dlouho vydrží čepel hokejky?
Při určování toho, jak dlouho vydrží čepel hokejky, existuje několik různých faktorů. Dva nejzásadnější faktory jsou četnost hraní a úroveň hry. Pokud hrajete vyšší soutěže, kde jste na ledě každý den, je větší pravděpodobnost, že se na čepeli vaší hokejky časem vytvoří menší oděrky a praskliny v oblasti špičky a patky. Proto doporučujeme, aby hráči na této úrovni měly nachystáno více stejných holí ke hře.
Našli jste díky našemu přehledu zahnutí, které jste hledali nebo hledáte jiné? Napište nám.
Mohlo by vás zajímat
Typy hokejových holí, která je pro mě vhodná?
10 nejlepších hokejek sezóny 2024/2025
Nová limitka na trhu – CCM Ribcor Trigger 9 PRO North Edition
4 komentáře: „Zahnutí hokejky, vše co potřebujete vědět“
Kolik stoji vytvoření vlastního zahnuti a je mozne si ho nekde vymodelovat?
Záleží na značce a objemu zadaném při objednávce. Např. u hokejek Warrior byla cena za vytvoření moldu (vzoru) 400/600/800 USD + bylo nutné odebrat 72/48/24 holí + zaplatit přepravu. V ČR jsou však i firmy, které jsou schopné vytvořit zahnutí na míru s výrazně nižší cenou a menším počtem kusů.
Je mozne pridat na hokejku jen jmeno? Je to pak bráno jako hokejka na miru?
Ano, někteří prodejci jako Sportega nabízejí nátisk jmenovky na hokejku za drobný poplatek. Pak se tedy nejedná o hokejku na míru.
Napsat komentář