Ještě v roce 2020 je aktivním hokejistou, i když si jej pamatují i fanoušci z devadesátých let minulého století. Není to samo o sobě naprosto úžasné? 206 centimetrů a 110 kilogramů, to jsou podle posledních měřených údajů parametry Zdena Cháry, aktuálně dvaačtyřicetiletého beka ve službách Bostonu Bruins. V ledových arénách NHL se s ním budeme nejspíše setkávat i v příštím roce. Pokud to zdraví dovolí, odehraje celý ročník, má totiž s Medvědy platnou smlouvu. A jak se vlastně vyvíjela kariéra rodáka z Trenčína?
Vicemistr světa, držitel Norrisovy trofeje a mnoho dalšího…
Slovenského zadáka si jako juniora všimli hlavně v New Yorku, tamní Islanders jej v roce 1996 draftovali už ve druhém kole jako celkově 56. v pořadí. Chára si takovou důvěru určitě zasloužil, hrál za juniorku Trenčína a Sparty, sbíral body a zkušenosti každým zápasem, podíval se i do české nejvyšší soutěže ve sparťanském áčku. Záhy po draftu už ale zamířil za oceán, kde po roce ve WHL přivykl drsnému zámořskému stylu a debutoval v dresu Ostrovanů, jejichž barvy tehdy oblékali i Žigmund Pálffy nebo Vladimír Országh, takže slovenští fandové NHL měli celkem jasno.
Už na přelomu tisíciletí se Chára dočkal stříbrné medaile na světovém šampionátu a v Islanders si vysloužil roli asistenta kapitána. Slabý celek nemohl plně využít jeho potenciál a muž, jenž hovoří hned šesti jazyky (kromě rodných i polsky, švédsky, rusky, německy a anglicky), se stěhoval do kanadské metropole. Obchod se dohodl během draftu 2001, Isles totiž měli spadeno na ruskou hvězdu Alexeje Jašina.
Nejvyšší hráč v historii NHL
2,057 metru přesně, udává se také šest stop a devět palců. Takový je Zdeno Chára, otec tří dětí – Elliz Victorie, Bena a Zacka, které má se svou manželkou Tatianou (Brali se v Nemšové na Slovensku v létě 2007). Syn uznávaného řecko-římského zápasníka Zdeňka Cháry v roce 2008 vystoupal na africké Kilimandžáro s dalším slavným hráčem z NHL Robynem Regehrem. A po dlouhé kariéře v dresu Senators, kde střílel branky jako na běžícím pásu, stihl reprezentovat Slovensko na světových šampionátech a podívat se na skok do švédského Färjestadu při výluce NHL, zamířil do nynější štace.
V Bostonu je od roku 2006 a dá se říci, že je šťastným – kapitán od první chvíle, uznávaná autorita, která dovedla Medvědy k zisku Stanleyova poháru v památném ročníku 2010/2011, kde Chára řádil v play-off po boku Tima Thomase, Milana Lučiče nebo Marka Recchiho, ale i českého útočníka Davida Krejčího.
Vše pro fanoušky NHL
Nejlepším obráncem se stal už před deseti lety
Držitel Norrisovy trofeje v sezoně 2008/2009 se mohl stát mistrem světa, dvakrát proti němu ale ve finále stál silnější soupeř – Slovensko nejprve porazil český tým, jenž zrovna pomalu kompletoval zlatý hattrick a později i Malkinova mašina v roce 2012. Přitom zadák, který vypálil v Utkání hvězd NHL ránu rychlostí 105,4 mil za hodinu, v druhém finálovém zápase otevřel skóre, ale ruští hokejisté zkrátka byli silnější.
Naposledy reprezentoval Chára Slovensko během olympijských her v roce 2014, v Soči ale skončily šance Hossy a spol. už v osmifinále. O titul si během Světového poháru 2016 zahrál i v Týmu Evropy, ale Kanada byla samozřejmě někde jinde i přes vší snahu původních outsiderů. Jak dlouho bude ještě kariéra slovenského obra trvat? To ví snad jen on sám. Aktuálně má na svém kontě takřka patnáct stovek odehraných zápasů v NHL a jistě se bude chtít loučit na nejvyšší úrovni. Rekord Gordieho Howea (1767 zápasů) asi jen těžko překoná, ale aktuálně se nachází ve druhé desítce a jistě bude chtít ještě pěkných pár duelů přidat – a také pěkných pár hitů, Chára je v nich totiž bezesporu mistrem!
Napsat komentář