Betony pro brankáře

Značka

Velikost

Brankářské betony – články a recenze

Betony pro brankáře

Brankářské betony jsou velmi citlivou položkou při výběru výstroje každého brankáře. Nejen že musí ladit s barvou týmového dresu, ale musí se hodit i k lapačcevyrážečkou. Proto se retailové betony vyrábí v základních barvách, které se svou univerzálností hodí ke všemu. Design však není to nejdůležitější. Nejdůležitějším parametrem je jejich funkčnost.

Funkce brankářských betonů

Brankářské betony musí perfektně blokovat střely a umožňovat brankáři ničím nerušený pohyb v, i mimo brankoviště. Zároveň ho musí chránit, aby při vyrážení střel nebylo ohroženo jeho zdraví. Moderní betony mají vnější povrchovou úpravu, která zvyšuje kluznost, díky čemuž je brankář na ledě pohyblivější.

Jak vybrat brankářské betony

Pokud se chystáte pořídit nové brankářské betony, určitě byste se měli zaměřit na tyto tři body: Velikost, tvar betonů a výkonnostní úroveň. Velikost betonů je uváděna v palcích, což může neznalé trochu zmást. Pro určení velikostní skupiny vám může pomoci rozdělení betonů na youth, tedy dětské, junior určené pro mládež, intermediate pro dorost a senior pro dospělé brankáře. V dané kategorii pak snáze vyberete velikost. Tvar betonů označujeme dle počtu zlomů na buřtíky, hybridy a desky. Každý tvar sedí jinému typu brankářů. Posledním krokem je výběr vhodné výkonnostní úrovně. Tu byste měli určit dle předpokladu, jakou soutěž budete chytat.

Jak vybrat velikost betonů

Nalezení ideální velikosti betonů může být klíč k nalezení brankářovi pohody. Při výběru větších betonů riskujete, že vám budou bránit v pohybu a ztratíte tak svou mrštnost. U menších sice získáte lepší mobilitu, ale odhalíte část nohou, což může být velmi nebezpečné. Jak tedy vybrat tu nejvhodnější velikost? Ideálním řešením je využít tabulky velikostí daného výrobce. Měření zvládnete i sami, v pohodlí domova. Měřte od středu kotníku ke středu koleni (ATK – ankle to knee), což je způsob určení velikosti, který využívají všechny značky. Pokud se rozhodnete pro vyzkoušení velikosti na prodejně, doporučujeme s sebou vzít brankářské brusle a brankářské kalhoty, díky kterým ověříte i vzájemné napojení.

Velikost betonů dle věkové kategorie

S ideální velikostí betonů souvisí i označení věkové kategorie. Většina dospělých brankářů bude spadat do kategorie senior. Problém však může nastat u mládeže, kde často překrývají velikosti, a to nejen mezi značkami. Může tak nastat situace, kdy velikost betonů 32“ najdeme jako Intermediate i Senior velikost. Lišit se bude v šířce betonů. Další rozdíl nalezneme u složení, kdy zejména u juniorských najdeme spíše základní stupeň ochrany a vycpávek, oproti tomu seniorské brankářské betony využívají odolnější materiály, které musí vydržet silnější nárazy.

Rozdělení betonů dle věku

Youth betony – 20+1, 22+1,24+1

Juniorské betony – 24+1, 26+1, 28+1, 30+1

Intermediate betony – 29+1, 30+1, 31+1, 32+1

Seniorské betony – 33+1, 34+1, 35+1, 36+1, 37+1

Co znamená +1 na brankářských betonech

Jedna z velmi častých otázek, které se opakují je, co znamená to +1? +1 označuje prodloužení v horní části betonů v oblasti stehna o jeden palec (2,54 cm). U některých značek se můžete setkat s jiným číselným údajem jako +1,5, +2 …

Tvar brankářských betonů

Znáte pojmy jako buřtíky, hybridy a desky? Tyto pojmy rozdělují betony dle počtu zlomů. Buřtíky (buřtové betony) jsou měkčí variantou, která je charakteristická více jak dvěma zlomy. Často se také uvádí, že betony mají buřtový předěl. Buřtové betony jsou pohodlné, více tlumí puky, než je odráží a víceméně jsou využívány u začínajících brankářů. Desky, tedy deskové betony jsou naopak nejtvrdší variantou bez zlomů, jejich typickou vlastností je vysoká odrazovost puků. Tento typ využívá největší procento zkušenějších brankářů. Hybridy jsou kombinací buřtíků a desek, s méně zlomy a střední tvrdostí. Vhodnou volbou budou pro nevyhraněné brankáře.

Výkonnostní úroveň betonů

I brankářské betony rozdělujeme dle výkonnostní úrovně. Amatérské betony jsou vhodné pro chytání 1-2x týdně, poloprofesionální 3-5x a profesionální betony jsou určené ke každodennímu chytání. Betony jsou z brankářské výstroje to nejdražší a čím vyšší je výkonnostní řada, tím vyšší je i cenovka.

Nejoblíbenější značky betonů

V rozhodování, které betony zvolit, může mít menší slovo i značka betonů. I když příliš nedoporučuji, abyste se rozhodli dle značky, resp. jejího marketingu, zde uvádíme několik, které jsou léty prověřené.

  • Bauer
  • CCM
  • Vaughn
  • Brians

Design brankářských betonů

Design betonů sice není tím nejdůležitějším, ale ruku na srdce, všichni chceme dobře vypadat a mnoho z nás chytá s heslem: „Není důležité, jak chytáš, ale jak u toho vypadáš.“ U retailových betonů je design pevně daný. Většinou se jedná o jednobarevné provedení, které se svou univerzálností hodí ke každé barvě týmu. Pokud kupujete kompletní set, tedy lapačku, vyrážečku a betony, máte jistotu nejen nižší ceny, ale i toho, že vám to bude slušet. Při pořízení custom betonů můžete vymyslet nevšední originál, či týmovou grafiku s logy sponzorů. Cenově jsou custom brankářské betony výrazně dražší.

Jak desinfikovat brankářské betony

Ač vás to možná na první pohled nenapadne, brankářské betony potřebují vaší péči. U brankářů se většinou setkáme s tím, že pravidelně čistí přední část betonů, která je umazaná od puků. Svou péči byste měli věnovat i vnitřní části. Proč? Díky potu se zde tvoří velké množství bakterií a plísní, které vám mohou způsobit kožní onemocnění. Na hokejman.cz doporučujeme pravidelně impregnovat betony pomocí speciálních přípravků na brankářskou výstroj, které si bakteriemi poradí a vaše výstroj bude brzy vonět.

Kdy je nutné pořídit nové betony

Jak poznám, že je nutné vyměnit betony za nový model? Životnost betonů závisí na frekvenci užívání a také na vaší péči. Pokud se budete o betony správně starat, můžete výrazně prodloužit jejich životnost. Nejčastějšími defekty, které u betonů vznikají jsou prasklé řemínky, protržení vnější kůže, prasknutí švů, či poškození vnitřních desek. Každou vadu byste měli ihned řešit a v případě, že nepůjde opravit, je čas na nákup nových betonů. Porozhlédnout se můžete také na brankářském bazaru, kde je dostatek betonů k výběru.