výběr chrániče na lokty
  • Facebook
  • Twitter

Chrániče loktů patří do levnější kategorie hokejové výstroje. Není však nijak lehké určit jaké chrániče jsou ty nejvhodnější. V tomto článku se budu snažit vysvětlit pár zásad, které by jste měli znát, když si chcete pořídit chrániče loktů.

 

K čemu slouží chrániče loktů

Chrániče loktů slouží jak už název sám vypovídá, k ochraně loktů. Chrání loket a loketní kloub proti nárazům a pádům. Dále chrání bicepsy a v případě prodloužené verze i předloktí proti úderům od soupeřů. Lokty musí plynule navazovat na chrániče ramen aby maximálně chránili hráče. Chránič loktů musí obsahovat alespoň 2 upínací pásky, nejčastěji z pružné gumy, které se upínají pomocí suchých zipů. Samotný chránič je složený z tvrzeného plastu který je anatomicky tvarovaný a pěnových výztuh. Materiály se liší dle výrobce a výkonnostní řady.

Rozdělení chráničů na lokty

Hokejové chrániče loktů můžeme dělit dle značek, doporučené věkové kategorii a úrovně hraní hokejisty. Dělení dle značek není příliš důležité, jelikož jde spíše o preferenční hodnocení na základě marketingu dané značky. Budeme se tedy věnovat zbylým dvěma. U věkových kategorii je rozdělení na chrániče loktů pro děti, někdy označené jako Youth, juniory a seniory.

tabulka velikostí chráničů loktů
  • Facebook
  • Twitter

Produktové určení – výkonnostní řada

V dalším kroku se dostáváme k výběru vhodné výkonnostní řady. Výkonnostní řady dělíme do tří kategorií:

1) Chrániče loktů pro amatéry – poskytují jistou ochranu lokte a základní ochranu bicepsu a zápěstí. Použité materiály patří ke standartu.

2) Chrániče loktů pro poloprofesionály – lépe uzpůsobeny na pohyb, odolnější chránič lokte, silnější chránič zápěstí i bicepsu, pohodlnější výstelka

3) Chrániče loktů pro profesionály – špičková ochrana lokte, zápěstí i bicepsu, jisté držení, většinou antibakteriální výstelka

Jak vybrat nejvhodnější chrániče loktů

Ideálním měřítkem pro správný výběr je výška vaší postavy. Většina výrobců má nastaveny velikosti právě v souvislosti s výškou hráče. Každý chránič by měl přesně obepnout ruku hráče tak aby nedocházelo k protáčení nebo sjíždění chrániče. Důležitý je i samotný pocit který z chrániče máte. Pokud vás chránič škrtí nebo vám není příjemný, nemá smysl doufat že si na něj zvyknete. Jak už jsem nakousl v úvodu, můžete se setkat s chrániči loktů, které mají extra chránič pro oblast zápěstí. To ocení zejména vyšší hráči s delšími pažemi, kdy toto prodloužení pokryje prostor mezi loktem a rukavicemi.

Osobně jsem hrál s klasickými i s extra chrániči na zápěstí a dle mého názoru je varianta bez přidaného chrániče pro útočníky lepší. Při práci s pukem nejste omezeni dalším chráničem a tak se vám rychlé kličky provádějí snáze. Pokud jste však více silový hráč, který se nebojí častých osobních soubojů, bude vás prodloužená varianta více chránit. Rozhodnutí, který chránič vám sedne je jen na vás.

Autor: Jiří Tobiáš I Foto: ccmhockey.com