CCM JETSPEED FT1 nebo CCM SUPER TACKS AS1

V letních měsících patří bruslení na kolečkových bruslích mezi nejoblíbenější sporty. A nejen v létě, prakticky po celý rok vyjma měsíců, kdy je příliš mokro, nebo padá sníh, můžeme na cyklostezkách potkávat bruslaře. Pokud se teprve chystáte s inline bruslením začít, jistě vám přijde vhod návod, jak vybrat kolečkové brusle. V článku poradíme začátečníkům i pokročilejším bruslařům. Pokud jste již navštívili sportovní prodejnu, jistě jste dostali mnoho obecných rad a doporučení, která vám v daný moment moc nepomohou. Pokud neznáte detaily, na které se zaměřit, může se stát, že koupíte brusle, kterých se prodejce potřeboval zbavit místo bruslí, které opravdu potřebujete. Dříve než si nazujete první pár a uslyšíte slova jako ložiska ABEC9, rám se slitiny hliníku, či tvrdost 84A, je třeba se zamyslet.

Podle čeho vybrat inline brusle?

U nás na hokejman.cz doporučujeme při výběru inline bruslí přihlédnout k těmto bodům. Začít můžete také otázkou, proč si brusle pořizuji a k jakému účelu.

 • Věk bruslaře
 • Zkušenost bruslaře
 • Povrchu, na kterém budete jezdit
 • Kvality ložisek
 • Velikosti a tvrdosti koleček

Věk bruslaře

Je obrovský rozdíl mezi specifiky inline bruslí pro děti a pro dospělého. Inline brusle pro děti mají svá specifika. Je to například nastavitelný podvozek, menší průměr koleček, měkčí kolečka, základní ložiska a celkově měkčí podvozek, což u seniorských bruslí nenajdete.

Dětské inline brusle

TOP

WORKER PICOLA LED

dětské inline brusle worker

Orientační cena

999 Kč

 

TOP 2

SPOKEY ARYA

detske inline brusle spokey

Orientační cena

690 Kč

 

TOP 3

ACTION DOLY

dětské inline brusle

Orientační cena

990 Kč

 

TOP 4

NILS EXTREME NH18122

DETSKE INLINE

Orientační cena

1150 Kč

 

TOP 5

WORKER PERLETA

DETSKE BRUSLE WORKER PERLETA

Orientační cena

1490 Kč

 

Zkušenosti bruslaře

Jak vybrat kolečkové brusle? Začněme u zkušeností bruslaře. Zkušenost bruslaře můžeme rozdělit na tři úrovně. Začátečník, pokročilý a zkušený bruslař. Začátečník je ten, kdo chce s bruslením začít, nebo jezdí na výlet v pohodovém režimu s bezpečnou rychlostí. Pokročilý bruslař již nějaké zkušenosti má, třeba s zimním bruslením a jeho bruslení je ve svižnějším tempu. Zkušený bruslař plně ovládá brusle, jeho tempo je vysoké a nemá problémy se změnou směru, či zastavením. Ke každé úrovni bruslaře lze přiřadit vhodné brusle, díky kterým si jízdu užijete.

 

Inline brusle dle zkušeností

Pokročilý/á

TEMPISH VINTAGE

INLINE REKREAČNÍ BRUSLE

Orientační cena

2799 Kč

 

Zkušený/á

SPOKEY PRIME PRO

INLINE PROFI BRUSLE

Orientační cena

1199 Kč

 

Pokročilý/á

WORKER LUGOS

inline brusle worker

Orientační cena

1690 Kč

 

Začtečník

K2 ALEXIS 80 PRO

KOLEČKOVÉ INLINE BRUSLE

Orientační cena

3509 Kč

 

Zkušený

SPOKEY SHIFFTY PRO

INLINE BRUSLE SPOKEY

Orientační cena

2450 Kč

 

Povrch pro inline bruslení

Rozdělení bruslí dle povrchu je také velmi důležité. Je velký rozdíl, jestli plánujete bruslit na cyklostezce, nebo na umělé ploše, či U-rampě. Aktuálně jsou v nabídkách obchodů tyto inline brusle. Fitness brusle, které se používají pro jízdu na cyklostezkách a chodnících. Trekové brusle (Quad), které jsou tzv. dvouřadé a používají se na tanec a freestyle. Streetové brusle, které jsou velmi podobné fitness, brusle na inline hokej, které jsou pevnější a chrání proti střelám a mají výrazně měkčí kolečka. Speed brusle, které se používají na bruslařských oválech a jsou typické velkými kolečky. Poslední variantou jsou Nordic, nebo také terénní brusle, určené pro lesní cesty a nezpevněné povrchy.

 

Inline hokej

TEMPISH VOLT

inline hokejové brusle tempish

Orientační cena

3500 Kč

 

Inline hokej

BAUER VAPOR RH 2XPro

inline hokejové brusle bauer vapor

Orientační cena

17 000 Kč

 

Trekové/tanec

TEMPISH SUNNY BLOOM

trekové brusle tempish

Orientační cena

1155 Kč

 

Speed

TEMPISH GT 500

SPEED INLINE BRUSLE

Orientační cena

8190 Kč

 

Speed

POWERSLIDE R4

INLINE SPPED BRUSLE POWERSLIDE

Orientační cena

4500 Kč

 

Kvalita ložisek

Ložiska jsou sice na první pohled neviditelné, ale plní nejdůležitější funkci v bruslích. Čím kvalitnější jsou ložiska, tím menší tření v nich vzniká a tím lehčeji se vám bruslí. Kvalitu ložisek určuje normalizační komise, Annular Bearing Engineering Committee. Z tohoto názvu plyne označení ložisek ABEC, které dnes používá většina výrobců in-linových bruslí. Čím vyšší mají ložiska ABEC, tím jsou kvalitnější. Pokud tak u bruslí naleznete informaci o úrovni ABEC, získáte představu, jaké úrovně jsou i brusle. Ložiska je možné vyměnit za kvalitnější, případně pokud se některé poškodí, můžete ho snadno vyměnit.

 

ABEC 9

NILS ABEC 9

INLINE LOŽISKA DO BRUSLÍ

Orientační cena

200 Kč

 

ABEC 5

WCD ABEC 5 FREESPIN

INLINE LOZISKA ABEC 5

Orientační cena

990 Kč

 

ABEC 7

TEMPISH ABEC 7

inline loziska abec7

Orientační cena

290 Kč

 

ABEC9

K2 IQL 9 CLASSIC PLUS

INLINE LOŽISKA ABEC 9

Orientační cena

1200 Kč

 

ABEC 9

TEMPISH FINISH ZR02

INLINE LOZISKA TEMPISH

Orientační cena

2700 Kč

 

Velikost a tvrdost inline koleček

Inline kolečka lze pořídit v různých velikostech a tvrdostech. Ty ovlivňují rychlost i kvalitu jízdy. Moderní kolečka jsou vyrobena z lytého polyuretanu, který se ve formách tvaruje na požadovanou velikost. Velikost koleček je udávaná v milimetrech a samotná velikost přímo ovlivňuje rychlost bruslení. Zde platí pravidlo: Čím větší kolečka, tím větší rychlosti můžete dosáhnout.

Pokročilost
Velikost koleček
Začátečníci a bruslaři vyžadující dobrou manévrovatelnost 78-80 mm
Mírně a středně pokročilí bruslaři 82-84 mm
Zkušení bruslaři a jezdci preferující rychlou jízdu 90 a více mm

Tvrdost koleček je označována číslem a doplňkovým písmenem A. např. 80A. Tvrdá kolečka jsou rychlejší, pomaleji se opotřebovávají, ale jsou méně komfortní. Měkká kolečka naopak dobře absorbují nerovnosti, ale rychleji se opotřebují.

 

 

Zkušení bruslaři

TEMPISH RADICAL 90mm

inline koleka tempish

Orientační cena

590 Kč

 

Pokročilý bruslaři

FILA WHEELS SET 84 mm

inline kolečka fila

Orientační cena

949 Kč

 

Začátečníci

TEMPISH CATCH

inline kolečka tempish

Orientační cena

250 Kč

 

Zkušení bruslaři

POWERSLIDE INFINITY

INLINE KOLEČKA POWERSLIDE

Orientační cena

140 Kč

 

Hokejové

BASE RAGE II OUTDOOR

INLINE HOKEJOVÁ KOLEČKA

Orientační cena

349 Kč

 

Jak vybrat inline brusle

Pokud jste dočetli až sem, jistě už máte představu, na co se zaměřit. Osobně doporučuji odpovědět si na tyto tři otázky.

 • Kde budu bruslit?
 • Jak dobrý bruslař jsem?
 • Jak často budu jezdit?

Pokud si na ně dokážete odpovědět, bude pro vás otázka: Jak vybrat kolečkové brusle, hračkou. Pro mnohé bruslaře je značka bruslí důležitá. Já osobně jsem je zařadil až na konec.

Značky Inline bruslí

Každá značka bruslí je samozřejmě jiná a každá má své priority, na které se zaměřuje. Na pultech prodejen se nejčastěji setkáme se značkami jako:

Výměna Inline koleček

Pravidelný servis je důležitý a u kolečkových bruslí to platí dvojnásob. Pokud nechcete každý rok kupovat nové kolečka, můžete pomocí jednoduchého triku prodloužit jejich životnost. Stačí kolečka proházet dle jednoduchého návodu. Pokud máte kolečkové brusle se čtyřmi kolečky, vyměňte kolečka z první pozice (u špičky brusle) za třetí pozici a kolečka z druhé pozice za čtvrté. Tím se více opotřebené kolečka schovají na méně namáhaná místa.

 

Několik rad na závěr

 • Nepodceňujte údržbu bruslí! Ať už se jedná o dotažení koleček, jejich čištění či promazání. Zanedbání údržby může způsobit i zranění.
 • Používejte chrániče rukou a loktů a především nezapomeňte helmu.
 • Pozor při změnách počasí, déšť v kombinaci s asfaltem může klouzat.
 • Dbejte bezpečnosti provozu

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.