Při výběru vyrážečky nejsou brankáři tak nároční, jako je tomu u lapačky. Moderní pojetí hokeje nutí brankáře zastavit a efektivně rozehrát puk s jednou rukou na hokejce. To vyžaduje nejen pevné držení brankářské hokejky, ale i perfektně padnoucí vyrážečku, která umožní brankáři pracovat s pukem. Vyrážečka slouží k odražení, či zastavení puku a tak je největší důraz kladen na odolnost a ochranu rukou brankáře. Na hokejman.cz sledujeme i další parametry, které nás u vyrážeček zajímavý a v tomto článku vám je ukážeme. Na co se zaměřit při výběru brankářské vyrážečky? Téma jak vybrat vyrážečku začíná u volby správné velikosti.
Jak vybrat velikost vyrážečky
Brankářské vyrážečky dělíme dle velikosti do čtyř skupin. Dětské (youth), juniorské, intermediate a senior. Výběr velikosti závisí na velikosti dlaně. Velikost dlaně přímo souvisí s velikostí desky ve vyrážečce. Chcete-li zjistit svou velikost, změřte si ruku od zápěstí ke špičce prostředníku. Následně porovnejte údaje s tabulkou velikostí vyrážeček. Každý výrobce hokejové výstroje má trochu odlišné velikosti výstroje a tak je vhodné před nákupem danou velikost ověřit. Důležité je měřit tu ruku, na které bude vyrážečka umístěna. U brankářů se užívá termín „gard„.
Výběr gardu brankáře
Co znamená gard, či obrácený gard jsme již psali v dřívějším článku a tak tedy jen stručně. Pojmy „Full Right“ a „Regular“ se běžně používají u brankářské výstroje a vysvětlují, na které ruce bude vyrážečka umístěna. Regular označuje, že brankář drží vyrážečku v pravé ruce. Full Right, často označován jako opačný gard, označuje držení vyrážečky v levé ruce.
Výkonnostní úroveň brankáře
Výkonnostní úroveň brankáře je u vyrážeček vyjádřena celkem nevýrazně. Buď máte klasickou řadu bez označení, nebo se můžete setkat s označením PRO (u seniorských modelů), které představuje TOP model dané řady, určený profesionálním brankářům. Někteří výrobci nabízejí také CUSTOM řešení, tedy vyrážečku na míru brankáře, která vychází právě z PRO řady.
Složení brankářské vyrážečky
Správně vybraná vyrážečka musí perfektně chránit ruku brankáře. Při nasazení vyrážečky doporučujeme, aby mezi špičkou prostředníčku a špičkou prstu v rukavici nebylo více než 5mm. Větší prostor neumožní brankáři správně uchopit a ovládat hokejku. Ochranná manžeta rukavice by měla přesahovat ccm 5cm přes spodní část chrániče ramen
Rizikovou částí vyrážečky jsou prsty. Ochrana před zlomením, seknutím či otlaky je alfou a omegou vyrážečky. Nejzranitelnějším prstem je ukazováček, který míří směrem dolů (na pádle), když brankář drží hůl. Přímou ochranu prstů je tedy vhodné odzkoušet s hokejkou v ruce. Boční ochrana rukou je důležitá v případě, že je brankář v poloze motýlka a snaží se odehrát puk. Tím odkryje zápěstí. Většina vyrážeček má vnitřní polstrování pro tento případ.
Zakřivení vyrážečky
Zakřivení horní části vyrážečky pomáhá odrážet puky dopředu, nebo nahoru. Velikost zakřivení je omezena pravidly pro výstroj v NHL a tak je u většiny výrobců podobná.
TOP vyrážečky pro brankáře
Poloha desky ve vyrážečce
Poloha desky ve vyrážečce je důležitá vzhledem k hřbetu ruky a tak je dobré k němu přihlédnout při jejím výběru. Deska ve vyrážečce má obvykle jednu ze dvou poloh. Vycentrovaná přes bekhend nebo prodloužená dopředu směrem k prstům.
- Vycentrovaná (středová) pozice dává brankáři pocit vyváženosti na ruce. Je to dobrá volba pro brankáře, kteří chytají více v rozkleku a pohybu na zemi
- Vysunutá pozice (směrem k prstům) je oproti středové posunuta o 2-5 cm k prstům a je velmi oblíbená u brankářů, kteří chytají více v postavení, než na zemi. Toto postavení jim vykrývá nižší úhly.
Lapačka a vyrážečka
Pokud si brankář kupuje set, tedy lapačku a vyrážečku, je vhodné si vybírat podle lapačky, ne opačně. Lapačka je častěji v „akci“ a oproti vyrážečce je zde daleko více parametrů, které je vhodné při výběru sledovat.
Vybrané produkty
Na závěr bych přidal několik rad. Při výběru vyrážečky na prodejně si s sebou vezměte svoji hůl i brankářskou vestu. Vzhledem k rozdílům u značek i jednotlivým řadám může nastat problém s rozsahem vesty a tvarem vyrážečky, což nechcete zjistit až na ledě. Různé dlaně ve vyrážečce a odlišná ochrana zápěstí a prstů může ovlivnit práci s brankářskou holí. Vyzkoušejte si, jak se vám bude s holí v nové vyrážečce pracovat. Při pořizování vyrážečky sledujte, zda je správně vyřešena ochrana prstů a jestli je boční stěna u palce dostatečně pevná. Ochranu časem jistě oceníte. Tak co, už víte jak vybrat vyrážečku? Našli jste co jste hledali?
Napsat komentář