Inline ložiska se během používání zanáší. Pokud bruslíte denně, nebo se věnujete inline hokeji, je vhodné vyčistit ložiska jednou za dva až tři měsíce. K samotnému provedení nepotřebujete žádné složité know how. Stačí vám k tomu správné nástroje a vše zvládnete v pohodlí domova.

Co budu potřebovat k vyčištění ložisek

  • Tvrdý povrch pro práci
  • Jehlu na odstranění krytu
  • Kartáček na zuby
  • Speciální čistič a mazivo na ložiska
  • Hadřík nebo papírový ručník na otření

 

Jak demontovat ložiska z bruslí

Jako první je nutné vyjmout ložiska z brusle. Ložiska se vyjímají tlakem, případně pomocí imbusu/speciálního klíče, kterým ložisko zaháknete a snadno jej vytáhnete. V případě, že je ložisko zaseklé, je možné okolí ložiska zahřát fénem, čímž by mělo dojít k jeho uvolnění. Snažte se ložisko vyjmout s co nejmenším použitím síly, aby nedošlo k jeho poškození. Jakmile jsou ložiska venku z brusle, dalším krokem je odstranění ložiskových krytek. Existují pouze dva druhy krytek: pryžová nebo kovová s C-kroužkem.

  • Pryžové kryty se používají na většině špičkových ložisek. Chcete-li odstranit pryžovou krytku, snadno ji vypáčíte jehlou, nebo kancelářskou sponkou.
  • Druhým typem je kovová krytka s C-kroužkem – malý kousek hliníku, který sedí pod vnitřním okrajem ložiska a drží štít dole. Pomocí páčení jemně zvedněte pouze C-kroužek z ložiska. Poté poklepejte nosnou hranou na stůl a štít by měl vypadnout.

 

Jak vyčistit ložiska

Jakmile jsou krytky odstraněny, můžete vyčistit ložiska.

Umístěte ložiska do nádoby – může to být cokoli od staré lahvičky na pilulky s uzávěrem nebo nádoba s víkem. Ponořte ložiska do čisticího roztoku. Doporučujeme používat čistič ložisek se speciálním složením a NE univerzální produkt jako WD40 nebo alternativy jako líh nebo aceton. Tato řešení vysuší vaše ložiska a povzbudí je k přitahování prachu a nečistot.

Jakmile máte ložiska i čistič uvnitř, zatřeste nádobou, aby se roztok dostal do všech částí. Poté nechte ložiska v čističi 30 minut. Roztok během této fáze rozkládá nečistoty a špínu. Po 30 minutách vyjměte ložiska a začněte ložiska vysušovat pomocí hadru, nebo papírového kapesníku. Dejte pozor, aby se do ložisek nedostali žmolky z látky, či papíru. Tip – K vysušení lze použít i vzduchový kompresor. Pokud je roztok po vyčištění výrazně znečištěn, je vhodné proces ještě jednou zopakovat.

  • Pro kutily se nabízí i možnost, kdy na vrtačku nasadíte hmoždinku, na kterou lze nasadit ložisko a to v roztoku roztočit. Nemělo by se však točit příliš dlouho, aby nedošlo k poškození kuliček uvnitř ložiska.
  • Další možností je manuální čištění zubním kartáčkem

Po vysušení ložisek je vhodné je opět promazat. Na výběr je celá řada lubrikantů, výběr je tedy na vás. Obecně platí, že s lehkým olejem se ložiska točí rychleji, ale vydrží kratší dobu a je tak nutné mazat častěji. Naproti tomu mazací tuky nebo podobné speciální hmoty lépe ložisko chrání a déle vydrží. Určitě se vyplatí nákup speciálního oleje nebo jiného lubrikantu. Po namazání zavřete ložisko a vrátit jej do kolečka. Pokud se kolečko po vyčištění dobře netočí, možná nastal čas na nové ložiska.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.