jak vyčistit ložiska

Jak vyčistit ložiska na kolečkových bruslích

Inline ložiska se během používání zanáší. Pokud bruslíte denně, nebo se věnujete inline hokeji, je vhodné vyčistit ložiska jednou za dva až tři měsíce. K samotnému provedení nepotřebujete žádné složité know how. Stačí vám k tomu správné nástroje a vše zvládnete v pohodlí domova. Co budu potřebovat k vyčištění ložisek Jak demontovat ložiska z bruslí

Jak vyčistit ložiska na kolečkových bruslích

jak vyčistit ložiska

Inline ložiska se během používání zanáší. Pokud bruslíte denně, nebo se věnujete inline hokeji, je vhodné vyčistit ložiska jednou za dva až tři měsíce. K samotnému provedení nepotřebujete žádné složité know how. Stačí vám k tomu správné nástroje a vše zvládnete v pohodlí domova.

Co budu potřebovat k vyčištění ložisek

  • Tvrdý povrch pro práci
  • Jehlu na odstranění krytu
  • Kartáček na zuby
  • Speciální čistič a mazivo na ložiska
  • Hadřík nebo papírový ručník na otření

Jak demontovat ložiska z bruslí

Jako první je nutné vyjmout ložiska z brusle. Ložiska se vyjímají tlakem, případně pomocí imbusu/speciálního klíče, kterým ložisko zaháknete a snadno jej vytáhnete. V případě, že je ložisko zaseklé, je možné okolí ložiska zahřát fénem, čímž by mělo dojít k jeho uvolnění. Snažte se ložisko vyjmout s co nejmenším použitím síly, aby nedošlo k jeho poškození. Jakmile jsou ložiska venku z brusle, dalším krokem je odstranění ložiskových krytek. Existují pouze dva druhy krytek: pryžová nebo kovová s C-kroužkem.

  • Pryžové kryty se používají na většině špičkových ložisek. Chcete-li odstranit pryžovou krytku, snadno ji vypáčíte jehlou, nebo kancelářskou sponkou.
  • Druhým typem je kovová krytka s C-kroužkem – malý kousek hliníku, který sedí pod vnitřním okrajem ložiska a drží štít dole. Pomocí páčení jemně zvedněte pouze C-kroužek z ložiska. Poté poklepejte nosnou hranou na stůl a štít by měl vypadnout.

Nejen ložiska jsou důležité

Jak vyčistit ložiska

Jakmile jsou krytky odstraněny, můžete vyčistit ložiska.

Umístěte ložiska do nádoby – může to být cokoli od staré lahvičky na pilulky s uzávěrem nebo nádoba s víkem. Ponořte ložiska do čisticího roztoku. Doporučujeme používat čistič ložisek se speciálním složením a NE univerzální produkt jako WD40 nebo alternativy jako líh nebo aceton. Tato řešení vysuší vaše ložiska a povzbudí je k přitahování prachu a nečistot.

Jakmile máte ložiska i čistič uvnitř, zatřeste nádobou, aby se roztok dostal do všech částí. Poté nechte ložiska v čističi 30 minut. Roztok během této fáze rozkládá nečistoty a špínu. Po 30 minutách vyjměte ložiska a začněte ložiska vysušovat pomocí hadru, nebo papírového kapesníku. Dejte pozor, aby se do ložisek nedostali žmolky z látky, či papíru. Tip – K vysušení lze použít i vzduchový kompresor. Pokud je roztok po vyčištění výrazně znečištěn, je vhodné proces ještě jednou zopakovat.

  • Pro kutily se nabízí i možnost, kdy na vrtačku nasadíte hmoždinku, na kterou lze nasadit ložisko a to v roztoku roztočit. Nemělo by se však točit příliš dlouho, aby nedošlo k poškození kuliček uvnitř ložiska.
  • Další možností je manuální čištění zubním kartáčkem

Související produkty

Po vysušení ložisek je vhodné je opět promazat. Na výběr je celá řada lubrikantů, výběr je tedy na vás. Obecně platí, že s lehkým olejem se ložiska točí rychleji, ale vydrží kratší dobu a je tak nutné mazat častěji. Naproti tomu mazací tuky nebo podobné speciální hmoty lépe ložisko chrání a déle vydrží. Určitě se vyplatí nákup speciálního oleje nebo jiného lubrikantu. Po namazání zavřete ložisko a vrátit jej do kolečka. Pokud se kolečko po vyčištění dobře netočí, možná nastal čas na nové ložiska.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *