Mřížka vs. Plexi

Mřížka, nebo plexi ? Co je příjemnější a co bezpečnější pro hokej. Podle pravidel ČSLH musí hráči do 18 let nosit celoobličejový kryt. Hráči si mohou vybrat mezi mřížkou, celoobličejovým plexi, nebo kombinaci mřížky s plexi. Ve věku 18 let si mohou, ale nemusí, vyměnit kryt obličeje za půl plexi. V tomto článku shrneme, jaké

Mřížka vs. Plexi

Mřížka, nebo plexi ? Co je příjemnější a co bezpečnější pro hokej. Podle pravidel ČSLH musí hráči do 18 let nosit celoobličejový kryt. Hráči si mohou vybrat mezi mřížkou, celoobličejovým plexi, nebo kombinaci mřížky s plexi. Ve věku 18 let si mohou, ale nemusí, vyměnit kryt obličeje za půl plexi. V tomto článku shrneme, jaké jsou výhody a jaké nevýhody těchto tří variant.

Hokejová mřížka 

Hokejová mřížka je nejvíce používaná u malých dětí. Její nesporné výhody jsou bezpečnost a vzdušnost. I když jsem jmenoval jako první děti, je hokejová mřížka čím dál více vyhledávaná i u hobby hokejistů. Pokud zde píši o kladech, musím dodat i zápory. Nevýhodou hokejové mřížky jsou samotné „mřížky“, které částečně ruší rozhled po ledové ploše. Samozřejmě že si oko po chvíli zvykne a mřížku prakticky nepozorujete, ale může dojít k situacím, při kterých vám bude mříž vadit v zorném poli.

Celoobličejové plexi

Celoobličejové plexi je alternativou k hokejové mřížce. Plexi má velkou výhodu v tom, že nijak neblokuje zorné pole hráče. Díky tomu má hráč daleko lepší přehled ve hře. Nevýhodou plexi však je to, že se často mlží a tak jej musíte velmi často utírat  a nanášet sprej proti mlžení (Anti Fog). Druhou nevýhodou pak je to, že se plexi snadno poškrábe, například od úderů hokejkou, nebo nešetrném nošení helmy v hokejové tašce.

Uniplexi – kombinace mřížky a plexi

Uniplexi je odborný název kombinace mřížky a plexi. Spočívá v tom, že v místě pro oči máte plexi a k ochraně obličeje mřížku. Tato kombinace se oproti celoobličejovému plexi tolik nemlží a nové modely nabízejí i výměnu poškrábaného plexi.

Půl plexi

Klasická půlka, neboli půl plexi je jak už jsem zmiňoval, povolena hráčům od 18 let. Půl plexi chrání pouze horní část hokejistovy hlavy, tedy oči a končí v místě špičky nosu. Takovéto plexi se příliš nemlží, díky dobrému ventilování vzduchu.

Ucelený názor na to, co je z těchto variant nejlepší, si musí udělat každý sám. Ideální je zvolit takovou variantu, která odpovídá danému druhu soutěže, ve které budete hrát. Zajímavost na závěr: V ženském hokeji není povoleno nosit půl plexi ani po dovršení 18 let.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *