Hokejové brusle, stejně jako hokejová výstroj, mají určitou životnost. Často se setkávám s názorem, že dřív vydrželi brusle déle, že dnes se vše dělá jen na dva roky a podobně. Osobně s tímto názorem nesouhlasím. Jak se mění styl hokeje, mění se i požadavky na brusle. Dnešní brusle jsou lehčí, bezpečnější a musí vydržet daleko větší tlak. Každopádně pokud chcete prodloužit životnost bruslí, máme pro vás několik rad, díky kterým se vám to povede.
OSUŠTE BRUSLE PO KAŽDÉM TRÉNINKU
I když je dnes většina nožů na bruslích z nerezu, stejně nezapomínejte po každém tréninku brusle osušit a očistit. Pokud to neuděláte, na bruslích často zůstávají drobné kamínky a nečistoty, které vám pomalu ničí hrany bruslí, takže budete nuceni brusle častěji brousit. Mimo to se voda dostává do vnitřní části, kde ji mít jistě nechcete.
KONTROLUJTE NÝTKY
S osušením souvisí i druhý bod. Pokud necháte brusle mokré a nebudete je čistit od sněhu, brzy vám začnou rezivět nýtky, které spojují botu brusle a plastový držák- holder. Tyto nýtky pak velmi lehce vypadávají a může se stát, že vám jednoho dne upadne celý holder a zničí vám brusle.
DOTAHUJTE NOŽE
Nižší řady bruslí mají nože napevno spojeny s holderem. Tyto nože se tak nemusí dotahovat. U vyšších řad bruslí jsou nože propojeny do brusle skrz šroub uvnitř holderu. (některé brusle mají šrouby zvenku). Tento typ bruslí je nutné dotahovat. Prvním signálem nedotaženého nože je klapání. Pokud slyšíte klapání při chůzi k ledu, co nejdříve nůž dotáhněte. V případě, že zvuk ignorujete, může vám nůž vypadnout, nebo prasknout při kontaktu s pukem.
Potřebujete náhradní nože?
BRUSTE HRANY BRUSLÍ KAMENEM
Broušení bruslí kamenem, tedy brouskem na brusle, je prvotním servisem bruslí, který by měl hráč vždy dodržovat. Kontrola hran bruslí by měla být pro hráče stejně automatická, jako třeba kontrola stavu pásky na hokejce. Při přecházení mezi ledovou plochou a šatnou často šlápnete na kamínek, nebo nečistotu, což způsobí ztrhnutí hrany. Pokud není hrana zcela zničená, můžete ji napravit vidličkou, kamenem(slangové výrazy), nebo brousky na brusle.
Kapesní brousky bruslí
Bruste pravidelně brusle na brusce
O broušení bruslí jsem psal více v článku Kdy a jak brousit brusle. Broušení bruslí na brusce by mělo probíhat u amatérského hráče jednou za tři až čtyři týdny, u profesionála jednou týdně. Pokud bruslíte pouze párkrát do roka, tak doporučuji brousit jednou za rok.
Noste chrániče na brusle
Chrániče na brusle jsou skvělou ochranou, díky které neriskujete, že si při přechodu mezi ledovou plochou a šatnou ztrhnete hrany brusle. Investice do chráničů je v řádech stokorun, ale z dlouhodobého hlediska se Vám vyplatí.
Desinfikujte Brusle
Hokejové brusle, jako jednu z mála částí hokejové výstroje, nelze prát v pračce. I tak je pro jejich životnost vhodné, aby se vyčistili. Jako nejvhodnější způsob čištění doporučuji desinfekční sprej na výstroj, který zbaví brusle zápachu a nebezpečných bakterií, kterých je v bruslích hromada.
Napsat komentář