Jak vytvořit optimální omotání koncovku hokejky

Omotání špuntu, jak vytvořit optimální špunt na hokejce. Proč si hokejisté omotávají shaft hokejky? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku. Omotání „špuntu“ hole nebo také omotávky, či  Gripy jsou velmi individuální záležitostí každého hokejisty. Velikostí omotávky upravujete držení hole v rukavici a mělo by být přizpůsobeno velikosti rukou hráče a jeho zvyklostem. PROČ JE HOKEJOVÝ ŠPUNT

Jak vytvořit optimální omotání koncovku hokejky

Omotání špuntu, jak vytvořit optimální špunt na hokejce. Proč si hokejisté omotávají shaft hokejky? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku. Omotání „špuntu“ hole nebo také omotávky, či  Gripy jsou velmi individuální záležitostí každého hokejisty. Velikostí omotávky upravujete držení hole v rukavici a mělo by být přizpůsobeno velikosti rukou hráče a jeho zvyklostem.

PROČ JE HOKEJOVÝ ŠPUNT NUTNÝ?

Všeobecně hokejová omotávka plní funkci zarážedla pro ruku, kterou držíme hokejky v rukavici. Hokejové rukavice při střele nebo nahrávce mají tendenci k proklouznutí nebo pohybu po shaftu hokejky. Při těchto úkonech může hokejka úplně vyklouznout z horní rukavice a tím nedojde ke střelbě nebo k její plné kvalitě. Díky omotávce (zarážce, špuntu) eliminujete riziko proklouznutí hokejky v rukavici na minimum.

Jak vypadá hokejová omotávka

 Hokejová omotávka může mít mnoho podob. Zde vám ukážeme základních pár, které se používají nejvíce. Popsat omotání je velmi složité, i když se jedná o velmi jednoduchou činnost.

 

1)      Omotání s úzkým hranatým koncem

Toto omotání nejrychleji vytvoříte tak že, roztrhnete pásku v její podélné půli, jeden konec ponecháte přilepen k zbytku pásky a druhý začnete odvíjet na hůl. Vytvoříte tak tenký proužek. Výšku proužku si můžete libovolně nastavit, osobně doporučuji cca. 6-8 omotání okolo hole.  Dále už jen stačí omotat tento proužek celou páskou ( myšleno páskou neroztrhlou) v horní části stačí dvě omotání, dále pak pokračovat cca. 8-10 cm dolů po shaftu jednoduchým omotáním tak aby se jemně překrývali hrany pásky. Délka omotání by měla odpovídat rozsahu hráčovi rukavice.

 

2)      Omotáni s širokým hranatým koncem

Postup je prakticky stejný jako u omotání s úzkým koncem, jen s rozdílem, že pásku nemusíte roztrhávat a tak vytvoříte široký špunt.

 

3)      Omotání s kulatým koncem

Kulatý konec je o něco málo obtížnější. Nejsnáze  ho vytvoříte např. starou tkaničkou, kterou omotáte okolo konce hokejky, většinou stačí 2 vrstvy na sobě, čímž dosáhnete kulatějšího tvaru úchopu. Nevýhodou této metody je její nestabilita.  Tkaničky se často začnou pod páskou kroutit a nedrží tak jako páska.

 

4)      Gumové špunty klasické

Klasické gumové špunty jsou už prakticky historií. Dnes se s nimi setkáte maximálně u dětí nebo u hobby hokejistů, kteří tak chtějí ušetřit pásku. Jejich nevýhodou je tvar- zbytečně obrovský a přechod mezi materiály (gumový špunt – látková páska). Výhodou je samozřejmě cena špuntu a v zásadě i jeho životnost.

 

5)      Gumové špunty gripy

Grippy nebo prostě nové gumové špunty jsou dle mého názoru skvělou novinkou. Grippy „omotávky“ jsou gumové a vyrábějí se jako náhražky páskových omotávek. Na výběr jsou grippy s úzkým i širokám koncem, které pokračují imitací klasické omotávky. Jejich nasazení na hokejku je trochu obtížnější, avšak výsledek stojí za to.

 

Variabilita omotání – krajkování, křižování

Možná jste si všimli, že jsem uvedl při omotávání pouze stylem – motání pásky směrem dolů k čepeli. Je to z jediného důvodu. Pokud by jste motali pásku směrem od čepele ke konci hole, budete při jakémkoliv pohybu s rukavicí sesouvat pásku dolů a brzy budete muset znovu omotávat.

 

Aby toho nebylo málo, můžete si na horní omotávku přidat takové „krajkování“. Omlouvám se za ten název, ale k tématu to sedí. Pokud vám hladké omotání nesedí, necítíte ho v rukavici, nebo vám klouže v ruce, může vám tento způsob pomoci. Principem je, že než si omotáte finální vrstvu hokejky, přidáte na shaft „zvrásňující“ vrstvu. Tu vytvoříte jednoduše za pomocí pásky, kdy utrhnete cca. 30 cm pásky, ze které vytvoříte úzký váleček lepivou stranou ven. Tento váleček pak omotáte okolo shaftu tak aby vám mezi válečky zůstal cca. centimetr místa. Nakonec omotáte vše  páskou tak jak už bylo popsáno. Získáte tak hrubší omotání shaftu.

 

Křížování neboli křížky z pásky

Křížky z pásky nebo také křížované omotání je metoda, se kterou jsem se setkal u pár hráčů. Je to spíše individuální zvyklost hráče. V principu jde o to že hráč omotává hokejku směrem dolů tak, že se mu mezi jednotlivými otáčkami vytváří mezera okolo centimetru, kterou však zaplní omotáním vzhůru. Na shaftu se pak vytváří křížky nebo chcete-li X-ka.

 

Čím hokejku omotávat- pásky-speciální pásky

Na hokejový špunt nebo hokejovou omotávku se používají dva druhy pásky.  Buď to jsou klasické pásky, které se používají i na čepele, nebo jsou to speciální lepivé pásky širší. Kromě vysoké lepivosti mají i zdrsněný povrch, který zabraňuje proklouzávání.  Nevýhodou těchto pásek je, že vám rychle zašpiní/ zalepí rukavice.

Tento článek je poněkud delší než jsem čekal, snad vám informace z něho k něčemu budou a zaujali vás. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo náměty na další články napište nám.

Autor: Tobi