Toto téma je poměrně složité a dalo by se o něm opravdu dlouze diskutovat. Dříve, v době kdy na trhu byly pouze s dřevěné hokejky, které měli jednu tvrdost, se otázka tvrdosti příliš neřešila(nebyla ani možnost o něčem diskutovat). S příchodem kompozitových holí a výzkumů na téma tvrdosti holí se začly vyrábět měkčí hole. Dnes si můžete vybrat z mnoho variant tvrdostí holí. Jak se v těchto značkách vyznat a jak ideálně zvolit tvrdost hole, vám zkusíme alespoň částečně přiblížit. prohnutí hole

Nejjednodušším ukazatelem pro výběr vhodné tvrdosti hokejové hole je číslo v její horní části. Tvrdost 50-80  odpovídá kategorii od 4 třídy až po  starší žáky (8. třída). Pro dorost a výše jsou určené hole 80 a více. Pro představu lze tedy říct, že čím více lze hůl prohnout, tím nižší má tvrdost.

Z čeho bychom měli vycházet při výběru hokejky?

Je více ukazatelů, ke kterým bychom měli přihlédnout. Je to například náš herní styl , herní úroveň, post atd . Možná to může znít jako alchymie, ale je to opravdu jednoduché.

Herní styl

1) jsem hráč, který je často v osobních soubojích, nebo jsem spíše mimo hlavní dění na hřišti.

2) jsem profesionál,dítě, hobby hokejista?

3) jak často budu hůl používat?

Po zodpovězení těchto otázek by jste měli mít částečnou představu o vaší budoucí hokejce. Uvedu malý příklad.

Pokud jsem často v osobních soubojích, kde dochází k přímím střetům, vhodnější pro mne bude hokejka střední třídy, která je složena z pevnějších, ale těžších směsích.

Pokud jsem profesionál často střílím a opravdu se potřebuji na hokejku spolehnout, nejvyšší řada hokejových holí bude pro mne ideální. (lehké směsi jsou ideální pro technické typy hráčů)

Pokud budu hůl používat hůl jednou za měsíc na lehkou hru a nechci do hokejky příliš investovat, zvolím základní řady hokejek.

Tyto příklady jsou spíše orientační, každopádně díky nim můžete snadno pochopit, pro koho jsou hole určeny. V našem eshopu uvádíme u každé kompozitové hokejky popisek, kde uvádíme, pro koho je hůl určena. Samozřejmě vždy záleží na vás, pro co se rozhodnete.

Poměr váha hokejisty/ tvrdost hole

Zde by se dala použít poučka, že čím více hokejista váží, tím by měla být jeho hokejka tvrdší. Je to proto, že při střelbě dochází k přenosu energie, kdy se do hokejky přenese část vaší váhy. Tedy pokud je hokejista 100 kg, nemůže mít hokejku s tvrdostí 50. Zde musí každý hokejista nalézt optimální tvrdost.

Zajímavostí je že hodně profesionálních hráčů využívá měkčí hokejové hole, kvůli jejich pružnosti a přesnosti střelby , a to zejména při přesilových hrách, kdy je pravděpodobné, že budou více střílet. (samozřejmě dochází k častému lámání, ale to profesionály příliš netrápí 🙂 .

Jaké hole tedy využívat?

Obecně bychom doporučovali držet se ukazatele pro výběr hole viz. začátek našeho článku. Každopádně je vhodnější využívat měkčí hole. Důvod je prostý. Tvrdé hole vám časem způsobí bolesti zápěstí a loktů nebo ramen, což je velmi nepříjemné. Samozřejmě nedoporučujeme ani příliš měkké, které vám mohou rychleji prasknout, nebo vám mohou více odskakovat puky.

Autor: Tobi