pojisteni hokejistů

Pro kariéru bez starostí si sjednejte pořádné úrazové pojištění

I když pojištění a pojišťováci obecně nejsou příliš oblíbené téma, každý sportovec, ať profík nebo hobby sporťák, by nad ním měl vážně popřemýšlet. Není žádným tajemstvím, že kariéra profesionálního sportovce má velmi krátký život. Není každý Jaromír Jágr, aby v relativním zdraví zvládl na profesionální úrovni sportovat do pozdního středního věku. Častěji se stává, že

Pro kariéru bez starostí si sjednejte pořádné úrazové pojištění

pojisteni hokejistů

I když pojištění a pojišťováci obecně nejsou příliš oblíbené téma, každý sportovec, ať profík nebo hobby sporťák, by nad ním měl vážně popřemýšlet.

Není žádným tajemstvím, že kariéra profesionálního sportovce má velmi krátký život. Není každý Jaromír Jágr, aby v relativním zdraví zvládl na profesionální úrovni sportovat do pozdního středního věku. Častěji se stává, že sportovec musí svoji kariéru ukončit předčasně, kvůli náhlému nebo chronickému zranění. A pak nastane problém. Profesionální sportovci na na svou kariéru připravují často od mládí a nemají téměř žádné jiné pracovní zkušenosti. A pokud dojde k náhlému ukončení kariéry, odrazí se to v první řadě (krom zdraví) také na výši jejich příjmu. 

Ze statisícového platu je v lepším případě plat v republikovém průměru, v horším případě vleklé zdravotní problémy a žádný příjem. A tady přichází ke slovu úrazové pojištění. V podstatě je můžeme rozdělit do několika typů. 

Pojištění pro profesionální sportovce

Někdy je za sportovce uzavře klub, jindy si je musí sportovec zajistit sám. Takové pojištění není levná legrace, stojí několik desítek tisíc korun ročně a odvíjí se od aktuálního platu. Jeho úkolem je dorovnat příjem, o který sportovec přišel, ideálně na několik let dopředu. Taková pojištění se uzavírají obvykle na jeden rok, a je nutné u nich dokládat příjem, popřípadě smlouvu s klubem. 

S takovým typem pojištění pak můžete být relativně v klidu, protože k propadu vašich příjmů dojde pomaleji a v případě zranění máte peníze na rekonvalescenci a návrat ke sportu, nebo rezervu do začátku další fáze vašeho života.

Pojištění pro poloprofesionály

Běžné pojišťovny standartně nabízí v rámci svého úrazového pojištění právě i pojistku pro případ, že holdujete sportu pod hlavičkou nějaké organizace. Obvykle je potřeba při sjednání pojištění toto pojišťovně oznámit a ona na základě posouzení rizik vaše pojištění může a nemusí přijmout. Zařadí vás pak obvykle do třetí rizikové skupiny, takže pojištění je dražší, ale máte pak jistotu, že pokud se vám stane úraz při sportu, jste krytí. Tyto pojistky se dají sjednat na omezenou dobu, nebo i v rámci klasického životního pojištění. A je pak jen na vás, do kdy se budete sportu věnovat a jak dlouho chcete toto navýšené pojistné platit. 

Pro pojišťovnu je to menší riziko, než u sportovců na vrcholové úrovni. U poloprofesionála se očekává, že má svou práci, která jej živí a pojištění má jen pokrýt výpadek příjmů v době léčení. 

Pojištění pro hobby sportovce

Pokud sport milujete, ale stačí vám pralesní liga, nebo prostě sportujete pro radost, vyjde vás pojištění nejlevněji. I zde je třeba do koníčků ve formuláři pojišťovny uvést, že hrajete rekreačně hokej, jezdíte na kole, nebo skáčete padákem, ale rizika jsou mnohem levnější. Nepředstavujete totiž pro pojišťovnu tak velký problém. Stejně jako poloprofesionálů váš příjem plyne z jiných zdrojů a nebudete se tedy pojišťovat na tak vysoké částky, jako sportovci z povolání. 

Nicméně pro všechny tři skupiny platí jedno společné – správně si určit částky, na které byste měli být pojištěni. Zatímco u denního odškodného by to měla být částka, o kterou denně přijdete když nepůjdete do práce, u trvalých následků úrazu se rozhodně nebojte jít do několika milionů. Jednak je toto riziko levné, a pak by vám mělo poskytnout dostatek peněz v případě, že se léčení protáhne déle než jeden rok, nebo vám dokonce znemožní sportovat či pracovat. 

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *