vliv kofeinu na sport

Pozitivní vliv kofeinu na sportovní výkon není žádnou novinkou. Do krevního oběhu se kofein dostává velmi rychle a působí na různé části vašeho těla. Vyzkoušet pozitivní vliv kofeinu na váš výkon různými způsoby můžete podle následujících tipů.

Jak působí kofein ve vašem těle?

Vyplavení kofeinu z vašeho těla trvá dlouho. U zdravých dospělých se poločas rozpadu (doba potřebná k eliminaci 50 % kofeinu v těle) pohybuje v rozmezí od dvou do osmi hodin, průměrně čtyři hodiny. Působení kofeinu si můžete ověřit vychutnáním si kvalitní kávy z čerstvých zrn, které namelete doma na elektrickém mlýnku na kávu.

Které oblasti vašeho těla jsou ovlivněny kofeinem?

Dopady jsou poměrně komplexní a ovlivňují zejména, nervový systém, svaly, glykogen, tělesnou teplotu, hormony a metabolismus.

Nervový systém

Kofein posiluje soustředění a energii tím, že aktivuje oblasti v mozku. Tím také dochází ke snížení únavy.

Svaly

Kofein může dráždit vaši motorickou kůru, která se nachází ve vašem mozku a je zodpovědná za aktivování svalů.

Glykogen

Kofein zvyšuje míru vytrvalosti tím, že šetří zásoby glykogenu a zvyšuje množství tuku, který se spálí.

Tělesná teplota

Kofein napomáhá ke zvyšování tělesné teploty. Tento jev je známý po názvem termogeneze, která umožňuje spálení více kalorií.

Endorfiny

Po trénování kofein zabraňuje uvolňování beta-endorfinů, což vám může zvýšit endorfiny „high“.

 

Účinky kofeinu na váš metabolismus

Platí pravidlo, že čím vyšší (rychlejší) je váš metabolismus, tím více kalorií spalujete (tím více hubnete).

Právě kofein zvyšuje hladiny, při kterých spalujeme tuky, což vede ke zvyšování metabolismu. Čím větší dávka, tím silnější je účinek; až na pár výjimek.

Platí pravidlo, že čím více jste obézní, tím menší vliv má kofein na váš metabolismus.

Kromě váhy, je také důležité brát v potaz váš věk. Čím jste mladší, tím větší vliv má kofein na váš metabolismus.

Účinky kávy na váš metabolismus si můžete pohodlně vyzkoušet doma vychutnáním si kávy z automatického kávovaru. S výběrem toho nejlepšího modelu vám pomůže tento test nejlepších kávovarů.

Kofein a vytrvalost

O pozitivní vlivu kofeinu na sportovní výkon se již nějakou dobu ví. National Collegiate Athletic Association (NCAA) zakázala kofein ve vysokých dávkách. Studie zabývající se vlivem kofeinu na vytrvalost dokázala, že sportovci užívající 9,8 mg/lb uběhnou o 1,3 až 2 míle více než kontrolní skupina. A to je významný rozdíl!

Kofein snižuje bolest svalů

Jako hokejisté jistě znáte ten pocit, kdy se probudíte další den po intenzivním tréninku nebo hře a svaly vás bolí při každém pohybu.

Studie zjistila, že po konzumaci dvou šálků kávy se může snížit bolest svalů po tréninku až o 50 %. To je skvělou zprávou pro ty, kdo zápasí s regenerací svalů.

Kofein pomáhá nejen zotavení po tréninku. Bylo také zjištěno, že pomáhá lidem prosadit vyšší objemy cvičení. Stále není 100% jasné, zda se jedná o mentální účinek nebo proto, že se hromadí méně kyseliny mléčné.

Kofein podporuje koncentraci a soustředění

Není pochyb o tom, že kofein zlepšuje soustředění a funkci mozku. Existují studie, které ukazují, že kofein má pozitivní vliv na části mozku, které jsou spojeny s pamětí a koncentrací.

Studií bylo zjištěno, že sportovci užívající kofein před tréninkem byli více soustředění, což jim umožnilo udržet vysokou úroveň intenzity v tréninku.

Zdroje a další informace

https://www.magazeen.cz/food/neco-o-kave

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *