pitný režim

Pitný režim hokejistů – nikdy ho nepodceňujte

V našich článcích se převážně věnujeme tématům jako hokejová výstroj a různým doporučením. Máte natrénováno, forma je vyladěná na maximum, motivace je obrovská? Pokud nedodržujete pitný režim, dobrý výkon nepodáte. Dodržujte pitný režim a dosáhnete vyšších výkonů! Během zápasu je každý hokejista schopen ztratit až 3 litry tekutin, což může být až 4% tělesné hmotnosti.

Pitný režim hokejistů – nikdy ho nepodceňujte

pitný režim

V našich článcích se převážně věnujeme tématům jako hokejová výstroj a různým doporučením. Máte natrénováno, forma je vyladěná na maximum, motivace je obrovská? Pokud nedodržujete pitný režim, dobrý výkon nepodáte. Dodržujte pitný režim a dosáhnete vyšších výkonů!

Během zápasu je každý hokejista schopen ztratit až 3 litry tekutin, což může být až 4% tělesné hmotnosti. Nemusíme zdůrazňovat že tato ztráta negativně působí na hokejistův výkon.

 Pitný režim hokejisty

Rizikovým faktorem dehydratace, tedy snížení obsahu tělesné vody, je teplota. Ke ztrátám vody nedochází jen pocením, ale i dýcháním a vypařováním kůží. Hokejisti trénující každý den se mohou dostat i do stavu chronické dehydratace, která se často projevuje poruchami spánku, nemohoucností apod.

Jak již každý z nás v minulosti několikrát slyšel, subjektivní pocit žízně není spolehlivým faktorem a ukazatelem a je tudíž důležité věnovat pitnému režimu vysokou pozornost a pravidelně ho dodržovat. Mezi příznaky dehydratace patří ztráta koncentrace, bolesti hlavy, závratě, rychle ubývající zásoby energie a nastupující únava. Nejtěžší a extrémní forma může vést až ke smrti.

Jak pije hokejista

Jak se můžete vyvarovat dehydratace?

Fyziologicky není možné předzásobit se tekutinami dlouho před výkonem. Vhodné je dostatečně pít dvě a více hodin před začátkem výkonu tak, aby byl čas na vyloučení přebytků. Patnáct minut před začátkem je dobré vypít menší množství, které je váš žaludek schopný tolerovat.

Pitný režim pro hokejisty

V zásadě platí, že u zápasů, trvajících do šedesáti minut stačí na doplnění tekutin čistá voda. U delších výkonů je nutné zajistit doplnění sacharidů a iontů, především sodíku a draslíku, které se ztrácejí potem. K těmto účelům je na trhu velké množství doporučených nápojů, o kterých budeme povídat jindy.

Během samotné zátěže doporučuji pít každých 15 až 20 minut přibližně 1-3 dcl tekutin. Všechny tyto poučky, které jsme si zde napsali, jsou spíše všeobecného charakteru. O individuálním přísunu tekutin je dobré se poradit se sportovním lékařem, nebo se ho učit v průběhu tréninku.

Po výkonu je opět nutné doplňovat nejen tekutiny, ale rovněž sacharidy a ztracené ionty. Pijte po malých dávkách a častěji.Měly by jste pít více než si myslíte že je vaše potřeba. Normální reakce člověka totiž vede k doplnění jen dvou třetin vzniklé ztráty.

Na závěr:

Míru hydratace může hokejista zjišťovat i sám, stačí sledovat moč. Pokud je jí málo, je příliš tmavá a zapáchající, ukazuje to na nutnost pít víc. Tyto zásady pro prevenci dehydratace by měl dodržovat každý hokejista ať už malý nebo velký. U menších dětí by měl být řídícím orgánem trenér, který by děti v pravidelném režimu nechával napít a kontroloval stav plnosti láhve při příchodu na led.

Mohlo by vás zajímat

Jeden komentář: „Pitný režim hokejistů – nikdy ho nepodceňujte“

  1. Radek avatar
    Radek

    Ta fotka je boží 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *