kryoterapie

Polárium – jak kryoterapie pomáhá ve sportu

Regenerace sportovců je velmi důležitou součástí tréninkového procesu. Pro urychlení regeneračního procesu je vhodné využívat moderní prostředky. Jedním z takových prostředků je i Kryoterapie. Tento článek je věnován pozitivním účinkům kryoterapie na tělo sportovce. Kryoterapie je moderní a velmi účinná regenerační a rehabilitační metoda, její největší výhodou je rychlost a působení na opravdu celé tělo. Funguje

Polárium – jak kryoterapie pomáhá ve sportu

kryoterapie

Regenerace sportovců je velmi důležitou součástí tréninkového procesu. Pro urychlení regeneračního procesu je vhodné využívat moderní prostředky. Jedním z takových prostředků je i Kryoterapie. Tento článek je věnován pozitivním účinkům kryoterapie na tělo sportovce.

Kryoterapie je moderní a velmi účinná regenerační a rehabilitační metoda, její největší výhodou je rychlost a působení na opravdu celé tělo. Funguje na principu stimulace kožních receptorů a následné aktivaci centrálního nervového systému při krátkodobém vystavení těla extrémním teplotám. V poláriu, do kterého vstupujete na několik minut jen v plavkách, botách, čelence a roušce, je cca – 120 stupňů Celsia. Vzduch je v kryokomoře ochlazován tekutým dusíkem a zároveň je z něj odstraňována veškerá vlhkost. Proto vám i takto nízká teplota přijde spíše příjemná. Při terapii chlad tělo ovlivní jen na jeho vnějších částech, tedy na kůži, svalech, podkožních tkáních a vazech, ale k orgánům se nedostane. Tělo jako takové si zachová normální teplotu tělesného jádra.

Vlivem odezvy centrálního nervového systému na prudkou změnu teploty dochází k vylučování hormonů, které mají na lidské tělo léčebný efekt. Jedná se o kortikoidy, které eliminují všechny zánětlivé procesy v těle. Dále tělo uvolňuje endorfiny (hormony štěstí), ty mají pozitivní vliv na dobrou náladu a tlumí bolest. V neposlední řadě také testosteron, který má silný anabolický efekt, což je důležité hlavně pro aktivní sportovce.

Výživa hokejistů

Dalším zásadním efektem kryoterapie je zablokování přenosu vzruchů pocitových receptorů v kůži vlivem chladu, čímž dochází ke snížení pocitu bolesti a také k minimalizaci přenosu vzruchů v oblasti přechodu nervu do svalu, což vede ke svalovému uvolnění. Tento účinek má pozitivní vliv na rehabilitaci sportovců, umožňuje brzký návrat do tréninkového procesu po úrazech a operacích pohybového aparátu.

Velkým benefitem pro sportovce je urychlení biochemické regenerace organismu. Jedná se vlastně o zrychlené vyplavování produktů metabolismu, které vznikají při extrémním zatížení organismu a sportovním výkonu.

Sportovci tak díky kryoterapii podávají maximální výkony nejen na tréninku ale i v den závodu či zápasu. Pozitivní efekt kryoterapie se projevuje také v tom, že v důsledku zvýšeného vyplavování metabolitů z buňky, dochází ke snížení pocitu únavy a svalových bolestí.

Díky výše uvedeným skutečnostem je organismus sportovce prokazatelně biochemicky zregenerovaný. Výrazně se zmenší riziko přetěžování a předchází se vzniku mikrotraumat, které v konečném důsledku vedou k vážným poškozením pohybového aparátu a k vyřazení sportovce z aktivní činnosti na dlouhý čas.

Dnes již kryoterapie našla využití jak v léčbě, tak i v přípravě vrcholových sportovců. V mnoha zemích jsou již kryoterapeutická zařízení k dispozici přímo na sportovištích.

PŮSOBENÍ KRYOTERAPIE V PRAXI

První fáze v Poláriu:

  • snížení vodivosti nervů→  uvolnění svalů a potlačení bolestivosti
  • stažení cév vytlačí krev z kapilár do vnitřního oběhu, kde proudí a filtruje se pod vyšším tlakem → vyplavení toxických látek z celého těla
  • zvyšení hladiny endorfinů (zejména ve druhé fázi) → potlačení bolesti

Druhá fáze po opuštění Polária (nezbytná fyzická aerobní zátěž):

  • roztažení cév → až čtyřnásobné prokrvení periferních částí
  • nastartování látkové výměny → odplavují se nežádoucí látky, kyselina mléčná a volné radikály (způsobující poškození a stárnutí buněk)
  • vyplavení kortikoidů → potlačování zánětů a zvýšení celkové pohotovosti organismu v zátěžových situacích
  • vyplavování endorfinu (hormon štěstí) a serotoninu → hormony navozující psychickou pohodu, upravují spánkový rytmus
  • zvýšení hladiny noradrenalinu a dopaminu → zlepšení motorických funkcí, pozornosti a dobré nálady
  • zvýšení hladiny testosteronu (u mužů) → podpora sexuálního života a nárůst svalové hmoty
  • zvýšení počtu T lymfocytů → posílení imunity

Při absolvování kryoterapeutické kůry přetrvá v těle tato hormonální odezva až po dobu 3 měsíců.

Kryoterapie nepůsobí jen těch pár minut, které strávíte v Poláriu !!!

Dominik Volavý

www.mrazleci.cz

777 618 624

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *