V mnoha sportovních odvětvích, nejen v hokeji, se setkáváme s přehnaně ambiciózními rodiči, kteří se za každou cenu snaží o to, aby jejich dítě bylo profesionál. Často jde o snahu splnit si svůj sen prostřednictvím dítěte. Tento článek je určený pro ně k zamyšlení.
Rodič, kariérní škodič
Každým rokem potkávám stále nové a nové případy „hokejových rodičů“, kteří si myslí, že to co dělají pro svojí ratolest a dělají to s láskou, je to správné. V mnoha případech je „obětována“ celá rodina aby zůstali investice na kvalitní hokejky, nebo kemp s vyhlášeným trenérem. Upřímně si již nějaký čas říkám, že mě nemůže nic překvapit, ale opak je bohužel pravdou.
Dítě není profesionál
Většina trenérů napříč Evropou se snaží ochránit děti od stresu. V Anglii mají dokonce pro rodiče vzdělávací programy, kde se rodiče mohou dozvědět pravidla ledního hokeje, systematiku hokeje, nebo přednášky na téma hokejky a hokejová výstroj. Ve Švédsku se snaží o to, aby rodiče pochopili, že nejdůležitější je zlepšovat výkony a prohlubovat u dětí radost ze hry. V Americe a Kanadě mají speciální trenérské licence pro rodiče, které slouží k tomu aby rodič pochopil myšlení trenéra a podstatu hry.
Výživa pro hokejisty
Zeptejte se sami, jsou pro kariéru dítěte důležité výhry nebo samotné hraní? Pokud bude vaše dítě hrát mezi totální špičkou v republice a do hry se dostane na pár střídání ve hře, bude mít sice mnoho výher, ale nic se nenaučí. V extrémních případech se setkáváme s rodiči, kteří své dítě nechávají v excelentním týmu, kde se dítě prakticky nedostane do hry, nebo není nominováno na zápas, místo aby ho nechali hrát v jiném týmu. Dítě tímto způsobem ztratí v blízké době motivaci k hokeji a může dojít k úplné averzi.
Pokud dítě bude v týmu, kde dostane šanci hrát zápasy a tím možnost porovnávat se se sobě rovnými, bude jeho výkonnost stoupat a zlepší se jeho individuální dovednosti. Časem se může probojovat i do lepšího týmu kde už nebude hrát druhé housle a rodinný rozpočet na hokejky a kempy nebude dále potřebovat.
Co přispívá k rozvoji hráč?
- kempy
- tréninky
- turnaje
- zápasy
Ne každý trénink přispívá k rozvoji dítěte – hokejisty. Respektujte únavu dítěte. Při nerespektování počátečních příznaků únavy a nedostatečné regeneraci, dojde brzy k přetrénování, nebo k chronickým únavovým potížím( zlomeniny, úrazy, nemoci…)
Myslete na regeneraci, předejdete mnoha nepříjemným a zbytečným komplikacím. Jaký jste vy rodič? Poznali jste se v tomto článku? Setkali jste se s takovými rodiči? Máte k tomu co říct? Napište nám.
Napsat komentář