Zajímá vás, jak se dělá led na zimním stadionu a co vše je potřeba připravit, než mohou hráči vyjet na dokonalou ledovou plochu? Výroba ledu na krytém hokejovém kluzišti probíhá postupem, který byl zdokonalen po mnoha pokusech a řekněme i některých chybách. Po odstranění chyb (jako je použití příliš velkého množství vody nebo umožnění zamrznutí nerovného povrchu) je cesta k vytvoření trvale pěkného ledu otevřena.
Výroba ledové plochy
Výroba ledu začíná betonovou deskou. Přes desku se čerpá mrznoucí solanka/slaná voda, aby se teplota betonu snížila na bod mrazu. (Solanka má nižší bod mrazu než sladká voda, takže studená solanka snižuje teplotu desky na bod mrazu, aniž by solanka zmrzla.) Chlazení betonové desky i proces přípravy ledu, lze zvládnout za zhruba 90 minut, v závislosti na použité chladicí technologii a na tom, kolik lidí na přípravě kluziště pracuje.
Voda se pak stříká na desku ve vrstvách po asi 2 mm. Poté, co dvě z těchto vrstev zmrznou, se na ledový povrch nastříká bílá barva v dalších třech vrstvách. Směs barvy a vody okamžitě zmrzne a vytvoří prázdné ledové plátno, na které se namalují všechny značky, jako jsou červené čáry, modré čáry, kruhy pro vhazování, brankové čáry, prostory okolo hokejové branky, logo týmu a podobně. Nemusíte se bát – barva je netoxická, takže když se led nechá roztát, nepředstavuje žádné nebezpečí pro životní prostředí.
Nakonec se na led napumpuje mrznoucí voda, dokud led nedosáhne požadované tloušťky 1 cm a není dostatečně tvrdý, aby se na něm dalo bruslit.
První Rolba z Kalifornie
V poslední části nastupuje na scénu rolba, která odvede tu nejdůležitější práci. Za pomoc s touto prací mohou technici kluzišť na celém světě poděkovat Franku Zambonimu z Kalifornie, který sestrojil ve 40. letech 20. století první rolbu. Dodnes se pod značkou s jeho jménem vyrábí rolby pro celý svět. (o rolbě Zamboni vznikla i legendární hláška ve filmu Mystery Alijaška, kterou bohužel nejde slušně citovat :-))
Jak funguje hokejová rolba?
Hokejová rolba oškrábe ledovou plochu pomocí ostrých nožů pod vozíkem stroje a stříká na led teplou vodu, která odstraní důlky a rýhy způsobené noži bruslí a zároveň spláchne veškeré nečistoty.
Tato nová vrstva teplé vody zmrzne a vytvoří hladký povrch. Obnovení povrchu kluziště trvá přibližně 12 minut. Při zápasech NHL na ledě pracují dva stroje, díky čemuž se doba zkracuje. Obnovení povrchu (rolbování) se obvykle provádí před zápasem, po rozcvičce, mezi třetinami a po skončení hokejového utkání.
Celoroční plocha na bruslení
Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří mají doma celoročně syntetický led (celoroční), můžete si během zimy vytvořit vlastní ledovou plochu.
Jak vyrobit venkovní hokejové kluziště
Pro výrobu venkovních kluzišť se nejčastěji používají těžké plastové fólie (např. bazénová) na sněhovém podkladu nebo na studeném povrchu, na kterém se nechá vytvořit led. Snažte se, aby byl tento podklad co nejrovnější, aby bruslení bylo plynulé. Okraje plochy můžete vytvořit navršením sněhu pod okraj plachty nebo postavit desky z překližky, zabodnout je do země a plachtu k nich přichytit.
Náklady na výrobu vlastní ledové plochy nejsou vysoké. Metr jezírkové fólie stojí okolo 200 Kč, k tomu několik hranolů, které udrží tvar hřiště a můžete vyrazit.
Jakmile máte základnu na místě, napusťte na ni vodu a nechte přírodu, aby se postarala o zamrznutí. pokud očekáváte, že teploty budou alespoň -5 stupňů po dobu 5 dní, měl by se vám za tuto dobu vytvořit kvalitní led pro bruslení. Ideální tloušťka ledu je 3-6 cm. Alternativou vlastního ledového kluziště je, využití lokálních stadiónů, ploch či zkusit bruslení na rybníku.
Doplňky pro každého bruslaře
Mgr. Jiří Tobiáš
AutorJiž více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu.
Napsat komentář