studene nohy z brusli

Jak zabránit prochladnutí nohou v bruslích

Každý hokejista to zná. Studené nohy v bruslích jsou velkou nepříjemností. Na rozdíl od zbytku těla, které se po vyjetí na led brzy zahřeje, zůstanou nohy stále ledové. V případě nárazu puku do nohy pak zažijete bolest podobnou bodání tisíce jehel. Studené nohy mohou odvést vaši pozornost od hry, či zkazit radost z bruslení na rybníku. Existují však

Jak zabránit prochladnutí nohou v bruslích

studene nohy z brusli

Každý hokejista to zná. Studené nohy v bruslích jsou velkou nepříjemností. Na rozdíl od zbytku těla, které se po vyjetí na led brzy zahřeje, zůstanou nohy stále ledové. V případě nárazu puku do nohy pak zažijete bolest podobnou bodání tisíce jehel. Studené nohy mohou odvést vaši pozornost od hry, či zkazit radost z bruslení na rybníku. Existují však postupy, které můžete udělat, abyste se tomuto problému vyhnuli.

Správně zvolené brusle

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout studeným nohám, je ujistit se, že jsou vaše brusle správně nasazené. Brusle by měly být přiléhavé, ale ne příliš těsné. V přední části boty by měl být malý prostor, aby se umožnilo prokrvení vašich prstů. Při hokeji je běžné, že vám nohy dočasně trochu otečou. Samotná brusle se při hraní mírně roztáhne. To umožní, aby krevní oběh pokračoval bez omezení, zejména k prstům u nohou.

Pokud máte v brusli příliš mnoho místa, bude docházet k pohybu chodidla, což má nepříznivý vliv na vaše bruslení, zejména v zatáčkách. Extra tlustou ponožkou tento problém nevyřešíte.

Vyberte si správné brusle

Více ponožek do bruslí

Nošení tlustých ponožek, nebo ještě hůř, více ponožek, abyste udrželi nohy v teple, je naprostý nesmysl. Vaše nohy se budou akorát více potit a vlhkost se zachytí v ponožkách, čímž brzy dojde k jejich ochlazení, až promrznutí. Silný materiál ponožek navíc způsobuje tření mezi bruslí a nohou, což má za následek tvorbu puchýřů. Správnou volbou jsou hokejové ponožky, vyrobené speciálně pro použití do bruslí.

Hokejové ponožky udrží nohu v suchu

Hokejové ponožky jsou tenčí a jsou navrženy tak, aby odváděly vlhkost, odvětrávaly a regulovaly teplotu v brusli. Méně potu v brusli znamená mít lehčí brusli, a tedy díky těmto ponožkám odlehčujete svým nohám. Tenká hokejová ponožka nepřekáží v botě a pomáhá zachovat konzistentní průtok krve v celé noze. Hokejové ponožky jsou k dispozici v mnoha provedeních od výrobců hokejové výstroje jako jsou Bauer, CCM, Warrior a další… Pro hokejistu je to levná investice, která se vyplatí.

Hokejové tkaničky

Věřte tomu nebo ne, ale i vaše tkaničky na bruslích mohou způsobit prochladnutí nohou. Schopnost voskovaných tkaniček zůstat déle pevné, brání roztažení brusle, a tedy zabraňuje průchodu vzduchu a prokrvení nohy. Klasické nevoskované tkaničky umožňují brusli více „dýchat“, ale je zde více pravděpodobné, že je budete muset vícekrát dotahovat. Funkčnosti tkaniček jsme se věnovali také v článku voskované vs nevoskované tkaničky.

Typy proti studeným bruslím

Na závěr přidáváme několik typů, které se mezi hokejisty běžně tradují.

  • Mějte brusle řádně vysušené – vlhké brusle rychleji promrzají
  • Při vysoušení vyndávejte vložku z brusle
  • Zahřejte brusle před nazutím – můžete do nich např. několikrát fouknout
  • Používejte speciální ponožky do bruslí
  • Desinfikujte vnitřek bruslí – v bruslích se tvoří plísně a bakterie, které je třeba likvidovat pomocí speciální desinfekce

Mohlo by vás zajímat

Jeden komentář: „Jak zabránit prochladnutí nohou v bruslích“

  1. Davides avatar
    Davides

    Ja vzdycky nazuju brusle a sedim v nich pred utazenim 10 minut a to se krasne zahřeje a zima mi nikdy neni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *