
Představ si to: slunce svítí, vítr ti fouká do vlasů a ty svištíš na kolečkových bruslích – ať už jsi profík, sportovní nadšenec nebo máma po šedesátce, inline bruslení si prostě užiješ. Kolečkáče jsou hit pro všechny – od dětí, co se teprve rozkoukávají, přes odvážnou mládež až po rodinky, co si užívají výlety v pohodovém tempu. Ať jsi kdokoliv, někde čekají kolečkáče přesně pro tebe! Ale jak si vybrat ty pravé, když jsi na startu a nabídka je širší než inline stezka? Žádný stres – mrkni na pár řádků níž, zjisti, co od bruslí čekáš, a budeš v obraze rychleji, než řekneš „jdu bruslit“!
Kolečkáče, co sednou jako ulité
Každý bruslař má svůj styl – ať už chceš pomalu objevovat svět na kolečkách, nebo létat jako vítr a zkoušet triky. Kolečkáče nejsou jen „něco s kolečky“ – jejich rychlost, ovladatelnost i odolnost rozhodují, jestli si užiješ klidnou projížďku s rodinou, divoké skoky ve skate parku, nebo dlouhé výlety přírodou. Jak tedy vybrat? Zamysli se, co tě baví, a pak už jen vyber typ, co ti sedne. A kvalita? Jasně, čím víc investuješ, tím lepšího parťáka na bruslení dostaneš – ale i s menším rozpočtem se dá začít skvěle!
Co od bruslí chceš? Najdi svůj styl!
Než se vrhneš do výběru, polož si pár otázek – je to jako malý bruslařský kvíz, co ti otevře oči:
- „Jsem na bruslích ještě nezkušený a chci něco pomalého a bezpečného?“
- „Začínám, ale nebojím se – na zimních bruslích už jsem frajer!“
- „Bruslení mi jde, chci kolečkáče, co mě podrží v každé akci?“
- „Miluju rychlost a třeba si jednou zkusím závod!“
- „Už jsem profík a hledám závodní raketu!“
- „Chci skákat, jezdit po zábradlí a řádit ve skate parku!“
- „Jedu s rodinou na pohodu, hlavně ať to klape.“
- „Chci makat na kondičce a občas si zablbnout – slalom, jízda pozadu!“
Už ti to v hlavě šrotuje? Super! Teď už jen mrkni na typy inline bruslí a najdi svého favorita.
Typy inline bruslí: Který je tvůj?
Kolečkové brusle mají své kategorie – ať už jsi začátečník, nebo závodník, vždycky je co vybírat. Tahle „bruslařská mapa“ ti ukáže cestu:
Zlaté pravidlo: Větší kolečka = rychlejší brusle, co zvládnou i hrboly!
- Brusle pro začátečníky: Chceš si bruslení zkusit, ale nohy se ještě trochu třesou? Tyhle kolečkáče jsou tvoje záchrana! S menšími kolečky (72–80 mm) jsou pomalejší, ale o to pohodlnější. Měkká bota tě obejme jako oblíbené pantofle, a nízký rám ti dá stabilitu, abys mohl v klidu objevovat první metry. Nejsou jen pro nováčky – hodí se i na rodinné výlety nebo lehké fitness. A pozor: i tady poznáš rozdíl mezi levnou bruslí a kvalitním kouskem – cena nemusí být nízká, ale stojí to za to!
- Fitness brusle: Nejžhavější hit mezi bruslaři! Fitness brusle jsou jako švýcarský nůž – zvládnou vše: od pohodových vyjížděk s přáteli po pořádnou kondičku. Tužší bota a větší kolečka (80–90 mm, u sportovních i 100–110 mm) ti dají rychlost, kterou si zamiluješ. Dámy často sáhnou po stabilních 84 mm, páni zase po rychlých 90 mm – ať mají čím ohromit!
- Závodní brusle: Tvrdé, ale rychlé – pro ty, co chtějí vítězit! Vidíš se na startovní čáře, srdce buší a ty chceš letět? Závodní brusle jsou tvůj raketoplán! Dlouhý rám, nízká karbonová bota (jen těsně nad kotník) a kolečka 100–110 mm – to je recept na rychlost, co tě posune dál. Bota je tvrdá, ze startu možná vylezeš s otlaky, ale časem si noha zvykne – nebo si ji nech dotvarovat na míru! Vše si můžeš vyladit: botu, rám, kolečka, ložiska – ať jedeš jako šampion. Techniku tu vypiluješ do dokonalosti!
- Agresiv brusle: Skoky, schody, zábradlí – to je tvůj svět? Pak jsou agresiv brusle tvůj osud! Odolná plastová bota, malá kolečka (50–60 mm) a pevný rám – tyhle kolečkáče jsou tanky mezi kolečky. Stabilní, nezdolné a ready na každý trik, co tě napadne. Na výlety nebo rychlost je neber – jsou pomalé a těžké, ale ve skate parku jim nic nevyrovná adrenalin, co ti nabídnou!
- Freeskate brusle: Univerzál pro zábavu i fitness! Miluješ slalom mezi kelímky, otočky nebo jízdu městem? Freeskate (nebo urban/freestyle) brusle jsou ty pravé! Krátký rám a tuhá bota ti dají ovladatelnost jako z jiné planety, kolečka 76–80 mm s tvrdší směsí zase rychlost a zábavu. Univerzálky, co zvládnou fitness i blbnutí – nejsou nejrychlejší, ale na městské triky a pohodové ježdění perfektní!
- Dětské brusle: Pro malé bruslaře jsou dětské inline brusle jasná volba – nastavitelné o 3–4 velikosti, takže vydrží delší dobu, jak dítě roste. Jednoduché: zmáčkneš pojistku, posuneš špičku a zajistíš. Menší kolečka znamenají pomalejší a bezpečnější jízdu, bota je trochu méně pohodlná kvůli nastavení, ale na dětské nožky to stačí.
- Hokejové inline brusle: Hokej na kolečkách je tvá vášeň? Tyhle kolečkáče mají tuhou botu jako klasické hokejové brusle – odolnou a připravenou na rychlé změny směru. Kolečka 72–80 mm v „kolíbce“ (větší uprostřed, menší po krajích) ti dají bleskové zatáčky. Hokej je jejich domov, ale na krátkou vyjížďku jsou také použitelné.
Co při výběru ignorovat (a proč)
- Ložiska: Označení nic neříká, stejně je časem vyměníš.
- Tvrdost koleček: Spotřebák – kvalitu nepoznáš, dokud je nevyměníš.
- Barva koleček: Hezké, ale nejezdí to!
- Pánské/dámské: Často jen barvička – dražší modely jsou užší, ale sednout nemusí každé noze.
Co rozhoduje (a proč)
- Typ brusle: Určí, na co se hodí – od výletů po triky.
- Velikost koleček: Větší = rychlejší. Kup malá a rychlost nedohoníš, kup velká a můžeš zpomalit menšími!
- Cena: Kvalita roste s cenou – mrkni na původní cenu od výrobce, slevy míchají kartami.
Kdo kolečkáče dělá?
Tihle borci vládnou českému trhu – kvalita od začátečníků po profíky:
- Fasze
- Fila
- K2
- Powerslide
- Rollerblade
Už víš, co chceš? Skvěle! Teď si vyber typ, co tě chytne, a podle peněženky sáhni po kvalitě. Ať už jsi nováček, co hledá stabilitu, nebo frajer, co chce létat, brusle jsou tvůj pas do světa plného zábavy. Tak co – vyrazíš na kolečkáče?
Mgr. Jiří Tobiáš
AutorJiž více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu.
Napsat komentář