Lední hokej se odehrává v chladném prostředí s vysokou vlhkostí a samotný hokej díky své fyzické náročnosti by se dal charakterizovat jako „upocený sport“. Přísloví, které jsem slýchával v žácích,od trenérů,  hráč který není zpocený, ten nemaká a nemůže hrát, by se pro úvod o hokejových ribanech dalo použít. V tomto článku se Vám pokusíme vysvětlit rozdíly mezi spodním prádlem, a jeho vhodnost pro lední hokej.

  HOKEJOVÉ PRÁDLO, RIBANO PRO LEDNÍ HOKEJ

Hokejová výstroj jde neustále kupředu a hokejové značky se mohou přetrhnout, aby přišly s novou technologií, která donutí všechny hráče danou značku nosit. Stejně tomu je i funkčního prádla, čili nejspodnější vrstvě pod hokejovou výstrojí. V tomto článku se pokusíme nastínit rozdíly mezi druhy prádla a pak už bude jen na Vás, pro které se rozhodnete.

 

BAVLNĚNÉ RIBANO

Ribano, které oblékal snad každý hokejista ať už v začátcích, nebo i později po příchodu nových technologií. Klasické bavlněné ribano bylo dlouhou dobu jedinou dostupnou variantou prádla pro lední hokej. Základním charakterem ribana z bavlny je, že dokáže udržet tělo v teple, druhou vlastností je, že nasává pot a drží ho uvnitř látky. Tím na jednu stranu odsajete pot z těla, ale ribanotěžkne a po určité době není  schopno nasát další pot.  Při propocení ribana může dojít k rychlejší únavě hokejisty(vyšší hmotnost ribana), dochází k prochladnutí vlivem okolní teploty, což vede k ochlazení těla. Ochlazení nebo chcete-li prochladnutí těla může vést k onemocnění.

 

PRANÍ RIBANA A JEHO OPOTŘEBENÍ

Klasické bavlněné ribano se běžným opotřebením postupně natahuje a je málo odolné proti prodření, nebo odírání v oblastech kloubů, tedy v místech kde dochází k velkému tření. Často je tak vidět, že v místech kolen nebo loktů dochází k „vysypání/zprůhlednění“ materiálu.

 

Hlavní výhodou bavlněného ribana je jeho cena. Oproti novým druhům riban je cena mnohdy 2-3x levnější. Pokud tedy hledáte levné ribano, nebo ribano pro rekreační hokej, kdy ho nebudete využívat 5x týdně, bude Vám bavlněné ribano vyhovovat.

 

TERMOPRÁDLO

Úkolem termoprádla je zabránit prochladnutí organismu.  Termoprádlo je vyrobeno z lehkých materiálů, které odvádí pot od těla a propouští ho ven směrem k výstroji, kde může rychleji dojít k odpaření. Tělo t

termo prádloak zůstane během celého výkonu v teple a suchu. Výhodou termoprádla je, že nevsakuje pot do sebe, díky čemuž se nemění jeho hmotnost. U termoprádla se nemusíte obávat prochladnutí při přestávkách. Nespornou výhodou termoprádla je i to, že po  vyprání nemění svůj tvar, neroztahuje se ani nedochází k tak výraznému opotřebení, jako u bavlněného prádla. Značek, které se zaměřují na termoprádla je opravdu velké množství výrobců hokejových jako jsou RBKCCMWarrior, nebo značky, které se soustředí všeobecně na sport jako např. Under Armour, které je mezi sportovci i hokejisty prakticky nejoblíbenější. Na výběr jsou prádla v krátké i dlouhé verzi, tedy s krátkým i dlouhým rukávem, stejně tak i dlouhé kalhoty nebo kraťasy.

Autor: Tobi

Sdílet na Pinterestu