hokejové ribano

Hokejové ribano, vše co byste měli vědět před nákupem

Lední hokej se odehrává v chladném prostředí s vysokou vlhkostí a samotný hokej by se díky své fyzické náročnosti dal charakterizovat jako „upocený sport“. Přísloví, které jsem slýchával v žácích od trenérů, hráč který není zpocený, ten nemaká, by se pro úvod o hokejových ribanech dalo použít. Hokejové ribano  je nejspodnější vrstvou výstroje hokejisty a

Hokejové ribano, vše co byste měli vědět před nákupem

Lední hokej se odehrává v chladném prostředí s vysokou vlhkostí a samotný hokej by se díky své fyzické náročnosti dal charakterizovat jako „upocený sport“. Přísloví, které jsem slýchával v žácích od trenérů, hráč který není zpocený, ten nemaká, by se pro úvod o hokejových ribanech dalo použít. Hokejové ribano  je nejspodnější vrstvou výstroje hokejisty a stejně jako hokejová výstroj jde jeho vývoj neustále kupředu. Hokejové značky se mohou přetrhnout, aby přišly s novou technologií, která donutí všechny hráče danou značku nosit. Stejně tomu je i funkčního prádla, čili nejspodnější vrstvě pod hokejovou výstrojí. V tomto článku se vám pokusíme vysvětlit rozdíly mezi ribany, a proč jsou vlastně tak důležitá pro hokejisty.

Střípky z historie

Hokejové ribano bylo původně vytvořeno pro denní nošení v zimních měsících. Několik národů si vznik ribana přisvojují, ale kdo byl skutečně první, není známo. V severských zemích sloužila spodní vrstva oblečení k ochraně před mrazem tamních lovců, policie v Kanadě má své zateplené spodky v muzeích a podobné zmínky o spodní ochranné vrstvě (underwear) nacházíme po celém světe. Použití ribana pro hokej byla jen otázka času.

Složení materiálů

Každý hokejista preferuje jiné složení materiálů, které chce nosit na svém těle. Zatím co u hobby hokejistů převládá zájem o pohodlí v podobě jednodílného ribana z bavlny, u profíků je kladen důraz na funkčnost materiálu, tedy modernější kombinace materiálů. Jaké materiály to jsou? Dominantní roli u funkčního ribana vždy hraje polyester. Pružný a rychle schnoucí materiál skvěle padne na tělo a stane se druhou kůží hokejisty. Polyester se nejčastěji kombinuje se spandexem, nebo bavlnou. Nová moderní ribana tak zaručují rychlý odvod potu od těla, regulaci tělesné teploty a v mnohých případech nabízí i antibakteriální úpravu s redukcí zápachu.

Vyberte si ribano s naší nabídky

Bavlněné ribano

 

Klasické bavlněné ribano bylo dlouhou dobu jedinou dostupnou variantou prádla pro lední hokej a ve svých začátcích ho oblékal snad každý hokejista. Základním charakterem ribana z bavlny je, že dokáže udržet tělo v teple. Druhou vlastností je, že nasává pot a drží ho uvnitř látky. Tím na jednu stranu odsajete pot z těla, ale ribano těžkne a po určité době není schopno nasát další pot. Při propocení ribana může dojít k rychlejší únavě hokejisty (vyšší hmotnost ribana), dochází k ochlazení vlivem okolní teploty, což může vést k prochladnutí hokejisty. Hlavní výhodou bavlněného ribana je jeho cena. Oproti novým druhům riban je cena mnohdy 2-3x levnější. Pokud tedy hledáte levné ribano, nebo ribano pro rekreační hokej, kdy ho nebudete využívat 5x týdně, bude Vám vyhovovat.

 

 

Termoprádlo

Termoprádlo není typické hokejové ribano, ale menší procento hobby hokejistů na něj nedá dopustit. Úkolem termoprádla je zabránit prochladnutí organismu. Termoprádlo je vyrobeno z lehkých materiálů, které odvádí pot od těla a propouští ho ven směrem k výstroji, kde může rychleji dojít k odpaření. Tělo tak zůstane během celého výkonu v teple a suchu. Výhodou termoprádla je, že nevsakuje pot do sebe, díky čemuž se nemění jeho hmotnost. U termoprádla se nemusíte obávat prochladnutí při přestávkách. Nespornou výhodou termoprádla je i to, že po  vyprání nemění svůj tvar, neroztahuje se ani nedochází k tak výraznému opotřebení, jako u bavlněného prádla.

 

Praní ribana a jeho opotřebení

Klasické bavlněné ribano se běžným opotřebením postupně natahuje a je málo odolné proti prodření, nebo odírání v oblastech kloubů, tedy v místech kde dochází k velkému tření. Často je tak vidět, že v místech kolen nebo loktů dochází k „vysypání/zprůhlednění“ materiálu. Polyesterová ribana se díky odlišným materiálům nenatahují a jejich opotřebení je nižší. Pokud jde o samotné praní, doporučujeme prát zvlášť, ne společně s běžným textilem.

Top hokejová ribana

Značek, které vyrábějí hokejové ribano je opravdu velké množství výrobců hokejových jako jsou Bauer, CCM, nebo Warrior, nebo značky, které se soustředí všeobecně na sport jako např. Under Armour. Ta patří mezi sportovci i hokejisty mezi nejoblíbenější. Na výběr jsou prádla v krátké i dlouhé verzi, tedy s krátkým i dlouhým rukávem, stejně tak i dlouhé kalhoty nebo kraťasy. Je jen na vás, co si vyberete.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *