Vybíráte nové chrániče holení a chcete se zorientovat? Přijdou vám všechny holeně stejné? V tomto článku se dozvíte, z kolika částí jsou chrániče holení složeny a jak je u nás na hokejman.cz dělíme.

Hokejové chrániče na holeně můžeme opticky rozdělit na dvě části a to chránič kolene a chránič holeně. Chrániče holení jsou jedny z mála hokejových chráničů, které se za roky vývoje prakticky nezměnily, jen se upravuje jejich hmotnost.

 

1) Horní část chrániče holeně – většinou volná a dobře ohebná část chrániče, která má za úkol chránit oblast přechodu chrániče holení pod hokejové kalhoty. Tato ochrana je vytvořena pouze z pěny.

2) Chránič kolene – kvalitní ochrana kolenního kloubu je základním parametrem každého chrániče. U holeních chráničů je koleno chráněno proti nárazům z přední části a to nejtvrdším plastem, který bývá anatomicky tvarovaný.

3) Vnitřní výstelka – první část chrániče holení, kde najdete největší rozdíly u výkonnostních řad. Vnitřní výstelka chrániče holení poskytuje koleni komfort, který oceníte nejen při hře, ale zejména při nárazu. Výstelky uvnitř chrániče jsou vyrobeny z různých kombinací materiálů, jako například: savé či nesavé vlákna, pěnové sloučeniny, nebo také gelové polštářky.

4) Boční vnější kolenní chránič – ve spodní části kolenního chrániče často najdete drobný prodloužený chránič na boční stranu kolene. Tento chránič je pouze z vnější části na obou chráničích.

5) chránič holeně – oblast holeně je velmi často vystavena nárazům od puků, nebo holí, při soubojích. Chránič holení je proto tvořen z velmi tvrdého plastu, který má v sobě vytvarované průduchy, které odvětrávají vlhký vzduch z chrániče.

 

6) chránič lýtka – chránič lýtka je kryt tvarovaným plastovým, nebo pěnovým chráničem. Jeho součástí je i upínací systém s flexibilními pásky na suchý zip.

 

ROZDÍLY MODELECH CHRÁNIČŮ HOLENÍ

Každé chrániče holení můžeme stejně jako ostatní hokejovou výstroj rozdělit dle určené výkonnostní a věkové kategorie.

Dělení dle věkové kategorie

  • Youth (dětské), věk 4-9 let, výška 100-122 cm –  velikosti – 8″, 9″, 10″
  • Junior – věk 8-14 let, výška 132-162 cm – velikosti 11″, 12″, 13″
  • Senior – věk 14 let a více, výška 162 -200 cm – velikosti 14″, 15″, 16″, 17″

Druhotným dělením chráničů může být dělení dle výkonnostní třídy. U chrániče holení je rozdíl především u vnitřní struktury chrániče, tedy výstelky. Vnější struktura chrániče bývá stejná, jen se může lišit v počtu větracích průduch, nebo hmotnosti.

  • Amatér – základní řada, jednoduchá výstelka, nízká cena
  • Poloprofesionál – lepší vnitřní výstelka, upínací systém
  • Profesionál – komfortní výstelka, inteligentní upínací systém, nízká hmotnost